Тема: Розв’язування задач на всі дії з десятковими дробами
Мета уроку:
Очікувані результати: учні повинні знати правила дій із арифметичними дробами та вміти застосовувати їх під час розв’язування задач, рівнянь, прикладів на всі дії з десятковими дробами.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, смайлики.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
■ I. Організаційний етап
▪ Привітання
▪ Перевірка присутності учнів
▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку
▪ Рефлексія «Настрій»
■ II. Формулювання мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
▪ Мотивація навчальної діяльності
Ви вже вмієте виконувати всі дії з десятковими дробами, розв’язувати задачі, рівняння, для яких необхідне знання певних правил, властивостей дій, прийомів, які полегшують і прискорюють процес обчислень. Сьогодні ви маєте систематизувати й узагальнити все вивчене з теми, це допоможе краще підготуватися до контрольної роботи.
■ IІІ. Актуалізація опорних знань
▪ Вправа «Карусель запитань»
1. Сформулюйте правило:
а) множення десяткових дробів; б) ділення десяткових дробів.
2. Сформулюйте правило:
а) множення на розрядну одиницю;
б) множення на 0,1; 0,01.
■ ІV. Повторення й аналіз фактів
1. Виконайте множення:
а) ; б) .
2. Виконайте ділення:
а) ; б) .
Відповіді. 1. а) 0,53; б) 0,00053. 2. а) 0,00053; б) 0,53.
3. Прийом «Ланцюжок обчислень»
■ V. Фізкультхвилинка
Станьте діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
■ VI. Удосконалення знань
▪ Робота за карткою
Картка
1. Виконайте дії: .
2. На скільки добуток чисел 0,24 і 0,2 менший за частку чисел 11 і 8,8?
3. Розв’яжіть рівняння:
4. Із одного пункту в одному напрямку одночасно вийшли два пішоходи. Перший рухається зі швидкістю 5,4 км/год, а другий — зі швидкістю 4,6 км/год. Яка відстань буде між пішоходами через 2,5 год після початку руху?
Додатково:
5. Ширина прямокутного паралелепіпеда дорівнює 4,8 см, що становить його довжини, а висота становить 0,6 його довжини. Знайдіть об’єм паралелепіпеда.
Розв’язання до картки
1. 1) ;
2)
3) ;
4) .
Відповідь: 6,92.
2. 1) — добуток чисел;
2) — частка чисел;
3) .
Відповідь: 1,202.
3. ;
;
;
;
.
Відповідь: 0,04.
4. 1) (км/год) — швидкість зближення пішоходів;
2) (км) — відстань через 2,5 год після початку руху.
Відповідь: 2 км.
5. 1) (см) — довжина паралелепіпеда;
2) (см) — висота паралелепіпеда;
3) — об’єм паралелепіпеда.
■ VII. Підбиття підсумків уроку
▪ Рефлексія
1. Як ви оцінюєте свою роботу? (смайлики)
2. Які завдання були найскладнішими?
■ VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
▪ Завдання для всього класу
Виконайте домашню контрольну роботу.
Домашня контрольна робота
4. Проти течії катер пройшов 21,98 км за 1,4 год, а за течією — 51,12 км за 2,4 год. Знайдіть власну швидкість катера й швидкість течії ріки.
Розв’язання до домашньої контрольної роботи
1. .
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
.
Відповідь: 0,5.
3. 1) (км/год) — швидкість катера проти течії;
2) (км/год) — швидкість катера за течією;
3) (км/год) — власна швидкість катера;
4) (км/год) — швидкість течії ріки.
Відповідь: 18,5 км/год; 2,8 км/год.