Тема. Складання цілісних текстів на основі колажів
Мета: поглибити й розширити знання учнiв про текст, його основнi ознаки, структуру; удосконалювати та розвивати творчі вміння працювати з текстом, розвивати в учнів навички складати текст за колажами; досліджувати, зіставляти, аналізувати його структуру; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, словниковий запас, логічне мислення;розвивати вміння співпрацювати в групі.
Очікувані результати: учень відповідно до мети застосовує основні види написання та аналізу текстів (зокрема художніх текстів); визначає основні порушені в тексті проблеми, пов’язуючи їх із життєвим досвідом.
Обладнання: мультимедійний комплект, презентація до теми, роздатковий матеріал, колажі
Тип уроку: урок мовленнєвого розвитку.
Хід уроку
І.Організація класу. Створення позитивного психологічного клімату
Слайд 1.
Вітаю всіх на уроці! Сьогодні ми знову збираємося разом , щоб поглибити знання. Бажаю вам цікавих відкриттів , успішного навчання та незабутніх моментів у нашому спільному часі.
Для досягнення успіху на уроці , вам варто не просто сприймати інформацію, але й розуміти її сутність, міркувати та аналізувати. А ще бути активними і уважними.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
Слайд 2. Запишіть дату. Календар: Чим особливий сьогоднішній день?
Повідомлення учнів «Цей день в історії України, Народний календар»
ІІІ.Ознайомлення учнiв з темою, метою i завданнями уроку.
Слайд 3,4 Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що таке текст, його ознаки, структуру, а також навчимося складати тексти на основі колажів, які ви виготовили на попередніх уроках.
Слайд 5 Вправа «Очікування».
А що ви очікуєте від уроку?
ІV.Актуалізація опорних знань. Актуалiзацiя мотивацiйних резервiв учнiв з теми.
Демонстрація навчальної презентації.
Слайд 6 «Термiнологiчна хвилинка»(бесіда)
Слайд 7 1.Пригадайте, що означають такi поняття, як: мовлення,спілкування, які існують різновиди спілкування?
Методична ремарка.
Мовлення завжди спрямоване на виконання якогось комунікативного завдання. Для вираження думок і почуттів ставлять певну мету — повідомити щось, переконати в чомусь тощо. Коли ми про щось говоримо, чи достатньо одного речення, щоб висловити свою точку зору? Звичайно, ні! Тому в процесі спілкування з'явилося висловлювання з кількох речень, яке має назву «текст».
Слайд 8 2.Що вам вiдомо про текст?( це група речень, об’єднаних між собою за змістом та граматично)
3. А що є засобами граматичного зв'язку? Засобами граматичного зв’язку речень у тексті є:
– послідовність розташування речень;
– порядок слів у реченнях;
– інтонація.
Слайд 9 4.Які його основні ознаки?
Слайд 10 5. А яка його будова?( Розмістити у правильному порядку частини тексту).Робота біля дошки
Слайд 11,12,13, 14 Зазвичай текст складається з трьох частин:
Слайд 15. 6.Що таке головна думка тесту? (Головна думка тексту – те, заради чого його було створено (чого він навчає, до чого закликає, від чого застерігає). Щоб розкрити головну думку тексту, автор поступово переходить від однієї частини теми до іншої).
7.Що ми називаємо мікротемою?( Частину загальної теми тексту називають мікротемою. Кількість мікротем залежить від складності й обсягу тексту.
Здебільшого мікротему розкривають кілька речень (іноді — одне), їх об’єднують в абзац. Кожний абзац записують із нового рядка. У кожному абзаці є ключові слова — головні слова для розуміння змісту мікротеми)
V.Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Створення проблемної ситуацiї.
Слайд 16. Прочитайте речення. Український рушник можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою на полотні.
Методична ремарка.
Кожен текст обов’язково повинен бути зв’язним.Зв’язний текст — це відрізок усного чи писемного мовлення, для якого властиві логічна єдність та подільність на менші частини. Зв’язність тексту характеризується певною послідовністю речень, абзаців, що відповідають задуму автора. У текстах чітко простежується одна загальна думка. Загальна думка — це тема твору, тобто те, про що в ньому мовиться. Кожен текст можна поділити на менші змістові частини, що становлять окремі абзаци.
Слайд 17 Творче моделювання Робота з текстом
![]()
Давно це було. Ще тоді, коли земля України не знала біди й злигоднів, коли її співучий народ мирно сіяв хліб і радо зустрічав кожного, хто приходив із добром.
Ця родюча земля з луками зеленими, лісами багатими, річками синіми, людьми сильними приваблювала чужинців. Вороги несли із собою горе та сльози, забираючи в полон хлопчиків, щоб виростали вони слухняними рабами.
Якось до поселення підходили вороги. Матері, щоб не віддавати дітей чужинцям, шукали рятунку в баби Ясновидиці, яка зналася на чарах.
Принишклі й боязкі хлопчики тулилися до своєї матері Любави, що привела їх до Ясновидиці. Вони були чорнобровими й кароокими, як і хлопчики. «Залишайтеся коло матері», — мовила старенька.
