Мета уроку: систематизувати знання учнів про глобальну екологічну проблему людства, її сутність, причини виникнення та шляхи розв’язання; допомогти усвідомити необхідність ведення здорового способу життя; розвивати критичне мислення учнів, уміння виокремлювати в змісті головне, істотне, узагальнювати численні факти; удосконалювати розвиток загально-навчальних вмінь (працювати над доповіддю, виступати з повідомленнями, вивчати додаткову літературу); розвивати відчуття відповідальності учнів за екологічну ситуацію в світі; виховувати колективізм, організованість; здійснювати екологічне виховання, формувати активну життєву позицію;
Тип уроку : урок-семінар
Метод: словесно-інформаційний, частково-пошуковий, дослідницький
Обладнання: плакати «Грінпіс», альбоми, фотографії, матеріали періодичної преси, таблиця «Екологічна ситуація в Україні»
Девіз уроку: «Ми не успадкували Землю від своїх батьків. Ми її узяли у позику у своїх дітей».
Еколог Лі Талбот.
Вчитель повідомляє учням ряд запитань, що виносяться на обговорення, а також перелік літератури, яка може бути ними використана при підготовці до семінару. При проведенні уроку відповідно до даних питань учні класу розбиваються на чотири групи, кожна з яких отримує своє завдання. Кожна група працювала над своєю проблемою, робила творчий звіт, як запобігти проблемі сучасності.
Хід уроку:
І. Організаційний момент і мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Вчитель. Актуальність даної теми полягає в тому, що в даний час на Землі майже не збереглося районів, на яких не позначалися наслідки господарської діяльності людини. Навіть у льодах Антарктиди були виявлені радіоактивні опади, сліди деяких металів. Дії людства на природу по своєму розмаху досягли планетарних масштабів. Людина почала активніше втручатися в природу, перетворювати природні об'єкти, що призводить до загибелі всіх живих організмів. У зв'язку з цим питання охорони навколишнього природного середовища стоїть дуже гостро і вимагає швидкого рішення.
Тому ми сьогодні ставимо проблемне запитання і на протязі уроку будемо намагатися дати на нього відповідь:
- що потрібно зробити для створення екологічно стабільного суспільства?
IІ. План семінару.
(Обговорення повідомлень.)
4. Скорочення видової (генетичної) різноманітності організмів. (виступи учнів групи №4)
IІІ. Складання узагальнюючої таблиці «Характеристика глобальних проблем людства».
ІV. Підведення підсумків.
І. Вступне слово вчителя
- Поняття екологічної проблеми.
Людське суспільство виступає нині як глобальна природна сила, що втягує природу в орбіту своєї активної діяльності. Природа створює величезний, надзвичайно складний живий механізм, у якому взаємодіють усі живі організми. Криза навколишнього середовища — це сигнал катастрофи, що наближається. Екологічні закони світу існують. Людина навчилася підкоряти енергію атома й запускати на орбіту Землі космічні кораблі, але скасувати закони природи вона не в силі. Цей основний принцип екології був сформульований ще в XVII столітті філософом Френсісом Беконом: «Ми не можемо управляти природою інакше, як підкоряючись їй».
Природа сьогодні зовсім не та, що була в часи дідів і батьків. Вона вже не така багата й зовсім не така невичерпна, як здавалося раніше. Проблема здорового навколишнього середовища стала настільки ж життєво важливою, як і проблема забезпечення людства продуктами харчування або енергією.
За прогнозами вчених, при збереженні існуючих тенденцій у взаємодії суспільства й навколишнього середовища уже через 35-40 років може розпочатися масове вимирання землян. Це стосується всіх країн і народів планети.
Вчитель. Як ви думаєте, що таке екологічна криза і коли вона виникає?
(думка гостей)
Учень .Екологічна криза - це не вибух, а лавина, і, як належить лавині, має величезну інерційність і невідворотність.
Під екологічною ситуацією мається на увазі стан навколишнього середовища або окремих її чинників, що мають емоційну, кількісну або якісну оцінку. З позицією людини розуміння екологічної ситуації, яка вимагає поліпшення або запобігання, називається екологічною проблемою.
ІІ. Обговорення результатів досліджень учнів по екологічних проблемах
(Виступи учнів і обговорення заздалегідь повідомлених класу питань)
Учень 1 групи №1.
Навколишнє середовище — це те середовище існування, в якому ми живемо. Існує жива природа (рослини, тварини, люди) і нежива — вода, повітря, земля тощо. Сукупність усіх елементів навколишнього середовища уможливлює продовження життя.
Проблема забруднення атмосферного повітря виникла у зв’язку з розвитком промислового виробництва. Особливої гостроти вона набула у другій половині ХХ ст., в період науково–технічної революції, яка характеризується надзвичайно високими темпами росту промислового виробництва, споживання електроенергії та використання моторних транспортних засобів. Науково–технічний прогрес у промисловому виробництві призвів до розширення використання природних ресурсів. Перелік хімічних елементів, які застосовує людина у промисловому виробництві, суттєво збільшився за останнє десятиліття. Якщо на початку ХХ ст. використовували 19 хімічних елементів, то в середині століття у промисловому виробництві було задіяно близько 50, а в 70–х роках — понад 100. Ці зміни у промисловому виробництві, зрозуміло, що відбилися на складі промислових викидів, що призвело до якісно нового забруднення атмосферного повітря, а саме, аерозолями важких металів і рідкісних металів.
Всесвітня організація охорони здоров’я дає таке визначення забруднення — це поява у довкіллі людини забруднюючих речовин чи будь–яких інших агентів (від вірусів до звукових хвиль надмірної інтенсивності), які безпосередньо чи опосередковано негативно впливають на людину і створене нею для власних потреб штучне середовище.
Учень 2 групи № 1.
Джерела антропогенного забруднення атмосфери.
Загальний сучасний рівень техногенного забруднення атмосфери досягає порядку 1 млрд. т. аерозолів та газових викидів і 300-500 млн. т. пилу. Вміст забруднювачів атмосфери над містом приблизно в 15 разів більший, ніж в сільській місцевості, і в 150 разів більший ніж над океаном.
В індустріально розвинених країнах у відсотковому відношенні джерела забруднення поділяються наступним чином:
1.Транспорт — 59%
2. Спалювання викопного пального і дерева — 28%
3. Чорна і кольорова металургія — 13%
4. Інші джерела — 10%.
Відомо, що понад 40% оксиду вуглецю, 46% вуглеводів і близько 30% оксидів азоту від загальної кількості цих речовин, які попадають в атмосферу припадає на транспорт. Автотранспорт є джерелом викидів в атмосферу і тетраетилсвинцю. Паливно–енергетичний комплекс є основним джерелом постачання в атмосферу СО2 і сірчаного газу. Підприємства енергетики і металургії викидають у атмосферу основну кількість оксидів азоту (72%), сірчистий ангідрид.
Учень 3 групи № 1.
Озон утворюється в атмосфері під дією електричних розрядів, синтезується з кисню під дією космічної УФ-РАДІАЦІЇ. В межах атмосфери підвищені концентрації озону утворюють озоновий шар, що має важливе значення для забезпечення життя на Землі. Він ослаблює смертоносну УФ-РАДІАЦІЮ в шарі атмосфери між 40 і 15 км. над земною поверхнею приблизно в 6500 разів. Озон захищає біоту від згубної дози жорсткої ультрафіолетової (УФ) радіації, яка може проникати і через водну товщу до глибини 300 м.
Руйнування його на 50% збільшує в 10 разів радіацію, що впливає на зір тварин і людини і може надати інші згубні дії на живі організми. Зникнення озоносфери призвело б до серйозних наслідків — спалаху раку шкіри, знищення планктону в океані, мутаціям рослинного і тваринного світу. Руйнування озонового екрану може змінити і загальну циркуляцію атмосфери, тобто клімат.
У тому, що розміри озонового шару зменшуються провиною є наступні причини:
Необхідно відновити колишню форму (45-50 км) озонового шару і тоді він не перетвориться на маленький шар товщиною в декілька метрів. Адже не буде його і не буде життя на землі!»
Учень 4. групи № 1
Парниковий ефект виник завдяки викидам в атмосферу багатьох газів: чадного газу , вуглекислого газу , вуглеводнів, тобто метану, етану ін., які накопичуються в результаті спалювання корисних копалин і інших виробничих процесів, хоча ці речовини майже не представляють небезпеки як самостійні забрудники (за винятком високих концентрацій).
Механізм парникового ефекту досить простий. Звичайне сонячне випромінювання при безхмарній погоді і чистій атмосфері порівняно легко досягає поверхні Землі, поглинається поверхнею ґрунту, рослинністю і ін. Нагріта поверхня віддає теплову енергію знову в атмосферу, але вже у вигляді довгохвильового випромінювання, яке не розсівається, а поглинається молекулами цих газів (СО2 поглинає 18% теплоти, що віддається), викликаючи інтенсивний тепловий рух молекул і підвищення температури. Атмосферні гази (азот, кисень, водяні пари) не поглинають теплове випромінювання, а розсіюють його. Концентрація СО2 щороку підвищується на 0,8—1,5 міліграм/кг. Вважається, що при зростанні вмісту СО2 в повітрі удвічі середньорічна температура підвищиться на 3—5°С, що викличе глобальне потеплення клімату, і через 120 років можна чекати масового танення льодовиків Антарктиди, підйому середнього рівня Світового океану, затоплення значної частки території і інших негативних наслідків. Якщо не прийняти термінових заходів, до середини сторіччя глобальна температура підніметься на 1,5–4,5°С. Глобальне потеплення клімату може призвести до зміни структури і місце розташування біомів Землі.
Учитель. Чи є якісь заходи, що пропонують екологи, для запобігання глобальному потепленню клімату ?
Учень 5. групи № 1
Але я не хочу, щоб прибережні частини Землі були затоплені, тому я розповім вам, як запобігти даній проблемі. Для цього треба:
Учитель: Наступне додаткове повідомлення про кислотні дощі.
Екологічною проблемою для нашої країни стало збільшення кислотних дощів, снігів, туману в результаті викиду в атмосферу оксидів сірки і азоту, що утворюються після спалювання палива. Кислотні опади знижують врожай, рослинність, руйнують будівлі, знищують життя в прісних водах. У Західній Європі від цих опадів постраждало до половини лісів. Вони викликали важкі ураження лісів в Білорусії, на Уралі, в деяких районах Сибіру, навколо великих промислових центрів. Кислотні дощі переводять нерозчинні з'єднання, що знаходяться в грунті, в розчинні. В результаті закису грунтів з'єднання алюмінію, кобальту і інших металів можуть потрапляти у вирощувані рослини і у воду в концентраціях, що представляють небезпеку для здоров'я.
Учитель. Переходимо до розгляду другого питання нашого заняття.
Слово надається учням групи №2.
Учень 1 групи № 2.
Однією з гострих екологічних проблем є проблема прісної води. Кількість чистої води постійно зменшується у зв'язку з її екстенсивним використанням, а також з неконтрольованим зростанням різних забруднювачів і веденням водогосподарського будівництва без урахування вимог екології.
Дуже часто люди скидають в воду різні кислоти, стічні води, шкідливі речовини, адже без води життя на землі не буде. Одним з основних забрудників є нафта і нафтопродукти. Нафта може потрапляти в результаті природних її відходів в районах залягання. Але основні джерела забруднення пов'язані з людською діяльністю: нафтовидобуванням, транспортуванням, переробкою і використанням нафти як паливо.
З інших забрудників необхідно назвати метали, радіоактивні елементи, отрутохімікати, що поступають з сільськогосподарських полів.
Про масштаби забруднення говорять наступні факти: щорік прибережні води поповнюються 320 млн т заліза, 6,5 млн т фосфору, 2,3 млн т свинцю. Тільки у водоймища Чорного і Азовського морів в 1995 р. було скинуто 7,7 млрд м3 забруднених виробничих і комунальних стічних вод.
Учень 2 групи № 2.
Найбільш поширеними речовинами, що забруднюють океан, є нафта і нафтопродукти. У Світовий океан щорік поступає в середньому 13—14 млн т нафтопродуктів. Нафтове забруднення небезпечне по двох причинах: по-перше, на поверхні води утворюється плівка, яка позбавляє доступу кисню морській флорі і фауні; по-друге, нафта сама по собі є токсичним з'єднанням, яке має великий період напіврозпаду, при вмісті нафти у воді 10—15 міліграм/кг гине планктон і мальки риб. Справжніми екологічними катастрофами можна назвати величезні розливи нафти при перевезені супертанкерами.
Особливо небезпечним є радіоактивне забруднення при похованні радіоактивних відходів.
Однією з серйозних проблем у останні роки у нас стало забруднення підземних вод. Непомірне застосування пестицидів і мінеральних добрив привело до значного забруднення ґрунтових вод.
Учитель. Переходимо до розгляду третього питання нашого заняття.
Слово надається учням групи №3.
Учень 1 групи № 3.
На стан здоров'я людини хімічний склад ґрунту надає вплив через воду, рослини і тварин. Недолік або надлишок певних хімічних елементів буває настільки великий, що призводить до порушення обміну речовин у людини, викликає серйозні захворювання або сприяє їх розвитку. Так, широко поширене захворювання ендемічний (місцевий) зоб пов'язано з недостатньою кількістю йоду в ґрунті. Брак фтору призводить до карієсу зубів. При високому вмісті фтору (понад 1,2 міліграма/л) нерідко виникають захворювання кісткової системи (флюароз).
Ґрунт є продуктом життєдіяльності багатьох організмів: рослин, тварин, мікроорганізмів. Найважливішою властивістю є родючість - здатність забезпечити урожай рослин. Він зберігає родючість до тих пір, поки заселений багаточисельними живими організмами, що беруть участь в складних процесах гуміфікації. Родючість ґрунту - головне багатство, від якого залежить життя людей, бо він також є місцем для поселення людей, предметом і засобом їх праці.
У одних випадках дія людини на ґрунти призводить до підвищення їх родючості, в інших - до погіршення, деградації і загибелі.
Учень 2 групи № 3.
Важливе місце у ряді екологічних проблем займає проблема пестицидів, оскільки вона пов'язана не тільки із стратегією розвитку сільського господарства, але і з охороною здоров'я, охороною тваринного і рослинного світу, життєзабезпеченням біосфери взагалі. Зараз в біосфері знаходиться більше 50 тис. чужих їй хімічних речовин – ксенобіотиків. Як показала перевірка, більше 30% продуктів харчування містили пестициди в концентраціях вище допустимого рівня. У багатьох країнах вміст деяких пестицидів перевищив норми в 42% дитячих продуктів і більш ніж в 50% овочів.
У всіх районах, де використовуються пестициди, показники здоров'я населення різко погіршені. Схоже, що пестициди, як і радіація, не мають нижнього порогу дії: при будь-якому пестицидному навантаженні відбувається порушення функцій імунної системи організму. У результаті організм стає беззбройним перед найзвичайними захворюваннями дихальної, нервової, серцево-судинної систем, а також органів розмноження і травлення. В цілому по країні близько 30% земель вважаються меліоративно неблагонадійними, а близько 3 млн. га повністю занапащено меліорацією і виключено з с/г використання.
Мабуть, єдино правильною стратегією, виходячи з інтересів збереження здоров'я людей і підтримки систем життєзабезпечення біосфери, слід визнати поступову відмову від використання пестицидів і розвиток екологічно обгрунтованих форм ведення сільського господарства.
Учитель. Переходимо до розгляду четвертого питання нашого заняття.
Слово надається учням групи №4.
Скорочення видової (генетичної) різноманітності організмів - це одна з найскладніших проблем, оскільки зниклий вид відновити неможливо. У нас в країні зникає приблизно один вид ссавців за 3–5 років, щорічно ми втрачаємо декілька видів у всіх групах тварин і рослин. Найбільш тривожне положення склалося в наших центрах видової різноманітності.
Генофонд планети включає генофонди різних систематичних груп. Необхідно зберегти генофонд кожного виду в цілому і всіх його популяцій. Вид є найменшою генетично закритою системою. У кожній популяції особини одного виду взаємозв'язані. У них є схожі ознаки пристосованості до навколишнього середовища. Кожен вид і його популяції мають власну «еволюційну долю». При збереженні певних умов вид і складові його популяції можуть існувати необмежено довго.
Міжнародна Червона книга:
Кількість видів тварин, що знаходяться під загрозою.
Унаслідок генетичної неповторності кожного виду його знищення може мати наслідки, які поки важко уявити.
Учень 2. групи № 4
У минулому види вимирали через природні причини, зміни поверхні Землі або клімату. 65 млн років тому вимерли динозаври. Точно ніхто не знає чому. Вимерли й більш сучасні за динозаврів тварини: птах моа, стеллерова корова. Вимирають зазвичай ті види, що повільно розмножуються. Вони народжують таку кількість дитинчат, що здатна лише замінити померлих. Різні види перебувають у небезпеці з різних причин.
Носорогів убивають через роги, крокодилів — через шкіру, коал — хутро, слонів — бивні, черепах — панцири, китів — м’ясо і жир, китовий вус. Полярні ведмеді, тигри, рисі гинуть через хутро. Африканські фіалки йдуть на продаж, мангрові ліси — на деревину.
Розв’язання проблеми: Якщо люди захистять види, що вимирають, збережуть дику природу в місцях її перебування, то в майбутньому тварини й рослини допоможуть людям розв’язати їхні світові проблеми. Наприклад, нещодавно було виявлено, що дерево, яке називається каштанонасінником, дає речовину, яка може лікувати СНІД.
III. Складання узагальнюючої таблиці «Характеристика глобальних проблем людства».
|
Глобальна проблема людства. |
Причини появи |
Шляхи вирішення |
|
|
|
|
Учитель (підводить підсумок дискусії):
Глобальну екологічну проблему людства ми розглядали під кутом чотирьох законів екології, що були сформульовані американським ученим Баррі Коммонером:
1. Усе пов’язано з усім.
2. Усе кудись рухається.
3. Природа знає краще.
4. За все треба платити.
Що маємо — не бережемо, втратимо — плачем.
Заповідь, якою повинні керуватися люди, добре висловлена в казці Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц»: «Є таке правило: прокинувся вранці, умився, опорядився — і відразу приведи до ладу свою планету».
ІV. Підсумки семінару: після всіх виступів учитель робить висновки по уроку-семінару, проводить опитування у присутніх, чи варто проводити такі уроки, відмічає найбільш активних учасників cемінару, виставляє оцінки. Оцінки отримують всі учні, які готували додаткові повідомлення і хто відповідав по ходу уроку-семінару.
Домашнє завдання: Виготовлення листівок про застереження щодо забруднення води, повітря, ґрунту.
Також, учні середньої ланки оформили виставку плакатів на тему: «Збережемо чистоту і красу довкілля».