Урок "ШКОЛА ДОБРИХ ВЧИНКІВ (ЗА ТВОРАМИ ВАСИЛЯ ОЛЕКСАНДРОВИЧА СУХОМЛИНСЬКОГО)"

Про матеріал

Продовжити ознайомлення з творами В.О.Сухомлинського; формувати уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться до рідних і друзів; навчати школярів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення; розвивати мовлення учнів; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.

Перегляд файлу

О.А. Дмитренко,

вчитель початкових класів

загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів с. Вікнина

Гайворонського району

Кіровоградської області

 

ШКОЛА ДОБРИХ ВЧИНКІВ

(ЗА ТВОРАМИ ВАСИЛЯ ОЛЕКСАНДРОВИЧА СУХОМЛИНСЬКОГО)

(урок позакласного читання для учнів 4 класу)

Мета уроку: продовжити ознайомлення з творами В.О.Сухомлинського; формувати уявлення про те, що добра, чуйна  людина завжди допомагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться  до рідних і друзів; навчати школярів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення;  розвивати мовлення учнів; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.

Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського,комп’ютер,екран, виставка книг, корзинка «добрих вчинків», презентація.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Усміхнімось всі навколо

Небу, сонцю, квітам, людям,

І тоді обов’язково

День для нас привітним буде.

(Звучить музика, діти – «квіти» і діти – «бджілки» танцюють. Несподівано музика обривається, всі діти завмирають. Команда учителя «Збирається на дощ». «Бджілки»  підлітають до «квітів» і беруть їх за руки. Кожна квіточка говорить: «Добрий день! Я рада,що ти завітала саме до мене! Я заховаю тебе від дощу». Бджілки дякують за гостинність і бажають успіхів у сьогоднішньому дні.)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку.

  • Щира усмішка, добре слово і хоча б краплина тепла  мають велику силу. І  на сьогоднішньому уроці позакласного читання вони разом з бджілками допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими творами

В.О. Сухомлинського і зібрати добрі вчинки в «корзинку добра».

ІІІ. Робота над темою уроку.

Робота з виставкою книг.

1. Слово вчителя.

Які твори до уроку ви читали?

На нашому уроці присутні бджілки, які допоможуть зібрати всі добрі справи в «корзинку добра».             

2.Створення виставки книг.  

«Казки школи під голубим небом», «Гаряча квітка», «Андрійкова книжка».

3.Повідомлення про життя В.О.Сухомлинського.( На дошці портрет письменника з написом 1918-1970.)

а) Довідкове бюро.

- Що ви знаєте про В.О.Сухомлинського?

Заслужений учитель України.

Відомий письменник.

Писав для вчителів, батьків.

Для дітей писав казки та оповідання.

б) Виступ всезнайок.

1-й учень:

  • Народився В.О.Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці на Кіровоградщині. Батько письменника працював столяром, був освіченою  і шанованою людиною в селі.

2-й учень:

  • Василь Олександрович був учасником війни. Після поранення повертається додому. В 1948 році стає директором  Павлиської середньої школи. Написав для дітей багато творів. 2 вересня 1970 року Василя Олександровича не стало.

3-й учень:

  • В.О. Сухомлинський – великий педагог, письменник. Він дуже любив дітей. З-під його пера з’явилось  багато цікавих розповідей про ласкаве сонечко і м’яку зелену травичку, про працелюбних мурашок, веселого метелика, про дітей.

4-й учень:

  • Він був доброю людиною і хотів, щоб його учніі всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили і поважали своїх батьків, свою рідну землю, свою Батьківщину.

ІV. Фізкультхвилинка.

Добре те, що сонце світить.

Добре те, що віє вітер.

Добре те, що цей ось ліс

Разом з нами ріс і ріс.

Добре вчитися у школі.

Добре гратися у дворі.

Добре те, що в нашій річці

Чиста, синяя вода

І мене матуся рідна

Після школи вигляда.

V.Обговорення прочитаних творів.

Учениця.

Людина починається з добра.

Сказав мудрець:

Живи: добро звершай !

Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро та в вищу правду віра

Людину  відрізня від мавпи й звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

                     Любов Забашта.

1. «Красиві слова і красиве діло».

а) Пояснити заголовок оповідання.

б) Як ви думаєте: «красиве слово і красиве діло» - це одне і теж?

в) Словникова робота.Пояснити вислів «Мокрий, як хлющ».

г)Бесіда за змістом оповідання.

Учитель: Що ж наші бджілки покладуть до корзинки – які добрі справи вони відібрали?

2. «Щоб ти став кращий»

а) Стисло переказати оповідання.

б) Демонстрація малюнків.

Учитель: Що зараз в лапках бджілок ми прочитаємо?

3. «Врятував сонечко».

- Що спільного в цих оповіданнях?

- Над чим замислюється автор і герої оповідання?

Учитель: Які добрі вчинки підмітили наші трудів ниці?

VІ.Читання та обговорення творів.

1. «Сива волосина»

а)Читання мовчки.

б) Читання вголос «ланцюжком».

- Що побачив Михайлик у косі матері?

- Про що запитав хлопчик маму через кілька днів?

- Від чого боліло серце матері?

- Чи зрозумів провину хлопчик?

- Придумайте продовження  цього оповідання.

Учитель: Щоб вам, любі бджілки, хотілося покласти до корзинки?

2. «Дивний мисливець»

- Головним героєм якого оповідання є дід Максим?

- Чому текст називається «Дивний мисливець»?

- Яким ви уявляєте діда Максима?

- Якими рисами характеру можна охарактеризувати героя цього оповідання?

3. Інсценізація оповідання «Бабусин борщ»

- Чи сподобалася вам поведінка дівчаток,адже вони сказали неправду?

- Чому вони  це зробили?

- То чого вас навчає це оповідання?

Учитель: Які добрі вчинки зібрали наші помічниці?

VІІ. Літературна гра.

  • Утвори прислів’я, приказки. Поясни, коли так говорять.

У кого совісті нема -           стежка утоптана.

З поганої трави                    добрих людей.

Сам себе раз у                      той і собі має.

До доброї криниці                не буде доброго сіна.

Світ не без                             нема й сорому.

Хто людям добра бажає,      рік любить.

VІІІ.Підсумок уроку.

1. «Вільний мікрофон».

  • Чому урок має назву «Школа добрих вчинків»?
  • Які добрі вчинки зібрали до корзинки бджілки – трудівниці?
  • Чого вчать нас твори В.О.Сухомлинського?

Знати, цінувати, оберігати минуле.

Любити й поважати своїх батьків.

Поважати старших.

Бути справедливими у своїх діях і вчинках.

Розуміти оточуючих нас людей.

Бути добрими людьми.

2.Гра «Докажи словечко».

Щедро ллє проміння сонце

У твоє й моє …(віконце).

В світ прийшли ми: я і ти –

Для любові й …(доброти).

Будь привітним і прихильним,

Добрим,лагідним і …(сильним).

Вчись завжди допомагати

І людині …(співчувати).

В дружбі всі,щоб виростали

Й дружбу людям…(дарували).

І в душі завжди несли

Теплий промінь …(доброти).

ІХ.Домашнє завдання.

  • Наступний наш урок позакласного читання проведемо за темою «Природа – наш спільний дім». Список рекомендованої літератури – у «Куточку читача».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел

 

1. В.О. Сухомлинський «Вибрані твори в 5 томах (т.5 «Радянська школа» 1977).

2. В.О. Сухомлинський «Гаряча квітка».

3. В.О. Сухомлинський «Школа під голубим небом».

4. Ольга Сухомлинська «Свіжий вітер казки».

docx
Додано
28 жовтня 2018
Переглядів
4797
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку