Нестандартні уроки
СУЧАСНИЙ УРОК-
СПІЛЬНА ТВОРЧІСТЬ УЧИТЕЛЯ І УЧНІВ
Форма уроку - Урок- проект
Тема: « Сахароза: склад молекули, поширення у природі.
Загальна схема виробництва цукру. Імена –легенди: М.А. Бунге»
Клас -11
Учитель хімії : Скиба Н.В.
Тема: Сахароза: склад молекули, поширення у природі.
Загальна схема виробництва цукру. Імена –легенди: М.А. Бунге
Мета: ознайомити учнів зі складом і фізичними властивостями сахарози, її поширенням у природі і значенням як харчового продукту ; ознайомити учнів з історичними довідками щодо розвитку технології виробництва цукру; розглянути сучасний процес добування сахарози із цукрових буряків;продовжити формувати науковий світогляд ,показуючи на матеріалі уроку доступність для пізнання складних процесів, які відбуваються в природі,умінь спостерігати,робити відповідні висновки;
розвивати інтелектуальні та розумові здібності; вміти аналізувати, порівнювати,логічно мислити,робити висновки,формувати культуру спілкування,розвивати інтерес до вивчення предмету;
виховувати товариськість, культуру спілкування,почуття любові та патріотизму до України.
Завдання уроку:продовжити вивчення теми «Вуглеводи» ,продовжити формування основних компетентностей
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок-проект
Місце уроку: поточний
Методи,форми,прийоми навчання
1.Інформаційно-рецептивний:
А)словесний:розповідь,бесіда,повідомлення учнів,робота з підручником;
Б) наочний:демонстрація
Прийоми навчання:виклад інформації,повідомлення,активізація уваги та мислення,одержання з тексту нових знань.
2.Репродуктивний:
Прийоми навчання:подання матеріалу в готовому вигляді,конкретизація та закріплення вже набутих нових знань.
3.Проблемно-пощуковий: постановка проблемного питання
Прийоми навчання:постановка взаємопов’язаних питань,активізація уваги та мислення
Форми роботи: індивідуальна робота,групова робота
Міжпредметні зв’язки:біологія,основи здоров’я
Обладнання й матеріали:підручник, мультимедійна система,портрет великого українського хіміка М.А.Бунге,патріота України, роздавальний матеріал,періодична система хімічний елементів Д.І.Менделєєва, таблиця «Класифікація вуглеводів»,
штатив з пробірками, сухий спирт, свіжоосаджений купрум гідрооксид,розчини:сахарози,сульфатної кислоти,лугу,вапняне молоко
Поняття і терміни:вуглеводи, моносахариди,дисахариди,глюкоза,фруктоза,сахароза
Хід уроку:
І.Організаційний етап:
- привітання;
- перевірка готовності класного приміщення до уроку;
- перевірка присутності учнів;
- організація класу, налаштування на позитив.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Самостійна робота
Варіант №1.
1.Доведіть, що глюкоза проявляє властивості альдегідів.Запишіть відповідні рівняння реакцій
2.Перерахуйте галузі застосування глюкози
3.При бродінні глюкози утворюється 112 л (н.у.) газу. Яка маса глюкози була піддана розкладу?
Варіант №2.
1.Назвіть особливі властивості глюкози(бродіння). Запишіть відповідні рівняння реакцій
2.Запишіть рівняння реакції, яке відображає утворення глюкози в природі.
3.Обчисліть масу глюкози, що піддавалася бродінню та об’єм одержаного вуглекислого газу, якщо при цьому одержано 230 г. етанолу?
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми познайомимося з ще одним важливим представником класу «Вуглеводи» - сахарозою
Епіграф уроку: «Виробництво білого чистого цукру було першим і найважливішим досягненням хімії в галузі народного харчування»
ІV Основна частина Слоссон
1.Вивчення нового матеріалу
2.Захист проектів.
1.Вивчення нового матеріалу
1.Фізичні властивості сахарози. Робота з підручником с.____
2.Хімічні властивості сахарози й будова молекули, поширення у природі.
Розповідь учителя
1.Комплексоутворення. Демонстрація «Взаємодія сахарози з кальцій гідроксидом»
С12 Н22 О11 + Са (ОН) 2 + Н 2О → С12 Н22 О11 х СаО х 2 Н 2О
2.Гідроліз.
За звичайних умов швидкість реакції взаємодії сахарози з водою незначна, але вона може бути прискорена каталітичною дією кислот. Демонстрація «Гідроліз сахарози»У пробірку з розчином сахарози наливають невелику кількість розчину сульфатної кислоти і прогрівають в спиртівці. Нагріваючи продукт (після нейтралізації кислоти розчином лугу) з свіжо осадженим купрум гідрооксидом, встановлюємо наявність глюкози.
С12 Н22 О11 + С12 Н22 О11 = С6 Н12 О6 + С6 Н12 О6
Додатковий матеріал до уроку. Характеристика меду. Подібне відбувається в організмі бджіл: збираючи нектар з квітів, вони засвоюють сахарозу, яка потім гідролізується до глюкози і фруктози. Тому мед –суміш рівних кількостей глюкози і фруктози (з домішкою інших природних речовин) Він солодший за звичайний цукор, тому що містить багато фруктози ( фруктоза солодша за сахарозу втричі, солодкість глюкози складає 2/3 солодкості тросникового цукру)
3.Одержання сахарози з цукрового буряку.
2.Захист міні- проектів.
V Узагальнення та систематизація знань
1.Чи належить виробництво цукру до хімічних виробництв?
2.Як можна визначити хімічним шляхом розчини глюкози та сахарози?
VІ Домашнє завдання. Вивчити §______;Виконати Вправу № _____;с,
VІІ Підбиття підсумків,виставлення оцінок