Урок розвитку зв'язного мовлення 1 клас. Тема: "Слова - назви пір року (Чотори сестри).

Про матеріал
: уточнити і розширити уявлення учнів про пори року; поповнювати й активізувати лексичний запас учнів; розвивати творчі здібності школярів, уяву, фантазію, мовленнєву активність; ви-ховувати любов до природи, інтерес до народної творчості.
Перегляд файлу

ТЕМА: СЛОВА —  НАЗВИ ПІР РОКУ (ЧОТИРИ СЕСТРИ)

Мета: уточнити і розширити уявлення учнів про пори року; поповнювати й активізувати лексичний запас учнів; розвивати творчі здібності школярів, уяву, фантазію, мовленнєву активність; ви-ховувати любов до природи, інтерес до народної творчості.

Словник: рік, місяць; зима, грудень, січень, лютий, весна, березень, квітень, травень, літо, червень, липень, серпень, осінь, вересень, жовтень, листопад.

Обладнання: сюжетні малюнки «Пори року»; вирізані з паперу пір’їнки; «чарівна паличка»; пензлик; скринька.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

— Діти, а ви любите ходити в гості?

— Сьогодні на уроці ми гостюватимемо у чотирьох сестер. Хто вони —  дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

Перша сестра від квітів рябіє,

Друга сестра палить вогнище,

Третя сестра від дощів мокра,

А четверта сестра дуже сувора. (Весна, літо, осінь, зима) На дошці виставляються малюнки із зображенням пір року.

III. Повідомлення теми уроку

IV. Робота над новим матеріалом

1. Відгадування загадок

— А зараз відгадайте загадки та оберіть із цих чотирьох малюнків відгадки.

Тане сніжок,

Квітне лужок,

День прибуває.

Коли це буває? (Навесні)

Сніг на полях,

Лід на річках,

Хуга гуляє.

Коли це буває? (Узимку)

Голі поля,

Мокне земля,

Дощ поливає.

Коли це буває? (Восени)

Сонце пече,

Липа цвіте,

Вишня поспіває.

Коли це буває? (Улітку)

2.Гра «Не помились»

— Яка пора року настає після літа?

— Яка пора року найхолодніша?

— А коли тепліше —  навесні чи влітку?

— О якій пору року сонечко гріє найсильніше?

— О якій порі року сонечко тільки світить, але не гріє?

— Коли птахи відлітають у вирій?

3.Гра «Незнайко збирається в гості»

— Незнайко також хотів би піти разом із нами в гості до чотирьох сестер. Але, на жаль, він ще не навчився правильно розпізнавати всі пори року. Допоможете йому, якщо він помилиться?

Для проведення гри вчитель використовує ляльку або малюнок із зображенням Незнайка. Показує на один із малюнків із зображенням пір року і запитує:

— Це весна?

Учні відповідають:

— Так, це весна.

Або:

— Ні, це не весна. Це осінь, тому що... (називаютьознаки осені). Незнайко. Тепер я готовий. Візьмете мене з собою?

Діти. Так, звісно!

4.Гра «Коли це буває?»

Білі мухи налетіли —

Все подвір’я стало біле.

Не злічити білих мух,

Що летять, неначе пух. (Узимку)

Страшний невидимка з’явився у лісі.

Жахливі справи стали робитися там.

Хтось безжально зідрав із дерев листя,

Хтось прим’яв трави. Безслідно зникли птахи. Сховалися кудись жаби. Зникли метелики і жуки. Навіть старий ведмідь натерпівся страху. (Восени)

В небі ластівка летить,

В лісі листя шелестить,

Воду п’є лелека.

Сонце палить. Спека.

Дозріває жито,

Вже настало... (літо).

Надійшла (вона) прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Ніби дівчина в вінку.

Ожили луги, діброви,

Повно гомону, розмови І пісень в чагарнику. (Навесні)

І. Франко

— Які слова допомогли відгадати, коли це буває?

5. Гра «Подарунки»

— У гості ходять із подарунками. А які подарунки приготували ви для чотирьох сестер?

Учні розповідають вірші напам’ять.

ВСТАЛА ВЕСНА

Встала весна, чорну землю Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила;

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї Землю, убрану весною,

Вранці зустрічають.

Т. Шевченко

— Які зміни відбуваються в природі навесні?

— Що робила весна?

Літо вчора я зустрів:

— Скільки в тебе кольорів?

— Не лічило я ніколи.

Запитай колосся в полі,

У берізки, квітів, річки,

У пташат, у дня, і нічки...

А найкраще —  в дітвори,

Та полічить кольори!

— Скільки ж у нього кольорів?

— Які фарби знадобляться для того, щоб намалювати літо?

З неба падають сніжинки На дерева, на будинки,

На майдани, насадки,

На ялини, на дубки.

Біле-біле все навколо,

Ясне й чисте, як ніколи.

Мов пухнаста ковдра, ліг Скрізь на землю білий сніг.

Н. Забіла

— На що схожий сніг?

— Які ще явища природи можна спостерігати взимку?

ОСІНЬ

Уже в саду осінньому Гуляє листопад,

І літо не повернеться,

Не вернеться назад.

А небо часто хмариться,

І хмуриться ріка.

Шукає заєць ввечері На грядці буряка.

М. Сингаївський

— Назвіть ознаки осені.

6.Гра «Компліменти»

— Увічливі люди говорять одне одному приємні щирі слова —  компліменти.

Давайте і ми доберемо такі слова для кожної пори року.

Зима —  снігова, крижана, білосніжна, морозяна, срібна, діамантова; у пуховій хустині, у білому кожусі; зима-чародійка...

Весна —  зелена, яскрава, многоцвітна, свіжа, дзвінкоголоса, привітна, весела, гомінка, тепла, ясна; весна-красна...

Літо —  сонячне, спекотне, ясне, ласкаве, запашне, червоне, волошкове, ромашкове, ягідне, радісне...

Осінь —  славна, щедра, золота, дощова, сумна, задумлива, хмарна, холодна; осінь-господарка...

7.Фізкультхвилинка

— Як кружляють в повітрі сніжинки?

— Як віхола гуляє?

— Як прокидається навесні квіточка?

— Як вітер хитає деревце?

Пригадайте, друзі, вмить,

Як пшениченька шумить?

— Ш-ш-ш-ш!

Як в гайку струмок дзвенить?

— Джур-джур!

Як бджола в саду бринить?

— Дз-дз-дз!

Як шумлять у птаха крила?

— Ш-ш-ш-ш!

В морі синьому вітрила?

— Ш-ш-ш-ш!

Й ми всі разом пошуміли,

Від роботи відпочили!

IV. Підсумок уроку. Рефлексія

— Час повертатися додому. Що б ви сказали нашим господиням —  чотирьом сестрам, порам року, на прощання?

— Цікаві були гостини?

— Що найбільше сподобалося?

— Що запам’яталося з уроку?

— Удома разом із батьками спробуйте намалювати справжній портрет своєї улюбленої пори року.

 

docx
Додано
26 січня 2019
Переглядів
2411
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку