Снігурівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 1
Снігурівської ОТГ
Баштанської районної ради
Миколаївської області
Конспект уроку з правознавства
(9 клас)
«Що означає бути громадянином держави»
Вчитель історії
Снігурівської ЗОШ І – ІІІ ст. № 1
Нартова Світлана Миколаївна
Снігурівка-2021
Тема.Що означає бути громадянином держави.
Мета. розвивати вміння учнів пояснювати поняття «громадянство», статус громадянина, іноземця, особи без громадянства ,«громадянська позиція»;називати підстави набуття й припинення громадянства України, моделювати та розв’язувати ситуації; формувати усвідомлення важливості та правового значення юридичного зв’язку особи та держави, почуття патріотизму та відповідальності за свою Батьківщину; виховувати громадськість,почуття гідності.
Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу з елементами інтерактивного навчання.
Форма проведення:інтерактивний урок.
Терміни: громадянин, громадянство, правовий статус громадянина, апатриди, біпатриди, підданство.
Обладнання:конспект,КонституціяУкраїни,підручник,електронна презентація, схеми, таблиці до уроку.
Епіграфи до уроку.
«Хто не зробився перш за все людиною, той поганий громадянин»
(В. Бєлінський) «Одіссей поспішав до каменів своєї Ітаки не менше, ніж Агамемнон — до гордих стін Мікен, адже люблять батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона батьківщина»
(Сенека)
«Той, хто не любить своєї країни, нічого любити не може»
(Д. Байрон)
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
1.Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
1) Що таке «права і свободи людини»?
2) Приведіть конкретні приклади прав і свобод?
3) Назвіть основні міжнародні документи, які стосуються прав і свобод людини?
4)Назвіть державні та недержавні органи, за допомогою яких людина може захистити свої права і свободи?
4) Чому права дитини захищаються окремим міжнародним нормативно-правовим актом?
5) У чому відмінність прав дитини від прав дорослої людини?
6) Чому дітям потрібні особливі права?
7) Проаналізуйте статті II Розділу Конституції України із подібними статтями Загальної декларації прав людини та зробіть відповідні висновки?
II. Основна частина
Вивчення нового матеріалу
План
1. Я — громадянин України( Поняття «громадянство»).
2. Що таке держава і що означає бути громадянином своєї країни
3. Підстави набуття громадянства України
4.Як визначається громадянство дітей.
5. Пiдстави припинення громадянства України
1.Обговорення епіграфів до уроку
~ Коли людина бере участь у подіях, пов’язаних з життям країни, вона є її громадянином, і про це потрібно пам’ятати завжди
~ Бути сином або дочкою своєї країни означає робити все для її процвітання
~ Бути громадянином означає відповідальним за долю країни
~ Під громадянськістю розуміється уміння берегти свою країну
~ Кожна людина забов’язана виконувати свій громадянський обов’язок
~ У громадян України є обов’язок любити країну, захищати її, поважати її символи, культуру, мову, традиції
~ Справжній громадянин наділений не тільки громадянськими якостями, але й громадянськими почуттями: почуттям любові, відповідальності, причетності, гордості за свою країну, провини
~ Учні можуть теж виконати свій громадський обов’язок: берегти природу, шанувати традиції, символи, культуру та ін.
~ Не обов’язково бути дорослим, щоб виявити свої громадські почуття.
Проблемне питання до уроку
Опрацювання термінів:правовий статус громадянина, громадянин, громадянство, підданство,апатриди, біпатриди.
Перевірка визначень термінів, використовуючи Додаток №1
П.1. Я — громадянин України
На Дельфійському храмі було викарбувано: «Пізнай самого себе». Саме із самопізнання й починається визначення мети життя. Поняття «Я» дуже складне. Кожна людина бачить себе по-різному. Тому розрізняють «реальне Я» — те, якою уявляє себе людина; «динамічне Я» — те, якою людина хоче стати; «фантастичне Я» — якою вона бачить себе у мріях; «майбутнє Я» — якою вона може стати.
