Урок розвитку мовлення. "Розрізнення звуків [тс-ч] та букв ц-ч. Правильна вимова та написання числівників. визначення числівників у реченні."

Про матеріал

Розробка заняття з розвитку мовлення з учнями 4 класу. Цей матеріал буде корисним для вчителів-логопедів під час підготовки до занять. Під час проведення уроку використовувалися загадки, прислів'я, казки, а також матеріал, який сприяє розвитку уваги, мислення дитини.

Перегляд файлу

Тема: Розрізнення звуків [тс – ч] та букв Ц-Ч. Правильна вимова та написання числівників. Визначення числівників у реченні.

Мета: вчити розрізняти звуки [тс – ч] на матеріалі складів, слів та позначати їх відповідними буквами. Вправляти у визначенні числівників у реченнях, уточнити їх вимову, написання. Розвивати фонематичний слух, пам’ять, мислення, зв’язне мовлення. Коригувати звуковимову. Виховувати старанність у роботі.

Хід.

  1. Організаційна частина.
  • Поверніться обличчям один до одного, посміхніться, адже посмішка дає заряд позитиву.
  1. Основна частина
  1. Артикуляційна гімнастика

«Усмішка»,  «Парканчик», «Хоботок», «Смачне варення», «Покараємо неслухняний язичок», «Лопатка», «Чашечка»

  1. Повідомлення теми заняття

Щоб дізнатися тему нашого заняття, потрібно відгадати загадки

Я гірка і завжди свіжа

Всім подобаюсь одначе.

Хто мене ножем уріже –

Неодмінно сам заплаче. ( цибуля)

Хоч великі зуби маю,

Та нікого не кусаю.

Як мене хто вкусить – то заплакати мусить.

Я до цього звик

Звуть мене ….. (часник)

-як назвати одним словом часник і цибулю? Що це? (це овочі)

-де ростуть ці овочі? (Овочі ростуть на городі)

-цибуля і часник дуже корисні. З них виготовляють ліки.

-який звук ви чуєте на початку слова «цибуля» ([ц])

- який звук ви чуєте на початку слова «часник» ([ч])

-то ж сьогодні на занятті ми будемо вчитися розрізняти звуків ц-ч

- які це звуки? (приголосні, глухі)

Учні перед дзеркалом вимовляють по черзі звуки [ц] та [ч] і спостерігають за положенням кінчика язика.

  1. Фонематичні вправи
  • Чистомовка: очиці у вовчиці наче блискавиці
  • Язик угору- чу, чу, чу – я далеко полечу

Язик донизу – ця, ця, ця – я спіймала горобця

  • Завдання: прочитати ланцюжок, замінивши символи відповідними звуками [ц] -↓   [ч] -↑

 

                     ↑↓↑↑↓↑↓↑↓↑↓↓↑↓

                 а↑   а↓    а↓а     а↑а

                 о↑   о↓   о↓о     о↑о

                е↑   е↓     е↓е     е↑е

                 е↑   е↓   е↓е     е↑е

  • Прочитати слова, вставивши потрібні букви

Кіль*е,   *айник,    ка*ка,   блюд*е,   горобе*ь,    *ерга,    *іна,    вудо*ка,   *укеро*ка.

  • Відшукати слова, які заховалися

Прчемоданакокицявсиницяотпачкаживборець

  • Визначити за числовим рядом місце звуків у словах

Ц – лицар, цирк, танці, концерт, цукор

Ч – човен, качан, білочка, учень, вибачати

  1. Робота в зошитах
  • Записати слова в 2 колонки за зразком: вівця- овечка

Лисиця - ,  хлопець - ,   заєць - ,    суниця - ,   вулиця - ,   кільце -.

  • Виправити помилки в реченнях, записати

Один уцитель краще ніж дві книжки.

Сім п’ятничь на тиждень.

-Якою частиною мови є слова один, дві, сім?

-яке питання ставимо?

Фізхвилинка

  1. Прочитати. Знайти числівники у реченні, поставити до них запитання. Виписати числівники. Пояснити прислів’я.

У п’ятнадцяти чабанів отара – примара.

Ану вставай, чоловіче, третій півень кукуріче.

Де одинець – хазяйству кінець, де сім – щастя всім.

За двома зайцями не гонись, бо й одного не піймаєш.

Хоч три дні не їсти, аби з печі не злізти.

  1. Загадки

Сім цукерок Толя мав

Дві цукерки мамі дав.

Дві – малій сестричці Олі

Залишилось скільки в Толі?

ирт  укцеирк ______________________

Чотири брати живуть поряд, а один окремо

украивця ________________________

  1. По болоту вона ходить

Та дітей з собою водить.

Вчить вона своїх малят,

Як ловити жабенят (Чапля) вивішується малюнок чаплі

  1. Робота з текстом «Вовк та чапля»

Ішов голодний вовк. Він, бідний, так їсти хотів, аж у очах йому чорніло.  Йшов він, ішов, аж гульк — чапля стоїть.

Підкрався вовк тихенько — та хап її!

Бачить чапля, що непереливки їй, та й каже: «Дозволь мені, вовче, хоч перед смертю один раз потанцювати».

«Від цього мені шкоди не буде»,— подумав вовк і дозволив: «Танцюй, коли хочеш, тільки пошвидше, а то я їсти хочу».

Чапля перед ним на двох ногах перескакує — танцює наче (хоч усім відомо, що чаплі ніколи не танцюють). Скаче, а сама потрошку вбік відходить. А коли відійшла вже кроків з десять, знялась та й полетіла.

Вовк подививсь їй вслід та й говорить: «І навіщо мені ті танці здалися, коли я їсти хочу!..»

 

Робота за змістом прочитаного

-Які числівники зустрілися в тексті?

-Чому вчить казка?

-Яке з прочитаних вище прислів’їв підходе до даної казки?

3. Підсумок

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
9 січня 2019
Переглядів
1361
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку