Урок розвитку зв’язного мовлення
Тема: Малюю перший сніг
Мета:
Формувати предметні компетентності: збагатити словниковий запас учнів та їх знання про зиму, розвивати усне мовлення і логічне мислення, вчити складати розповідь, виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Формувати ключові компетентності:
спілкування державною мовою, інформаційно-комунікаційну, громадянську, екологічну, культурну компетентності, вміння вчитися впродовж життя.
Очікувані результати:
діти вмітимуть:
діти знатимуть:
Обладнання: зошити з розвитку мовлення «Малюю словом» К. Пономарьової, картини про зиму, малюнок Сніговика, відеопрезентація П.І.Чайковського «Пори року. Зима, цеглинки ЛЕГО, кольорові олівці.
Тип уроку: урок формування компетентностей
Хід уроку
І. Етап орієнтації та мотивації діяльності
1. Створення емоційного настрою класу
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну природи, в країну погоди,
В країну чудової української мови.
2. Вправа «Кольори»
Упевненість
Рішучість
Гармонійність
Інтелектуальність
Енергійність
Творчість
2. Робота над чистомовкою
Ма-ма-ма – вже прийшла зима,
Оз-оз-оз – надворі мороз,
Ок-ок-ок – білий падає сніжок,
Ки-ки-ки – замітає всі стежки,
Ло-ло-ло – снігу багато намело,
Гу-гу-гу – дерева всі в снігу.
ІІ. Етап цілепокладання
– Сьогодні ми з вами помандруємо в гості до зими. Під час мандрівки ми повинні бути дуже уважними, щоб помітити всі зміни, які відбулися в природі, та про них розповісти своїм друзям. А хто ж поведе нас? Пропоную відгадати загадку:
Він – не лялька й не людина,
В нього ніс – смачна морквина,
На снігу стояти звик,
Хто це? Звісно, … (сніговик).
ІІІ. Етап цілереалізації
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі.
Поля причепурила -
Пухнастим снігом вкрила.
Вгадайте – хто вона
Бабуся чепурна?
(Зима)
Біле, як сорочка,
Пухнасте, як квочка,
Крил не має,
А гарно літає.
Що це за птиця,
Що сонця боїться?
(Сніг)
Прийшов до нас гість
та зробив нам міст
без сокири, без долота –
швидка й міцна робота.
(Лід)
Біла скатертина всю землю вкрила. (Сніг)
Він малює на вікні
Гарні квіти крижані,
На дитячих щічках – маки,
З ним узимку дружить всякий. (Мороз)
Зірка сніжно біла на рукав мені злетіла,
Поки ніс її сюди, стала краплею води.
(Сніг)
Срібнокоса, білогрива
Бабуся – зима,
Снігу, холоду і криги
В торбі принесла.
3. Вправа «Мікрофон»
4. Робота в парах
(кожна пара повинна записати якнайбільше слів)
Сніг, віхола, крига, лижі, санки, хуртовина, бурулька, мороз …
5. Хвилинка відпочинку. Руханка
Зимонька до нас прийшла,
Сніг пухкий нам принесла.
І летять, летять сніжинки
На дерева, на стежинки.
По сніжку, як по перині,
Покачаємось на спині.
У заметах сніг лежить,
Під ногами він рипить.
Щоб сніжну гірку збудувати,
Треба спинку прогинати.
А тепер всі на санчатах
В ліс поїдем до зайчаток.
Зайченята дружно грають,
Під ялинкою стрибають.
А лисичка виглядає,
Зараз зайчика впіймає.
Доки звірі наші грали,
Руки в нас позамерзали.
Погріємо?
А тепер на лижі стали і
додому всі помчали.
6. Робота з деформованим текстом
Звірі лягли в сплячку (3).
Стало дуже холодно (2).
Лід скував річки та озера (4).
Прийшла зима (1).
Діти катаються на санках та ковзанах (5).
7. Робота в групах
(робота зі словами)
С |
Н |
І |
Г |
О |
В |
И |
К |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1234 – сніг 63278 – віник 1325 – сіно 1723 – сині 172 – син
85278 – коник 1567 – сови 2547 – ноги 632 – він 231– ніс
8 . Робота у зошиті (с.19-20)
– Розгляньте малюнок на с.19.
– Кого бачите на малюнку?
– Як друзі зустріли перший сніг?
– Що їх зачарувало?
9. Слухання тексту-опису «Який буває сніг?»
Який буває сніг? "Білий, холодний", – скажете ви. Але це так нудно!
Я хочу вам розповісти, яким я бачив сніг упродовж лише одного зимового дня.
Уранці я прокинувся та підійшов до вікна. З неба, кружляючи, повільно падали великі сніжинки. Здалеку їх не можна було розгледіти. Я вийшов на вулицю, простягнув руку. На долоню впало декілька сніжинок. Які вони гарні! "Сніг буває візерунчастим", – подумав я.
Удень визирнуло сонечко, і місто, засипане снігом, заіскрилось у його променях. Я подивився навколо і побачив сніг, що мінився і вигравав на сонці. Він виблискував також і на гілках ялини у нашому дворі. Вони були вкриті м'яким, наче вата, снігом. Хлопчаки грали в сніжки. Вони ліпили їх із пухнастого снігу, а він розсипався в їхніх руках, тому що був невеличкий морозець.
Увечері сніг зробився рожевим, потім блакитним, потім синім, а потім бузковим. А коли зійшов місяць, він став сріблястим. "Це справжнє диво!" – подумав я. Сніг – це диво природи. І воно задарма дістається кожній людині, яка її любить.
10. Вправа «Передай естафету»
(Діти, передаючи естафету, доповнюють рядки слів)
Сніг (який?) лапатий, … пухнастий, візерунчастий, м’який, сріблястий.
Сніжинки (що роблять?) опускаються, … кружляють, танцюють, літають.
Земля вкрилася (чим?) ковдрою, …пухом, ватою.
11. Перегляд відеопрезентації П.І. Чайковського «Пори року. Зима».
12. Малювання словами першого снігу за поданими запитаннями з опорою на вправу 4 у зошиті.
13. Записування складеної розповіді.
Картка – помічниця
Перший сніг пішов (коли?)… . Він був (який?)… . Сніжинки (що робили?)… Земля вкрилася (чим?) … .
14. Робота в парах
(розгадування ребусів – вправа 8)
Мороз, крига, ковзанка.
15. У художній майстерні
(Розфарбовування Сніговика)
16. Складання усної розповіді за малюнком.
ІV. Рефлексивно-оцінюючий етап
Список використаних джерел:
http://deti.e-papa.com.ua/zagadki/38/
http://doshkolenok.kiev.ua/zagadki/239-zagadku-pro-zymu.html
http://megaznaika.com.ua/zagadku/zahadky-pro-snihovyka/
1