Досвід людства показує, що по-справжньому пізнати себе і стати краще змогли лише ті люди, що діяли на благо інших людей. Щоб отримати ту долю, якої ви прагнете, треба уважно вивчати і свідомо формувати свій характер. Формується характер під впливом трьох умов: спадковості (того, що відрізняє людину від народження від інших людей); суспільного середовища, самовиховання. Характер проявляється у звичках, манерах людини, ставленні до навколишньої дійсності.
Кожен член суспільства є представником тієї чи іншої соціальної групи, тієї чи іншої нації. Всі ми, хто живе в нашій країні, незалежно від соціальної і національної приналежності, — громадяни своєї Вітчизни, своєї держави.
Громадянство є найважливішою передумовою встановлення правового статусу особи в державі. Наявність статусу громадянина має для особи низку правових наслідків: на неї поширюється юрисдикція держави; їй надаються в повному обсязі права і свободи та покладаються обов’язки; їй гарантується захист прав та інтересів у державі та за її межами. Наприклад, громадяни, на відміну від іноземців чи осіб без громадянства, мають право стати державними службовцями, обирати або бути обраними до органів державної влади чи місцевого самоврядування, заснувати політичну партію або бути її членами тощо. Іноземці чи апатриди не мають обов’язку захищати Україну. (Додаток №2 ,,Правовий статус особи залежно від правового зв’язку з конкретною державою’’)
Питання вчителя
Як українська держава захищає інтереси своїх громадян?
Очікувані відповіді: Громадянин України не може бути позбавлений громадянства, не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі. Україна піклується та захищає своїх громадян, які перебувають за її межами.
П.2. Що таке держава і що означає бути громадянином своєї країни?
У сучасному світі існує багато держав. Всі вони пройшли шлях історичного розвитку. Українська держава має свою історію. Сьогодні наше суспільство і держава переживають важкі часи. Триває становлення української незалежної держави. Давно відомо: щоб держава добре виконувала свої завдання, захищало права громадян, необхідні 3 гілки влади. У нинішній Конституції нашої країни закріплено принцип поділу влади. Законодавча влада належить Верховній Раді. Функції виконавчої влади покладено на Кабінет Міністрів України. Самостійність і право діяти незалежно від інших гілок влади визнаються і за органами судової влади. Президент України є главою держави.
Громадянство — це стійкий політичний правовий зв’язок людини з державою. Бути громадянином — значить користуватися певними правами і нести необхідні обов’язки по відношенню до своєї держави. Ці права та обов’язки визначено в Основному Законі країни — Конституції. З-поміж найважливіших прав людини — право на життя, свободу, особисту недоторканність, на вільну працю, відпочинок, на освіту, вільну участь у культурному житті суспільства, право на свободу думки, совісті і релігії.
Конституція України наділяє громадян широкими правами і свободами. Громадяни нашої країни рівні перед законом незалежно від походження, соціального чи майнового стану, расової та національної приналежності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії.
До того громадянина, що не виконує свої обов’язки, держава застосовує різні заходи впливу, які можуть бути дуже суворими або відносно м’якими. Свідоме та сумлінне виконання своїх обов’язків, засноване на розумінні їх необхідності, вміння правильно користуватися своїми правами не на шкоду оточуючим, активна й осмислена участь у політичному житті країни,готовність відстоювати демократичний правопорядок — ось ті громадянські якості, які так необхідні сьогодні кожному члену нашого суспільства.
У Загальній декларації прав людини записано: «Кожна людина має право на громадянство. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого громадянства або права змінити своє громадянство». Ці положення увійшли в нову Конституцію України.
Життя сьогодні швидко змінюється. Україна стала на демократичний шлях розвитку, на шлях створення правової держави, яка визнає за кожною людиною особисту недоторканність, свободу, незалежність, здатність самостійно вирішувати, що для неї важливо, цінне, вигідне.
Зв’язок людини з суспільством і державою чудово описує давнє словосполучення — «громадянин Батьківщини». Отже, як бачимо, держава також повинна підкорятися законам, володіти встановленими законом правами, а також нести відповідальність перед громадянином.
Люди давно зрозуміли величезні переваги порядку і страшну, руйнівну силу безладу. Важко позначаються на долях людей розбрат, сварки, нетерпимість, що переростають у нескінченні війни, революції, міжусобиці. Людям завжди був необхідний такий регулятор поведінки, який допоміг би їм спокійно домовитися щодо найгостріших проблем. Норми права внесли в життя суспільства елементи загальної угоди, громадянського миру, діалогу, домовленості.
Взаємозв’язок права і свободи чудово описав Еммануїл Кант у своєму категоричному імперативі: роби так, щоб свобода твоїх вчинків була сумісна зі свободою кожного й із загальними законами. Всі наші права точно визначені й записані в правових документах, прийнятих ООН, зокрема, Загальній Декларації прав людини, Міжнародній хартії прав людини, а також у Конституції та інших юридичних паперах, що стосуються прав людини.
Наша Конституція включає в себе певний набір цінностей, у тому числі й моральні:
У переліку цивільних прав, проголошених у Загальній Декларації прав людини, одним із вихідних є право на свободу переконань. У людини в процесі життя формуються особисті погляди на світ, людей, самого себе. Жорсткі погляди називаються переконаннями. Переконання утворюються внаслідок роботи нашого розуму. Кожен громадянин з часом формує особисті переконання та за умови дотримання законів і моральних норм обирає згідно з цими переконаннями ту чи іншу лінію поведінки.
Запитання для обговорення
1. Що таке громадянин? Що означає сьогодні бути гідним сином Батьківщини?
2. Чи згодні ви із судженням: «Батьківщина, добра чи погана, завжди залишається Батьківщиною»?
3. Чи вважаєте ви себе патріотами своєї Батьківщини. Якщо так, то чому? Чи може патріотизм бути модним чи не модним в певні періоди історичного розвитку?
4. Чи відчуваєте ви себе громадянином своєї держави?(Додаток № 3)
П.3.Підстави набуття громадянства України.
Демонстрація електронної презентації щодо принципів, на яких грунтується громадянство України та підстав набуття громадянства України ( Додаток №4)
Робота в групах
№1
Визначте підстави набуття громадянства України та прокоментуйте їх.
1.- Доброго дня, пані! Ви кажете, що є громадянкою України? Але ж ви живете за кордоном!
- Так! Я народилась у м. Житомирі і жила там довгий час. Я виїхала за кордон на роботу, але не виходила з громадянства України. (Підстава набуття громадянства – за народженням)
2. Михайло, українець, 1979 р.н., подав документи щодо набуття громадянства України. Народився він у м. Кракові (Польща), куди його батьки виїхали у 1974р. з м. Ужгорода (Україна). Бабуся Михайла проживає у м. Чопі, а він бажає поселитися в м. Харкові. Коли розглянули надані ним документи він отримав громадянство України. ( Підстава набуття громадянства – за територіальним походженням).
3. Курдибаєв приїхав на Україну з Туркменістану. Він написав відмову від громадянства Туркменістану та подав заяву, в котрій вказав на своє бажання прийняти громадянство України. (Можлива підстава набуття громадянства – внаслідок прийняття громадянства).
4. – Сергію! Давно тебе не бачив, мабуть, майже два роки!
- Так, я служив легіонером у французькій армії.
- Хіба громадяни України мають право проходити військову службу в іноземній державі?
- Без дозволу відповідних органів – ні. Я про це не знав і в результаті втратив громадянство України. Ось іду із заявою, хочу поновити громадянство України.
- Хай щастить!
(Підстава набуття громадянства – внаслідок поновлення у громадянстві).
5. – Приїхали Андрій з Ольгою.
- Кажуть, були в Росії?
- Так! Усиновили хлопчика. Тепер будуть жити разом. (Підстава набуття громадянства – внаслідок усиновлення)
№2
Опрацюйте ст.9 Закону України «Про громадянство» та розв’яжіть правову ситуацію.
Ст.9 Закону України «Про громадянство»
Іноземець або особа без громадянства можуть за їх клопотанням бути прийнятими до громадянства України.
Умовами прийняття до громадянства України є:
1) визнання та дотримання Конституції України та законів України;
2) пред’явлення декларації про відсутність іноземного громадянства або зобов’язання припинити іноземне громадянство;
3 )безперервне проживання на законних підставах на території України впродовж останніх 5 років;
4) отримання дозволу на імміграцію;
5) володіння державною мовою або її розуміння в достатньому для спілкування обсязі;
6) наявність законних засобів для існування.
1. Особа без громадянства, що проживає на території України протягом 10 років, має власне фермерське господарство і дружина якого – громадянка України, подала клопотання про прийняття до громадянства України. Які ще умови повинні бути виконані, щоб клопотання задовольнили? (Згідно зі ст.9 Закону України «Про громадянство України» повинні бути виконані умови №1,2,4,5)
2. Громадянин Росії проживає в Україні протягом семи років, володіє невеличкою фірмою, знає українську мову, законів України не порушував. Чи задовольнять його клопотання про прийняття до громадянства України? (Клопотання задовольнять в разі виконання умов №2,4 Закону)
3. Особа без громадянства, що прожила на Україні три роки, працює в будівельній фірмі, володіє українською мовою, законів України не порушувала, подала клопотання про прийняття до громадянства України. Чи буде це клопотання задоволено? (Клопотання не буде задоволено тому, що особа ще не прожили на Україні 5 років)
П.4.Як визначається громадянство дітей.
Закон України «Про громадянство України» передбачає запобігання випадкам безгромадянства дітей. При регламентації питань набуття громадянства в законодавстві України були враховані вимоги Європейської конвенції про громадянство від 6 листопада 1997р.
Дитина, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. За різного громадянства батьків, один з яких на момент народження її був громадянином України, дитина має громадянство України; однак, якщо обидва батьки жили за межами України, громадянств дитини, яка народилося за її межами, визначається через письмову згоду батьків.
Дитина, яка є іноземцем або особою без громадянства і яку всиновлюють громадяни України або подружжя, один з якого є громадянином України, а другий – особою без громадянства, стає громадянином України з моменту набрання чинності рішення суду про всиновлення, незалежно від того, проживає вона постійно в Україні чи за кордоном.
За народженням громадянство України набуває новонароджена дитина, знайдена на території України, обоє з батьків якої невідомі.
Набуття громадянства України та вихід з громадянства України дітьми віком від 14 до 18 років може відбуватися лише за їхньою згодою.
Демонстрація електронної презентації щодо визначення громадянства дітей (Додаток №5)
Робота в групах
№1
Батьки 16-літнього Максима виїхали на постійне місце проживання до Німеччини. Вони вирішили прийняти громадянство Німеччини, а Максим забажав лишити українське громадянство, та його батьки не погодились і подали документи щодо виходу з громадянства України.
Як ви вважаєте, чи має право Максим обирати громадянство? З якого віку дитина може це робити?
Очікувані відповіді: Згідно з Законом України «Про громадянство України» Максим має право обирати громадянство. Дитина може це робити з 14 років. №2
А) Чи набуде українського громадянства дитина, знайдена на порозі полового будинку одного з українських міст, якщо батьки дитини невідомі? (Так).
№3
Чи набуде українського громадянства дитина, яка народилась у Росії, але батьки її померли, і родичі, які є громадянами України, всиновили її? (Так).
В) Чи може отримати українське громадянство дитина, що постійно проживає у Польщі з батьками, один з яких є громадянином України? ( Може за письмовою згодою батьків).
П.4. Пiдстави припинення громадянства України
Громадянство передбачає взаємність прав і обов'язків людини і держави, а також можливість вільного вибору громадянства людиною. Саме тому іноді постає питання про зміну громадянства. Людина вільна прийняти рішення про вихід із громадянства України. Однак не може вийти з громадянства України особа, яку притягнуто до кримінальної відповідальності або засуджено, а також особа, у якої є невиконані зобов'язання перед державою або будь-якими особами.
У деяких випадках людина втрачає українське громадянство
Робота з документами ( ст..17 Закону України,,Прогромадянство України’’) та підручником ( ст..63-64)
1)Внаслідок виходу з громадянства України (депатріація). Громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням, яке подається на ім’я Президента України.
2)Внаслідок втрати громадянства України. Втрата громадянства – автоматичне припинення громадянства за певних умов. Обставини, за якими втрачається громадянство України:
- набуття особою громадянства України внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;
- добровільний вступ на військову службу до іншої держави;
- добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.
3) За підставами, передбаченими міжнародними договорами України. Вихід із громадянства України віком від 14 до 18 років може відбуватися лише за їхньою згодою.
