Тема. Систематизація й узагальнення здобутих знань. Розв’язування
прикладів і задач.
Мета. Узагальнити й закріпити знання учнів з вивченої теми.
Удосконалювати навички усної лічби, вміння розв’язувати приклади і
задачі на знаходження суми і різниці, опираючись на знання складу
чисел, порівнювати числа.
Учити розрізняти геометричні фігури за їхніми властивостями.
Розвивати творче мислення, увагу.
Виховувати старанність, наполегливість, самостійність, вміння
працювати колективно, групами, бажання вчитися.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
(Презентація – слайд 1)
ІІ. Емоційне налаштування на урок.
Сіли, дітки , всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок потрібно взяти
І почати працювати.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
(Чути стук у двері. «Влітає» Смішарик Нюша)
- Ой (плаче), добрий день, дітки.
- Що трапилося, Нюшо?
- Я і мої друзі Смішарики поспішали до вас на урок із цікавим завданням. Але тут повіяв вітерець і вони всі розлетілися. Допоможіть мені зібрати їх.
- Діти, допоможемо Нюші?
Діти: - Так!
- Добре. Але щоб зібрати всіх Смішариків та отримати подарунок, ми повинні виконати різноманітні завдання. Для цього нам знадобляться математичні знання, розум, кмітливість та винахідливість.
(Учитель вивішує на дошку малюнок з Нюшею).
ІV. Робота над темою уроку.
(Презентація – слай 2)
-Щоб знайти Кроша, потрібно виконати хвилинку каліграфії. Красиво та охайно напишемо уже знайому цифру 9. Подивіться на дошку й пригадайте.
(Презентація – слайд 3)
- Пропишіть каліграфічно рядок цифри 9. Пригадайте, як повинен лежати зошит на парті. Спинки тримайте рівненько.
(Учні пишуть у зошитах цифру 9)
«Мікрофон».
- Розкажіть усі відомості про число 9:
- 9 – найбільше одноцифрове число.
- 9 – непарне число.
- 9 утворюється із 8 і 1.
- Сусідами числа 9 є 8 і 10.
- 9 більше від усіх чисел, які стоять перед ним.
- Число 9 позначається цифрою 9.
- Число 9 менше за число 10.
- Молодці. Виконавши це завдання, ми знайшли Кроша.
(Учитель вивішує на дошку малюнок Кроша).
(Презентація – слайд 4)
- Лосяш трішки неуважний і по дорозі загубився разом зі знаками «=», « > », « ˂ ». Щоб знайти Лосяша, потрібно порівняти числа, використовуючи ці знаки. Коли ми говоримо слово «Рівність»?
(Діти відповідають. Презентація – натиснути.)
- Коли ми говоримо слово «нерівність»?
(Діти відповідають. Презентація – натиснути.)
- Працюємо за підручником (ст.56, вправа 1). Утворіть рівності й нерівності.
(Діти пишуть у зошитах, один учень – на дошці. По черзі
виходять до дошки. Після виконання завдання підручники й зошити закривають і кладуть на край парти.)
- Молодці. Знайшли й Лосяша.
(Учитель вивішує на дошку малюнок Лосяша).
(Презентація – слайди 5…13)
(Презентація – слайд 14)
- Щоб знайти Бараша – мрійника, потрібно виконати наступне завдання. На партах є кольорова кулька, яка вказує на склад числа. Працюємо в парах. Ви повинні разом виконати це завдання:
- 1 ряд заповнює склад числа 8,
2 ряд – склад числа 9,
3 ряд - склад числа 10.
(Діти працюють, учитель допомагає індивідуально).
- Перевіряємо. Який ряд уже готовий?
(Учитель по черзі відкриває відповіді кожного ряду).
- 1 ряд, подивіться, чи так ви написали. У кого немає жодної помилки? У кого – 1-2 помилки? У кого більше?
- Молодці, знайшли й Бараша.
(Учитель вивішує на дошку малюнок Бараша).
(Презентація – слайд 15)
- Совуня – мудра й енергійна. Щоб її знайти, потрібно розв’язати задачі. А
з яких частин складається задача?
(Діти відповідають. На дошці задачі обох варіантів.)
І варіант
ІІ варіант
- Подивіться на дошку. Задачі за варіантами. На партах у кожного на листочках є своя задача. Підніміть руки: у кого перший варіант?… У кого другий варіант? Учні ІІ варіанту тихо думають над своєю задачею.
- Учні І варіанту, про кого ваша задача? Скільки було сов? Скільки ще до них прилетіло? Їх стало більше чи менше? Яку дію обираємо? Складемо задачу.
(Учитель під малюнками сов викладає ці числа в порожні клітинки).
Учень. Я - умова. Було 5 сов. Прилетіло ще 3 сови.
Учень. Я – питання. Скільки сов стало?
Учень. Я - розв’язання. 5+3 = 5 сов.
Учень. Я – відповідь. 5 сов стало.
- Діти І варіанту розв’язують задачу на своїх листочках.
(Аналогічно розбираємо і розв’язуємо задачу ІІ варіанту).
- Учні І варіанту, перевіряємо.
(Учитель на дошці виставляє листок - розв’язання задачі
І варіанту).
- Подивіться, чи так ви написали. У кого немає жодної помилки? У
кого – 1-2 помилки? У кого більше? Молодці.
- ІІ варіант, перевіряємо.
(Учитель на дошці виставляє листок - розв’язання задачі
ІІ варіанту).
- Подивіться, чи так ви написали. У кого немає жодної помилки? У
кого – 1-2 помилки? У кого більше? Молодці.
- Виконали і це завдання. Знайшли Совуню.
(Учитель вивішує на дошку малюнок Совуні).
(Презентація – слайд 16)
(Презентація – слайд 18)
- Якщо виконаємо завдання з геометричним матеріалом, то знайдемо Їжачка. У вас на партах є кольорові пазли, з яких ви викладаєте свою геометричну фігуру. Працюємо в парах. Ви повинні разом виконати це завдання.
(Діти працюють, учитель допомагає).
- Яку фігуру отримали?
(Діти відповідають. Презентація – натиснути слайд 19, з’являються фігури).
- Яка фігура зайва? Чому? (Круг не має кутів, вершин, сторін)
- У яку множину можна об’єднати останні фігури? (Многокутники)
- Чому? (Вони мають кути, вершини, сторони)
- Молодці. Виконали й це завдання.
(Учитель вивішує на дошку малюнок Їжака)
- Діти, я вам дякую, що зібрали докупи моїх друзів.
- Нюшо, діти чекають на приз – гру-тренажер.
(Нюша «дарує» дітям гру-тренажер.
Презентація – слайд 20).
9. Гра-тренажер.
(Діти виконують завдання гри-тренажера).
V. Підсумок уроку.
1. - Молодці, дітки, ми з вами гарно попрацювали. Дивіться, зібрали всіх друзів - Смішариків, і вони будуть разом.
- Які завдання були найцікавішими?
- Які труднощі виникали на уроці?
- Що слід було зробити, щоб ці труднощі подолати?
2. Оцінювання.
- Візьміть конвертики, дістаньте кульки різного кольору.
- У кого упродовж усього уроку не було жодної помилки – візьміть зелену кульку, у кого було 1-2 помилки – візьміть жовту кульку, у кого було більше помилок – візьміть червону кульку. Підніміть свої кульки. Які ви всі молодці, як гарно попрацювали!
- Діти, подивіться уважно, що нагадують вам ці різнокольорові кульки?
(Відповіді дітей).
- Так, це «вогники» Світлофора. Давайте пригадаємо правила дорожнього руху: на яке світло потрібно переходити дорогу?
(Учні відповідають).
- Сьогодні всі намагалися скористатися своїми знаннями з математики, виявили кмітливість, винахідливість. Працювали старанно, тому можна всіх похвалити. Я вам дякую.