Урок "Симптоми головного болю та хвороби, з якими він пов’язаний. Перша допомога."

Про матеріал

Даний конспект уроку з медико-санітарної підготовки допоможе розкрити поняття "головний біль" та причини його виникнення. Також Ви знайдете картки для перевірки знань учнів.

Перегляд файлу

Тема: Симптоми головного болю та хвороби, з якими він пов’язаний. Перша допомога.

Мета уроку: навчити учнів надавати першу допомогу при головному болю.

Розвивати вміння аналізувати ситуацію, вміння правильно застосовувати свої знання, розвивати комунікативну, здоров’язберігаючу, інформаційну компетентності.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання і матеріали: малюнки в підручнику, відеофрагмент телепередачі.

Базові поняття й терміни уроку: головний біль, кластерний біль.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Ситуативні картки

Задача № 1

Потерпілий нерухомий, на оклик не реагує. Реакції зіниць немає. Видиме дихання відсутнє. Пульс на променевій та сонній артеріях не визначається. Що з потерпілим, ваші дії.

Задача № 2

Перед вами дитина, вона задихається, хапається руками за горло, хрипить. Що з дитиною, ваші дії?

Задача № 3

Потерпілий почав задихатися, хрипіти, хватався за горло та раптом втратив свідомість. Що сталося, ваші дії?

Задача №4

Ви стали свідком того, що почала тонути людина,ваші дії, в чому буде заключатися надання першої допомоги?

Задача №5

До вас прийшла подруга, яка дуже змерзла, ви помітили, що в неї обмороження другого ступеню. Які його ознаки і, яку першу допомогу ви надасте?

 

Робота з картками. Розказати за карткою, як правильно надати допомогу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Чи стикалися ви хоча б один раз в житті з проблемою головного болю. Які його ознаки?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя з елементами бесіди про головний біль та його види.

Головний біль – це відчуття болю в ділянці мозкового черепа, поширений симптом різноманітних захворювань і патологічних станів.

  • Тензійний біль. Це найпоширеніший вид головного болю в світі— кожний з нас

відчував його хоча би раз в житті. Повторюються вони не часто, хронічної форми набувають в 3% випадків.

Ознаки.  Відчувається як тиснення по колу верхньої частини голови. Може здаватися, що м’язи лоба і очних ямок перенапружені, але розслабити ви їх не можете. Тривалість таких болів варіюється від півгодини до тижня, інтенсивність, зазвичай, наростає до вечора.

Можливі причини.  Тензійнний біль може бути пов’язаний з надмірним стресом або травмою м’язів голови і шиї. Проте при діагностиці джерело болю, як правило, залишається "невизначеним".
Як лікувати. Оскільки болі рідко набувають регулярного характеру, кращий засіб від них— прості знеболюючі, на зразок ібупрофена або парацетамолу. Якщо ж біль не проходить більше тижня, можна спробувати зайнятися легкою фізкультурою, регулярно розминати плечі і шию, більше бувати на повітрі, щоб нівелювати стрес. Хронічні тензійнні болі лікуються медикаментозно за призначенням лікаря.

  • Мігрень. Мігренню називають болі, що повторюються, з одного боку голови

тривають близько 4 годин і довше. Як правило, епізоди мігрені повторюються і можуть приводити до запаморочення, нудоти і фотофобії (світлобоязнь). Іноді, перед початком нападу, хворі переживають зорові аномалії— бачать яскраві кольорові кільця і смуги— або відчувають легке поколювання по всьому тілу.
Можливі причини. Механізм виникнення мігрені довго був предметом суперечок в наукових колах. Зараз лікарі впевнені— це хвороба точно не психічної властивості. Пов’язана вона з порушенням функцій мозку, але з якою саме, точно невідомо. Відзначено, що в процесі виникнення болю кровоносні судини голови сильно розширюються, а на корі головного мозку виникає аномальна електрична активність.
Як лікувати. Приблизно у 20% людей, що страждають на мігрень, болі виникають після певної зовнішньої дії— різкого запаху, гучного монотонного звуку, сигаретного диму тощо. Таким хворим лікарі просто радять уникати "чинників ризику", іншим же залишається пити ліки за призначенням (найбільшу ефективність дають тріптани, але діють вони майже як наркотик— чим більше п’єш, тим гірше лікує). На жаль, остаточно вилікувати мігрень не можна, а простими знеболюючими справі майже не допоможеш.

  • Кластерні болі відноситься до типу болів, які повторюються протягом певного

часу. Напади з'являються 1-3 рази на день під часкластерного періоду, який триває від 2 тижнів до 3 місяців. Болі можуть повністю зникнути на період ремісії (місяці або роки), а потім знову поновитися. Типова кластерна головний біль починається вночі через 1-2 години після засипання. Нічні напади значносильніше денних і пов'язані з добовим ритмом (біологічними годинами). У багатьох кластерні головні болі з'являються в один і той же час року, незалежно від періоду. Ці болі вражають приблизно 1% всього населення планети, причому в 80% випадків це чоловіки.
Ознаки. Це інтенсивний пульсуючий біль з одного боку голови, як правило— в передній частині, біля ока. Триває від 15 хвилин до години і супроводжується почервонінням очей, сльозоточивістю, нежиттю, приливом крові до голови.

Можливі причини. Невідомі.
Як лікувати. Цей вид болів важко піддається лікуванню, оскільки виникають вони епізодично і можуть зникнути так само непередбачувано, як з’явилися. При затяжних нападах застосовується киснева терапія (пацієнт дихає через маску) і лікарські ін’єкції за призначенням лікаря.

  • Пухлина мозку Іпохондрики і просто тривожні пацієнти часто пов’язують

головний біль з раком мозку. Поспішаємо заспокоїти: насправді, тільки 4% пухлинних утворень виявляються саме таким чином.
Ознаки. Якщо болі все-таки пов’язані з пухлиною, вони зазвичай з’являються вранці і супроводжуються блювотою. Епізоди повторюються періодично і з часом стають все гірше і гірше. Якщо на цьому фоні спостерігається різка втрата ваги, зміни в обличчі і судомні приступи, це є привід пройти обстеження мозку.
Можливі причини. Коли пухлина розростається до певного розміру, збільшення об’єму мозку веде до підвищення внутрішньочерепного тиску. Звідси і первинні симптоми.
Як лікувати. Залежить від розташування, розміру і виду утворення.

  • Внутрішньочерепна кровотеча. Отримавши травму головних судин, людина

може цього відразу не зрозуміти. Іноді крововилив виявляється через декілька годин після розриву судини, а це потенційно дуже небезпечно.
Ознаки. Раптовий, наростаючий біль в будь-якій частині голови. Супроводжується порушеннями зору, мовних навиків, координації, розладами особистості, нудотою. Симптоми з’являються по черзі і з часом погіршуються. Врешті-решт людина може знепритомніти.Можливі причини. Розрив судини може відбутися в результаті травми (сильного удару) або через надмірне стоншування його стінок.
Як лікувати. Перш за все лікареві потрібно буде видалити з черепної коробки кров, що накопичилася, оскільки гематома тиснутиме на мозок, ушкоджуючи його. Потім вкрай важливо з’ясувати причину крововиливу: якщо йому не передувала явна травма, розриви можуть повторитися. Таким пацієнтам необхідне обстеження судин головного мозку.

  • Скроневий артрит. Захворювання, як правило, зустрічається у людей віком 50

років і старше і без лікування може привести до повної сліпоти.
Ознаки. Сильні головні болі виникають на тлі втрати ваги, безсоння, депресії, іноді підвищеної температури і почервоніння шкіри голови. Боліти також можуть плечі та шия.
Можливі причини. Підштовхнути хворобу можуть безліч різних чинників, зокрема вірусні інфекції. Сильна атака на імунну систему викликає її збій і примушує імунітет атакувати стінки кров’яних судин. Серед решти "провокаторів" артріту— безконтрольне приймання ліків, інтенсивна дія сонячного світла, алкоголізм, переохолодження і різні травми.
Як лікувати. Найчастіше застосовуються стероїдні препарати, що зупиняють запалення кров’яних судин. При виникненні супутніх проблем із зором (наприклад, помутніння кришталика) лікуванням повинен займатися офтальмолог.

 

  1. Перегляд відео фрагменту як зняти біль за допомогою масажу

 

IV. Узагальнення, систематизація знань і вмінь учнів

У чому полягає зміст першої допомоги при різних видах головного болю?

Тренування у знятті головного болю за допомогою точкового масажу.

 

V. Домашнє завдання

docx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту, академічний, профільний, для дівчат – Основи медичних знань) 11 клас (Гудима А.А., Пашко К.О., Герасимів І.М., Фука М..М.)
Додано
23 липня 2018
Переглядів
2559
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку