Тема. Розвиток мовлення «Складання загадок про зиму»
Мета: ознайомити учнів із видом усної народної творчості „загадкою” та її різновидами, вчити складати загадки; розвивати мислення, пам’ять, уяву, увагу, зв’язне мовлення; виховувати інтерес до рідної мови, любов до природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням зимуючих птахів та звірят, лист від ялиночок, карта подорожі.
Хід уроку
І.Організація класу
1.Вправа «Мій настрій»
2. Вправа «Не закінчене речення» «Що я очікую від цього уроку?»
ІІ Мотивація уроку.
Ознайомлення з Картою подорожі
1. Станція „Шифрувальників”.
Ка гад за загадка
2.Зупинка на станції „Ерудитів”
Розгадування загадкового кросворда.
Якось , як ішла я гаєм ,
А звірятко вибігає.
Прудке , мов колобок,
По стежині скок та скок.
Побачило мене – та в ліс як дремене. (Зайчик)
Я руда , низького зросту ,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа
В них таке смачненьке м’ясо
Вовку –брату я сестричка
А зовуть мене … (лисичка)
Темно-бурий , лінуватий
Любить мед , в барлозі спати.
Він живе в густому лісі
Рве малину на узліссі. (Ведмідь)
Рудий м’ячик вправно скаче
з гілочки на гілку.
— То не м’ячик, — кажуть діти, —
ми впізнали … (білку).
3. Зупинка „Незнайомка”
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку
- Наш урок присвячений одній із найулюбленіших пір року дітвори.
- Ви сьогодні дізнаєтеся , що таке загадка , якими вони бувають. Навіть самі спробуєте скласти загадки. І можливо , найближчим часом зможемо поповнити збірочку „Перлини творчості”
ІV Актуалізація опорних знань учнів
- А чи може хтось відповісти на запитання – Що таке загадка ?
- Загадка схожа на задачку , яку треба розвязати.
- Це поетичний опис предмета.
- У загадках предмети та явища прямо (відкрито ) не називаються , про них мовиться у прихованій формі.
Отже, загадка – це стислий уумовний опис когось, чогось, за яким треба відгадувати, хто це, чи що це .
Загадка народилася задовго до того , як люди навчилися читати , писати , друкувати . Загадка має тисячолітню історію.
Подумайте і скажіть, від якого слова походить слово „Загадка”? (Гадали, думали)
2. Ознайомлення з правилами роботи над загадками
Необхідно:
3. Зупинка «Ігрова»
- Тож пропоную вам розгадати загадку і пограти в гру.
Білокоса, білолиця
Рукавом махає
Сріблом все вкриває. (Зима)
4.Гра „ Мікрофон”
Взимку дмуть холодні вітри….
Діти.
Усе вкрито білим снігом.
Замерзла річка.
Люди одягаються тепло.
5.Складання асоціативного куща до слова „ялинка”.
Пухнаста гарна
Чарівна ялинка красуня
Зелена лісова
У шкільному залі
Стоїть , мов картинка,
Весела, зелена, пухнаста,
Красуня …. (ялинка).
6.Бесіда про бережнє ставлення до природи. (Стукіт у двері)
«Любі діти! Ми даруємо вам радість. Завжди тремтить у нас серце перед Новим роком.»
Читання віршів учнями.
Хай пташки співають в її вітах дзвінко.
2.Хай маленька білка , тут гризе горішок.
А вухастий зайчик відпочине трішки.
V Фізкультхвилинка під музичний супровід
ІV Закріплення нового матеріалу
1.Створення асоціативного куща «Сніжинка»
Невеличка гарна
Легенька сніжинка біленька
Крижана чарівна пухнаста
Біленька, пухнаста і чарівна
І навіть трішечки – крижана.
2. Перегляд відео презентації із зображенням сніжинок
(Перегляд слайдів із зображенням сніжинок )
Зима насипає сніг дітворі для забав.
3. Гра „Яким буває сніг?
Я запитую :”Яким буває сніг?”
Ви повинні відповісти одним словом. Наприклад, білий.
Якщо відповідь є правильною - отримуєте сніжку. У кого більше сніжок – той переможець.
(Холодний, лапатий, блискучий, білий, мякий, глибокий, пухнастий, легкий, чистий, брудний, мокрий, сухий, розсипчастий …)
4.Гра „Порівняй сніг”
Пухнастий, як ….(шуба у зайчика)
Блискучий, як …(зірка, сонечко, ялинкові іграшки)
Гарний, як … ( квітка- семицвітка, писанка)
Легенький, як …(пір'їнка)
Білий, як …(вата)
5. Складання загадки
Пухнастий, як заяча шуба.
Блискучий , мов зірка.
Гарний, мов квітка.
Легенький , мов пірїнка.
Білий , як вата.
Занесеш до хати , може водою стати.
Фізкультхвилинка „Снігопад”
V.Станція Підсумкова
Підсумок уроку
- Чи сподобалося вам складати загадки?
- Що важче робити: складати чи відгадувати?
- А на прощання пропоную вам відгадати три загадки. Якщо ви їх зумієте правильно відгадати, то отримаєте сюрприз.
1. Прийшла баба з вітром та білими снігами ,
Привела з собою діда з бородою. (Зима)
2. Росте вона взимку донизу головою.
Тоненькою, прозорою і біло-голубою (Бурулька)
3. Основа – соснова , всередині – світ,
Влітку в ньому сонечко, взимку на нім лід. (Вікно)
(Вчитель перевертає малюнки-відгадки і появляється напис: З Новим роком ! )
Привітання з Наступаючим Новим роком.
Гра «Мої очікування»
Гра «Мікрофон»