Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Складання твору з елементами
опису « Моя мама».
Мета. Розширити знання учнів про тексти-описи; вчити
Використовувати прикметникові форми для опису
Характерних ознак зовнішності людини; удосконалювати
навички вживати прикметники в тій формі, якої вимагають
зв’язані з ними іменники; збагачувати словниковий запас учнів.
Виховувати любов до мистецтва слова і любов та повагу до
матері. Розвивати вміння спостерігати, виявляти істотні ознаки.
Хід уроку
l. Організаційний момент.
Усміхнися всім навколо:
Небу,сонцю,квітам,людям.
І тоді обов’язково
День тобі цікавим буде.
ll. Актуалізація опорних знань.
- Що таке текст?
- Які є типи текстів ?
- Яке питання можна поставити до тексту-опису? ( Який? )
- Які можуть бути тексти-описи? ( Художні, науково-популярні)
- Як називається текст, в якому описана природа? ( Пейзаж )
- А якщо описана людина? ( Портрет )
2. Словникова робота.
Портрет-мальоване, скульптурне або фотографічне зображення
Обличчя людини або групи людей.
- Чий портрет опишемо, дізнаєтесь відгадавши загадку?
Хто вас дуже щиро любить,
І вбирає, і голубить,
І кладе у постіль спати?
Хто для вас пісні співає,
Хто в негодах забавляє,
Гарні вам дає ляльки
І розказує казки?
Хто вас узяв за руку
І до школи на науку
Вів, щоб розуму навчити? ( Рідна матусенька )
( З. Головко )
Хто? Мама
Яка? Добра, лагідна
Що робить? Голубить, пестить, дарує
Відношення дітям радість і тепло.
Узагальнення Люблю тебе, матусю!
lll. Фізкультхвилинка.
Руки в мами працьовиті
Вони вміють все робити.
Ой, навчи й мене ти, нене,
Щоб такі були і в мене.
lV . Повідомлення теми і мети уроку.
елементами характеристики ), використовуючи прикметники і
образні вислови.
V Вивчення нового матеріалу.
Обличчя-кругле…(овальне,ніжне,веселе,засмучене,ласкаве,щасливе,гарне,миловидне..)
Волосся-русяве…(коротке,кучеряве,біляве,пряме,довге,хвилясте…)
Очі-карі…(великі,голубі,ніжні,усміхнені,сумні,заспані,заплакані, вдячні,мрійливі,мудрі,дивовижні…)
Ніс-кирпатий…(прямий,з горбинкою,задиркуватий,класичний…)
Руки-ніжні…(натруджені,ласкаві,роботящі,працьовиті…)
Посмішка-весела…( загадкова,чарівна,щаслива,задоволена,замріяна…)
Одяг-простий…(охайний,нарядний…)
- Скажи своє слово про маму, використовуючи образні слова і порівняння.
Про очі. ( Схожі на стиглі вишні; подібні до весняного неба; голубі,як волошки…)
Про усмішку. ( Схожа на сонце; радісна,як весна; ніжна, як перша весняна квітка…)
Про руки. ( Теплі, ніжні і лагідні, як сонячні промені; немов вилиті із золота…)
Що робить мама? ( Купає, любить, пестить, піклується, жаліє, втішає, вислухає, порадить…)
Яка мама? ( Мила, добра, любляча, єдина, весела, працьовита, ласкава, дбайлива, ніжна, правдива, серйозна, спокійна, привітна, лагідна, щедра, щаслива…)
-З чого складається текст? ( Зачин, основна частина, кінцівка)
- Про що можна сказати в кожній цих частин, описуючи маму?
- Складаємо план.
1. Матінка рідненька.
2. Опис зовнішності: очі, ніс, губи, посмішка, волосся.
3. Спасибі, люба мамо.
6. Складання опису мами. Робота в групах.
7. Читання текстів.
Vl . Підсумок уроку.
- Які особливості тексту-опису? ( Словесне створення образу: зображення предмета, істоти, явища, приміщення, місцевості, почуттів.)
- Які ознаки має текст-опис? ( У ньому словесно щось змальовують, використовують порівняння.)