Конспект уроку з геометрії
на тему:
Розв’язування задач з теми
«Перпендикулярність прямої і площини»
Тема. Розв'язування задач з теми «Перпендикулярність прямої і площини».
Мета:
Тип уроку: застовування знань, умінь і навичок
Обладнання. Мультимедійна презентація, підручник, креслярський набір
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Привітання. Перевірка присутності учнів. Готовність учнів до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Наявність домашньої роботи у зошитах, перевірка правильності розв’язання шляхом усного коментування відповідей.
IIІ. Актуалізація опорних знань.
Математичний диктант
Користуючись зображенням, запишіть:
1) площину, яка проходить через точку В прямої AВ і перпендикулярна до неї; (2 бали)
2) пряму, яка перпендикулярна до площини АВС і проходить через точку D; (2 бали)
3) пряму, яка перпендикулярна до площини АВС і проходить через точку ; (2 бали
4) площину, яка перпендикулярна до прямої BD; (2 бали)
5) прямі, які перпендикулярні до площини АВС; (2 бали)
6) площини, які перпендикулярні до прямої DC. (2 бали)
Відповіді. 1) (В); 2) D; 3) ; 4) (AВ); 5) D і ; 6) (AD) і (C).
III. Розв'язування задач.
Задачі розв'язуються біля дошки з коментуванням.
Задача 1. Побудувати переріз правильного тетраедра АВСD площиною, що перпендикулярна до ребра АВ і проходить через його середину. Знайти площу перерізу, якщо АВ = 12 см.
Дано: АВСD — тетраедр, АВ = 12 см, МА = МВ.
Побудувати: а АВ.
Знайти:.
Розв'язання
У площині ∆ АВС через точку М проведемо СМ АВ. У площині ∆ АВD через точку М проведемо DМ АВ.
∆ DМС є шуканим перерізом тетраедра АВСD .
∆ АВС = ∆ АBD, тому СМ = DМ. Довжина відрізка СМ дорівнює АС∙см; СМ = 6 см.
Знайдемо площу ∆ DМС за формулою Герона: .
(см).
(см2).
Відповідь. см2.
Задача 2. Прямі AB, AC і AD попарно перпендикулярні. Знайдіть відрізок CD якщо: 1) AB =3 см, BC =7 см , AD = 1,5 см ; 2) BD = 9 см , BC= 16 см , AD = 5 см; 3) AB =a, BC =b, AD = c;
Дано: AB AC, ABAD, ACAD
AB =3 см, BC =7 см , AD = 1,5 см ;
BD = 9 см , BC= 16 см , AD = 5 см;
AB =a, BC =b, AD = c.
Знайти: CD
Розв'язання
За умовою отже,
Прямокутні. Знайдемо довжину сторони DC.
використаємо теорему Піфагора для прямокутного трикутника
Відповідь. 1) 6,5 см; 2) 15 см; 3)
Задача 3. Доведіть, що через будь-яку точку А можна провести пряму, перпендикулярну до даної площини.
Доведення.
Проведемо у площині дві прямі b і с, що перетинаються. Через точку їх перетину проведемо площини і , перпендикулярні до прямих b і с відповідно. Перетином їх буде пряма а. Пряма а перпендикулярна до прямих b і с, отже, і до площини . Проведемо тепер через точку А пряму d, паралельну а. За теоремою 3 (Якщо площина перпендикулярна до однієї з двох паралельних прямих, то вона перпендикулярна й до другої) вона перпендикулярна до площини
IV. Підсумок уроку.
Відповіді на запитання учнів
Оцінювання учнів
V. Домашнє завдання.
Зробити завдання з розв’язком в зошиті за відповідним посиланням https://learningapps.org/view1464471