Так і зостались в Україні хата, мати й чорнобривці як одне ціле.
![]()
![]()
![]()
![]()
Слайд 18 Ключ:
Методична ремарка.
Зрозуміти текст — означає зрозуміти його основну думку, те головне, що хоче сказати автор / авторка. З темою та основною думкою тісно пов’язаний заголовок. Який заголовок можна підібрати до цього тексту?
VІ. Засвоєння теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань.Закріплення вивченого
Слайд 19 Розпочинається основна частина нашого уроку: написання текстів на основі колажів. Насамперед об'єднайтеся у групи.
Слайд 20 Оголошення правил:
Слайд 21 Розподіл ролей.
1.Лідер-координатор організовує порядок виконання завдання.
2. Посередник:стежить за часом;заохочує групу до роботи.
3. Редактор:веде розбірливо записи своєї групи.
4. Доповідач:чітко висловлює думку,доповідає про результати роботи.
5.Постачальники інформації(«генератори ідей»)
Творче завдання
1.Розгляньте й обговоріть колажі. Складіть речення так, щоб утворився текст (6-7 речень). Використайте слова з мовної скарбнички.
2.Запишіть утворений текст. Спочатку напишіть зачин кількома реченнями. Потім – основну частину. І після цього – кінцівку тексту.
Методична ремарка
Виконання завдання, де учитель виступає в ролі організатора, помічника, ведучого дискусії, намагаючись надати учасникам максимум можливостей для самостійної роботи і навчання у співробітництві один з одним.
Слово вчителя
Ваші колажі наповнені цікавою інформацією. На вашу думку, з чого потрібно почати?
Коли людина створює текст, вона думає, яким буде його вплив на читача: чи спонукатиме замислитися над якоюсь проблемою, переконуватиме у чомусь, навчатиме чи закликатиме до певних дiй. Те, що автор хоче висловити своїм текстом, називається основною думкою тексту.
1.Якою буде тема та основна думка ваших текстів?
2.Який можна підібрати заголовок? Вiн виражає тему чи основну думку?
Сформулюйте «ім’я» тексту — це й буде заголовок
3. Що міститиметься у початку тексту?
Пропоную розпочати.(Учні записують зачин і після цього зачитують).
4.Цікаво,якою буде основна частина?( 2 група читає основну частину тексту).
5. Як можна закінчити текст? Які речення за метою висловлювання можна використати?
Дослiдження-спостереження з елементами аналiзу.
Аналiз текстів. Обговорення результатiв у групах.
Читання i обговорення учнiвських робiт. Бесiда за прочитаним.
1.Чи можна вважати тексти продуктом вашої мовленнєвої дiяльностi? Аргументуйте вiдповiдь.
2.Про що розповiдає ваш текст? Сформулюйте одним реченням. (Розповiдь про Україну)
3.Скiльки абзацiв у текстi? Чому?
4.Чи усi речення в текстi пов’язанi мiж собою? Доведiть на прикладi 1 i 2-го абзацiв.
5. Знайдiть ключовi слова в текстi.
Методична ремарка.
У мікротемах є слова, що мають істотне смислове навантаження, допомагають розкрити тему, — це ключові слова.
Ключове слово — це окреме слово (або фраза), яке точно описує певну особливість тексту. Важливими характеристиками ключового слова є його значення для передавання основної думки. Аналізуючи ключові слова, ми можемо певною мірою зрозуміти зміст тексту.
Методична ремарка.
Учитель дiятиме залежно вiд того, як учнi зумiли виконати самостiйно аналіз тексту. Якщо учням важко зробити висновки самостiйно, можна провести колективну роботу.
VII. Пiдсумок уроку. Рефлексiя.
Слайд 22 , 23 «Незакiнчене речення».
VIII. Домашнє завдання.Слайд 24 Гра «Утворити зв’язний текст та дібрати заголовок»
https://learning.ua/mova/piatyi-klas/rozrizniaiemo-chastyny-u-teksti
Роздатковий матеріал до уроку зв’язного мовлення
Словникова скарбничка
Скористайтеся словосполученнями при складанні тексту:
І група: Батьківщина, наша свята земля; героїчне минуле; територіальна цілісність і незалежність; квітуча, солов’їна, веселкова; наша гордість і слава; прекрасне, світле, мирне майбутнє; нескорений дух; символ свободи; зі славною багатовіковою історією; мова мелодійна та неповторна; слово Тараса Шевченка;
ІІ група: найкраща Батьківщина на світі; рідна мова; справжні українці; велична історія; прославляти Україну; люди щедрі, віддані; віримо в мирне майбутнє; велика мудра нація; мужні герої-кіборги; Україна - це частина моєї душі; шанувати традиції та бути справжнім українцем.
ІІІ група: ми - нащадки славного роду; Україна — це не лише слово, це моя незалежність, моя Батьківщина; країна, яка пройшла багато випробувань; герої, які захищають нашу незалежність та волю; нехай завжди лунає пісня України у наших серцях; мова вільних людей;