РОЗВИТОК НАУКИ І КУЛЬТУРИ В РАДЯНСЬКІЙ УКРАЇНІ В 1920-1930-ТІ РР.
Мета уроку:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп'ютер, проектор
Методи навчання:
Міжпредметні зв'язки:
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ.
Вітання, перевірка присутніх, готовність кабінету (класної кімнати), мультимедіа (технічних засобів) до уроку.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Учні самостійно опрацьовують параграф 25-26 «Освіта, наука, література та мистецтво в радянській Україні» (Підручник. Історія України (рівень стандарту): підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти/ В.С.Власов, С.В.Кульчицький. – Київ: Літера ЛТД, 2018. – 256 с.). У своїх конспектах учні заповнюють табличку про діячів науки і культури радянської України 1920-1930-х рр. за відповідним зразком.
Література |
Наука та освіта |
Образотворче мистецтво |
Музичне та театральне мистецтво |
|
|
|
|
Фронтальне опитування.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Тема уроку: Розвиток науки і культури в радянській Україні в 1920-1930-ті рр. «Розстріляне відродження».
Завдання:
Проблемне питання уроку: Чи виправданими були дії радянської влади щодо українських митців і науковців?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Учитель. Отже, підсумовуючи можемо сказати, що культурні пріоритети в державі визначали відповідно до ідеології виховання мас у дусі комуністичних ідей. Партія контролювала зміст національно-культурного процесу й вимагала, щоб культурне життя було національним за формою і соціалістичним за змістом, тобто не суперечило комуністичній доктрині. Політизація культурного процесу не приховувалася. Метою її було формування в суспільній свідомості певних стереотипів, які зробили б поведінку широких мас прогнозованою.
До весни 1927 р. українізація залишалася апаратною кампанією. Представники національної інтелігенції, які в минулому будували демократичну державність свого народу, отримали можливості застосувати свої сили в радянській Україні.
Робота з візуальними джерелами.
Федір Кричевський. Життя. Триптих. (Любов. Сім'я. Повернення.)
Василь Касіян. Гуцул з квіткою. Карпатська мати.
Микола Самокиш. Бій Богуна з Чарнецьким під Монастирищем 1653 р.
Бесіда з учнями.
Перегляд відео «Розстріляне відродження. Лесь Курбас.». Учні називають 1-2 речення біографічних відомостей про Леся Курбаса.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, ЗАКРІПЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК.
Відбувається у формі короткої узагальнюючої бесіди з метою знаходження відповіді на проблемне питання уроку, поставлене на початку уроку, виконання вправи «Асоціативний кущ».
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Учитель:
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Опрацювати параграф 25-26, конспект.
Вчитель __________________________________________