Демонстрація електронної презентації щодо припинення громадянства України (Додаток№6)
Робота в групах
Використовуючи ст.17, 19 Закону України «Про громадянство» , дайте відповіді на запитання.
Стаття 17. Пiдстави припинення громадянства України
Громадянство України припиняється:
1) внаслiдок виходу з громадянства України;
2) внаслiдок втрати громадянства України;
3) за пiдставами, передбаченими мiжнародними домовленостями України.
Стаття 19. Втрата громадянства України
Громадянство України втрачається:
1) якщо громадянин України пiсля досягнення ним повнолiття добровiльно набув громадянство iншої держави.
Добровiльним набуттям громадянства iншої держави вважаються всi випадки, коли громадянин України за своїм вiльним волевиявленням, вираженим у формi письмового клопотання, набув громадянство iншої держави або якщо вiн добровiльно отримав документ, що пiдтверджує наявнiсть набуття ним iноземного громадянства, за винятком випадкiв, якщо:
а) дiти при народженнi одночасно з громадянством України набувають також громадянство iншої держави;
б) дiти, якi є громадянами України й усиновленi iноземцем, набувають громадянство усиновителя;
в) громадянин України автоматично набув громадянство iншої держави внаслiдок одруження з iноземцем;
г) згiдно iз законодавством iншої держави її громадянство надано громадянину України автоматично без його добровiльного волевиявлення i вiн не отримав добровiльно документ, що пiдтверджує наявнiсть у нього громадянства iншої держави;
2) якщо iноземець набув громадянство України i не подав у порядку, передбаченому частиною п’ятою статтi 8, пунктом 2 частини другої статтi 9 та частиною другою статтi 10 цього Закону, документ про припинення iноземного громадянства або декларацiю про вiдмову вiд нього;
3) якщо iноземець набув громадянство України i скористався правами або виконав обов’язки, якi надає чи покладає на нього iноземне громадянство;
4) якщо особа набула громадянство України на пiдставi статтi 9 цього Закону внаслiдок подання свiдомо неправдивих вiдомостей або фальшивих документiв;
5) якщо громадянин України без згоди державних органiв України добровiльно вступив на вiйськову службу, на роботу в службу безпеки, правоохороннi органи, органи юстицiї або органи державної влади чи органи мiсцевого самоврядування iншої держави.
Положення пунктiв 1, 2, 3, 5 частини першої цiєї статтi не застосовуються, якщо внаслiдок цього громадянин України стане особою без громадянства.
№1
Чи буде припинене громадянство України щодо особи, що пішла за контрактом на військову службу в одній із європейських країн? (Згідно з пунктом 5 ст.19 Закону громадянство буде припинено внаслідок втрати громадянства).
№2
Чи буде припинено українське громадянство особи, що виїхала на ПМЖ до США? (Якщо особа не подає клопотання про отримання громадянства США, то громадянство не буде припинено).
№3
Чи буде припинене українське громадянство особи, що постійно проживає в Україні, але прийняла російське громадянство? (Громадянство буде припинене внаслідок втрати громадянства - пункт 1 ст.19 Закону)
Підсумок уроку
III.Заключна частина
1) Дайте визначення поняттям «громадянство», «громадянин»
2) Чим правовий статус громадянин відрізняється від правового статусу іноземця, особи без громадянства?
3) Якими документами регулюється питання громадянства України?
4) Які органи вирішують питання, пов’язані з громадянством України?
2. Розв’язання проблемного питання.
Давайте повернемося до проблемного питання, яке було поставлено на початку уроку. Чи змінилася ваша думка? Що можете доповнити, від чого відмовитись?
Очікувані відповіді: Правовий зв’язок громадянина та держави повинен бути тому, що і особа і держава мають взаємні права та обов’язки. Держава захищає інтереси своїх громадян, навіть тих, які перебувають за її межами.
§ 9 , ст.58-64;
Високий рівень: Користуючись матеріалом параграфа або текстом Закону України «Про громадянство України», складіть і запропонуйте класному колективу на наступному уроці ситуацію щодо набуття, припинення громадянства.
Достатній рівень: порівняйте пари понять: прийняття до громадянства і поновлення у громадянстві; вихід із громадянства і втрата громадянства.
Середній рівень: з дозволу батьків оглянути паспорт батьків та своє свідоцтво про народження та зясувати, які відомості в них містяться.
Додаток №1
Додаток №2
Структура правового статусу громадянина
Правовий статус людини |
|
правовий статус громадянина |
- ґрунтується на правовому зв'язку з державою |
правовий статус іноземного громадянина |
- ґрунтується на подвійному правовому зв'язку: 1) з державою, громадянином якої він є; 2) з державою, на території якої він перебуває, статус іноземця обмежений порівняно зі статусом громадянина цієї держави" |
правовий статус особи без громадянства |
- ґрунтується на правовому зв'язку з державою, на території якої він перебуває |
Додаток №3
Додаток №4,
Основні положення Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 р.
Підстави для набуття громадянства України |
Підстави припинення громадянства України внаслідок виходу |
Підстави втрати громадянства України |
за народженням; за територіальним походженням; унаслідок вступу до громадянства; унаслідок поновлення у громадянстві; унаслідок усиновлення; унаслідок установлення над дитиною опіки чи піклування; унаслідок установлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; унаслідок установлення батьківства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України. |
Подання клопотання про вихід громадянином України, за умови, що особа набула громадянство іншої держави або отримала документ, виданий уповноваженими органами іншої держави, про те, що громадянин України набуде її громадянство; Подання клопотання про вихід з громадянства дитини батьками, одним з батьків, усиновителем; Не допускається ,якщо особу притягнуто до кримінальної відповідальності або обвинувальний вирок суду |
якщо громадянин України після досягнення ним повноліття добровільно набув громадянство іншої держави якщо іноземець набув громадянство України і не подав у встановленому порядку документ про припинення іноземного громадянства або декларацію про відмову від нього; якщо іноземець набув громадянство України і скористався правами або виконав обов'язки, які надає чи покладає на нього іноземне громадянство; якщо особа набула громадянство України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів; якщо громадянин України без згоди державних органів України добровільно вступив на військову службу, на роботу в службу безпеки, правоохоронні органи, органи юстиції або органи державної влади чи органи місцевого самоврядування іншої держави. |
.
Стаття 5. Документи, що підтверджують громадянство України
1) паспорт громадянина України;
2)свідоцтво про належність до громадянства України;
3)паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
4)тимчасове посвідчення громадянина України;
5)проїзний документ дитини;
6)дипломатичний паспорт;
7)службовий паспорт;
8)посвідчення особи моряка;
9)посвідчення члена екіпажу;
10)посвідчення особи на повернення в Україну.
Додаток № 5
Порядок визначення громадянства дітей
Громадянство одного з батьків |
Громадянство другого з батьків |
Де знаходиться дитина |
Громадянство дитини |
Громадянин України |
Громадянин України |
Україна |
Україна |
Громадянин України |
Громадянин України |
За межами України |
Україна |
Громадянин України |
Іноземець |
Україна |
Україна |
Громадянин України |
Іноземець |
За межами України |
Україна |
Громадянин України |
Без громадянства |
Україна |
Україна |
Без громадянства |
Без громадянства |
Україна |
Україна |
Невідомий |
Невідомий |
Україна |
Україна |
Список необхідних документів для підтвердження у дитини громадянства України:
Додаток № 6
Громадянство України припиняється з таких підстав:
Підставами для втрати громадянства України є:
1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.
2) набуття особою громадянства України на підставі статті 9
цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;
3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов'язком чи альтернативною (невійськовою) службою.
Як і за набуття громадянства України, до них можна віднести такі підстави, як оптація або трансферт.
Закон України «Про громадянство України» передбачає також можливість скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, якщо особа набула громадянство за територіальним походженням або її було поновлено у громадянстві України обманом, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України.
У разі зміни громадянства батьків, внаслідок якої обоє або один із них виходять із громадянства України, може змінитися відповідно і громадянство їхніх дітей.
Використана лытература:
1. Правознавство(Практичний курс) 9 клас..В.Л.Сутковий, Т.М.Філіпенко
2. Правознавство 9 клас. О.Д.Наровлянський
3. Інтернет-ресурси