Урок "Шаради. Загадки"

Про матеріал

Ця розробка уроку направлена на розвиток логічного мислення у дітей на уроках української мови та літератури

Перегляд файлу

Тема: Шаради. Загадки. Асоціативні загадки. Асоціативні ланцюжки. Анаграми.

Мета: Навчитися відгадувати шаради та загадки, будувати асоціативні ланцюжки.

Підвищити швидкість та гнучкість мислення.

Розвивати здатність до швидкого переключення на іншу ідею.

Хід заняття

І. Організація учнів до заняття.

Готуємо нетбуки. Включаємо, входимо в систему, підключившись до головного комп’ютера за допомогою програми «Студент».

ІІ. Вступне слово вчителя.

Діти, сьогодні ми розпочинаємо мандрівку Планетою Міркувань. Ця незвична мандрівка нам допоможе краще познайомитись з різними числами, задачами, різноманітними мовними бар’єрами.

І першим місцем, куди ми потрапимо – буде Мовний оазис. Колись це було чудове місце, але згодом його мешканці пересварилися, і утворилася тут мовчазна пустеля.

А повернути її до життя може лише людина, яка любить рідну мову. Той, хто сам володіє мистецтвом слова, збагачує своє мовлення, читаючи книжки, розгадуючи загадки, запам’ятовуючи прислів’я й приказки. Саме така людина володіє могутньою силою і може врятувати Мовний оазис!.

ІІІ. Основна частина.

1. Сьогодні ми ознайомимось з незвичними загадками. Загадки – це короткий опис подій, предметів, явищ, які треба впізнати, відгадати.

Кожен з вас може внести свій внесок у порятунок Мовного оазису.

Для цього ми розгадаємо загадки і отримаємо бали в рахунок порятунку Мовного оазису.

За допомогою програми «Студент» ви отримаєте на свої нетбуки файли з завданнями. Відкрийте їх. Перед кожним з вас є загадки. Нижче розміщена табличка, де ви пишете відповіді і виставляються бали.

Загадки

1-а табличка - 1 бал

  1.   У домі замерзає, а на вулиці - ні.
  2.   Надворі горою, а в хаті - водою.
  3.   Біжать чотири брати, не можуть один одного догнати.
  4.   Біле, як сніг, надуте, як міх, лопатами ходить, а рогом їсть.
  5.   Хто трьома зубами сіно їсть?
  6.   Плету хлівець на четверо овець, а на п'ятий - окремо.
  7.   Іншим шиє, а сама - гола.
  8.   Що вниз вершиною росте?
  9.   Удень спочиваю, а вночі літаю. Маю круглі очі -бачу серед ночі.
  10. Нема ніг, а біжить, нема рук, а з рукавами, постійно рухається, а сама не пересувається.
  11. Спершу блиск, за блиском тріск, за тріском хлюп.
  12. Боїться звір гілок моїх, гнізд не будує птах на них, в гіллях уся краса моя. Скажіть швиденько, хто ж то я?

Відповідь

Бали

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

7

 

 

8

 

 

9

 

 

10

 

 

11

 

 

12

 

 

 

2-а табличка - 2 бали

  1.   Сам не біжить, а стояти не дозволяє.
  2.   Що без леза, та без зуба Розтина міцного дуба.
  3.   Хто все чує, та нічого не розказує?
  4.   З ногами, та без рук; зі спиною, та без голови.
  5.   У дерев'яних грудях біле сердечко.
  6.   Без рук, без ніг, а всіх вкладає у постіль.

 

Відповідь

Бали

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

3-я табличка - З бали

      1.Живуть в одній хаті. Один думає, один говорить, один нюхає, двоє дивляться, двоє слухають. Що то за хата і хто в ній живе?

  1.   Не стукне, не грюкне, не брякне, а через вікно зайде
  2.   Тисяча братів підперезані одним поясом.
  3.   Коло носа в'ється, а в руки не дається.
  4.   Чотири ходаки, два бодаки, один помахайло.
  5.   У чубатих дочок по сімсот сорочок, По сімсот спідничок, а без черевичок.
  6.   На виделці сидять, Жовті ніжки висять.
  7.   Починає він копати, заміняє три лопати.
  8.   Чорний Іван, дерев'яний каптан.

Де носом проведе, там помітку кладе.

10. Білий, як сніг, живе в океані, голова -

над водою, живіт - під водою, гроза кораблів.

Відповідь

Бали

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

7

 

 

8

 

 

9

 

 

10

 

 

4-та табличка - 4 бали

  1.   Ніг нема, а йде, очей нема, а плаче, пливе, а не корабель.
  2.   Крил не має, а навколо Землі літає.
  3.   Крилами махає, а полетіти не може.
  4.   Яке взуття у вогні гнеться, а з ніг не скидається?
  5.   Не розбивши горщика, не з'їси кашки.
  6.   У животі - лазня, у носі - сито, на голові - ґудзик, одна рука - і та на спині.

7. Що за гість, що сам себе їсть?

 

Відповідь

Бали

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

7

 

 

 

5-та табличка - 5 балів

  1. Крута гора, що не крок, то й нора.
  2. Самі - верхом, а ноги - за вухами.
  3. Живий по неживому б'є,

живий мовчить, а неживий звучить-.

  1. Як ходять, то повні, як стоять, то порожні.
  2. П'ятдесят два орли, а тільки одне яйце знесли.
  3. Живе без тіла, говорить без язика, ніхто його не бачить, а всякий чує.
  4. Шість ніг, дві голови, чотири ока, два носи, один хвіст. Хто це?
  5. Він і гріє, і пече, 

     і, як зайчик, грається.

    Схочеш взять його - втече

     і мерщій сховається.

  1.      Сопе, хропе, часом чхає, сюди-туди зазирає, на морозі замерзає, бо одежини не має.
  2. По дорозі я йшов, дві дороги знайшов, по обох пішов.
  3. По залізу залізо біжить, а під залізом дерево лежить.

 

Відповідь

Бали

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

7

 

 

8

 

 

9

 

 

10

 

 

11

 

 

 

 

Твій внесок у порятунок

Мовного оазису ________ балів

 

Коли виконали всі завдання, перевіряємо відповіді і виставляємо бали.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Наступний тип загадок – шаради.

Шаради – це така загадка, в якій слово відгадується за його частинами. Кожна частина шаради – окреме слово.

В режимі демонстрації на екранах показується приклад розв’язування таких шарад.

А зараз ви отримаєте завдання з шарадами. Перевіримо відповідь.

 

 

 

 

 

А зараз настав час відпочити. 

Фізкультхвилинка  «Каченята»

Раз-два — всі пірнають,

Три, чотири — виринають,

П'ять, шість — на воді

Кріпнуть крильця молоді,

Сім, вісім — що є сили

Всі до берега поплили,

Дев'ять, десять — обтрусились

І за парти опустились.

 

3.Далі ми будемо працювати з асоціативними загадками.

Асоціація – це те, що пов’язане в нашій пам’яті чи уяві з якоюсь річчю.

 

Наприклад:

 

Ваше завдання:

 

 

 

 

  1. Дуже цікаві загадки – анаграми.  Це слова, в яких літери можуть змінювати своє місце.

Спробуємо разом розгадати анаграму.

Показую слайд.

А тепер спробуйте самостійно.

Йде презентація, де показується завдання і перевіряються відповіді.

 

IV .Підсумок заняття

  • Для перевірки виконаних завдань надішліть їх мені за допомогою програми «Студент» .

 - З якими видами загадок ви познайомились?

 - Які з них вам найбільше сподобалися?

 - Чи сподобалось вам працювати на нетбуках? Чому?

 

1

 

docx
Додано
30 вересня 2020
Переглядів
4784
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку