Урок №2 5 клас
Тема. Складання казки
Мета: формування вмінь складати казку, будувати імпровізовані роздуми та характеристики героїв; удосконалення навичок складати логічно послідовну розповідь; розвивати спостережливість; виховувати любов і повагу до усної народної творчості
Тип уроку: розвиток комунікативних вмінь і навичок
Методи навчання: фронтальна бесіда, самостійна робота, робота з текстом, активний метод навчання — робота в малих групах, інтерактивний метод — «Мікрофон».
Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна
Обладнання: підручники, роздавальний матеріал, комп'ютер, тексти, мультимедійна презентація «Як працювати над складанням казки»
Епіграф: Як твориться добро?
Добро твориться просто —
ні за так.
Так, як цвіте й опадає мак,
Як хмарка в'ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.
І.Драч
Казка – скарбниця духовної мудрості і краси.
Книжок дитячих незабутні чари,
Безсмертних вигадок легкі дива.
М.Зеров
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
ПОТІЧКИ І РІЧКА
Дрібні потічки бігли до річки, вливалися в неї й разом текли до моря.
Та ось одного дня вони не захотіли більше збігати в річку. «Навіщо нам вона? Ми й самі добіжимо до моря».
І побігли самі. Але недалеко. Скоро водичка замулилася й стала. Утворилося болото.
Річка ж обміліла, дно оголилося. Біг її сповільнився, але не зупинився.
Побачили потічки, що вони без річки далеко не забіжать, і повернулися назад до неї. Тепер вони знову течуть усі разом, поблискуючи на сонці, і річка біжить веселіше.
- Поміркуйте, як краще досягати мети: поодинці чи спільними зусил-
лями, підтримуючи один одного.
2. Повідомлення теми, мети й завдань
Слово вчителя
Щоб мати позитивний результат праці на сьогоднішньому уроці ми повинні
ЗНАТИ: : про основні жанри мовлення, зокрема про казку, її основні ознаки; тему й основну думку тексту, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу щодо сюжету;
УМІТИ: логічно мислити, пам'ятати , уміти проникати у зміст тексту, будити інтерес до словесної творчості, оперувати літературознавчими поняттями й термінами;
ЦІНУВАТИ: результативність своєї праці, любов до будь-якої роботи.
ІІ. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним.
1.Слово вчителя.
2. Лексична робота
Пояснити лексичне значення слова горопашка.
Пояснити вислів добро твориться ні за так.
Підкреслити слова, вжиті в переносному значенні.
Визначити тему та головну думку поезії.
Передати враження від поезії.
3.Вправа «Мікрофон».
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Короткі теоретичні відомості
Слово «казка» утворене від слова «казати» — розповідати. В основі цього дуже поширеного жанру народної творчості лежить захоплююча розповідь про вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються як реальні.
Як справедливо зазначали дослідники, саме казки передували багатьом винаходам людства: про килим-самоліт фантазія казкарів знала за десятки віків до винайдення літака, про чудесні швидкості переміщення у просторі — задовго до паровоза, до газо- й електродвигуна
2. Експрес -опитування.
- Назвати відомі вам жанри мовлення.
- Пригадати з вивченого матеріалу про основні ознаки казки.
- Яким стилем мовлення користуємося при створенні казки?
- На які три жанрові різновиди поділяються казки?
- Як називаються казки, що створив народ?
- Які українські письменники писали казки для дітей?
( Крім народних казок є казки літературні (створені письменниками), або авторські. Творцями авторської казки в українській літературі були
І. Франко, Леся Українка, П. Тичина, Н. Забіла, М. Пригара, О. Іваненко,
Б. Чалий, В. Нестайко.)
IV. Сприймання, засвоєння та осмислення учнями нових знань
1. Надання необхідної інформації з використанням мультимедійної презентації « Як працювати над складанням казки»
1 Уясни, чим відрізняється казка від інших прозових жанрів (легенди, оповідання тощо) Для цього використай таблицю:
(Слайд №3)
Що для казки характерне |
Що в казці відсутнє |
1. Фантастична розповідь про оточуючий світ. 2. Розповідь містить багато епізодів і має щасливе закінчення. 3. Головний герой чи герої обов'язково досягають своєї мети, і добро перемагає зло. 4. Традиційні зачин і кінцівка; трикратні повтори; примовки. 5. Наявність контрастних дійових осіб — символів добра і зла. |
1. Оповідь про історичні події та історичних героїв. 2. Незакінченість сюжету. 3. Поразка героя. 4. Широкі описи природи і побуту, детальне змалювання переживань героїв. |
Це може бути фантастична розповідь про:
• предмети, речі, які тебе оточують;
• тваринний чи рослинний світ; світ природи;
• шкільне життя (із введенням у таку розповідь чудодійних предметів: чоботів-скороходів, килима-самольота, шапки-невидимки, чарівної палички чи казкових.героїв: Колобка, Баби-Яги, Кощія Безсмертного тощо);
• події якоїсь відомої казки в нових умовах («Рукавичка» в теплих краях; «Попелюшка» в наш час; порятунок Колобка Котигорошком; як і
хто перевиховав Бабу-Ягу тощо);
• твій власний варіант.
3. Вибери можливий варіант зачину казки із запропонованих: (Слайд №5)
• Був (була) собі на світі...
• За високими горами, за синіми морями...
• От одного разу...
• Жили собі, були собі...
• У тридев'ятому царстві, в тридесятому государстві...
• Якось вирішили (зустрілися, хотіли)...
4. Продумай історію (зміст казки), яка сталася із твоїми героями.
(Слайд №6)
5. По можливості введи у свою розповідь: (Слайд №7)
а) трикратні повтори;
б) казкові вирази-примовки типу: Сказано — зроблено. Швидко слово мовиться, та не швидко діло робиться. Чи довго вони йшли, чи недовго, а прийшли... Аж ось прийшла чутка, що так і так...
6. Вибери можливий варіант кінцівки казки із запропонованих:(Слайд №8)
• Вам казка, а мені бубликів в'язка.
• Стали жити-поживати, добра наживати.
• Живуть та постолом добро возять.
• Поїхали в ліс, вирубали ківш, то ще б казки було більш.
• Прийшли додому та стали гарно собі жити і Бога хвалити, що їм поміг.
• І я там був, горілку пив, по вусах текла, а в роті не була.
V. Підготовча робота до складання казки на самостійно обрану тему.
Тлумачення євангельської заповіді: Учімося на зло відповідати добром.
2. Колективна робота
Складання алгоритму написання казки.
1. Зачин.
2. Опишіть помешкання .
3. Записати речення, які найвлучніше характеризують казкових героїв. (Ми добрі й не пам'ятаємо зла; …не потребують подяки.) .
4.Складіть портрет.
5. Схарактеризуйте стосунки. Для цього напиши, хто вони (він, вона, воно) були.
6. Що змінило поведінку героїв? Чому? чим займалися, з ким боролися (змагалися, сперечалися).
7. Хто найбільше потерпав ? Чому?
8.Хто допомагав ? Як їм вдалося здобути перемогу, чому вони навчалися, долаючи перешкоди.
9. Що вас найбільше вразило ?
10. Кінцівка.
VІ. Складання казки на самостійно обрану тему.
Розглянути подані зразки казок ( Додаток №1). Визначити їх особливості. Що зацікавило найбільше в поданих казках? Визначити основний тип мовлення, який покладений в основу тексту, з'ясувати стиль висловлювання.
3. Читання, обговорення, редагування написаного.
VІІ. Підбиття підсумків (рефлексія) уроку
За допомогою метод «Незакінчені речення» учитель пропонує учням закінчити речення. (Слайд №9)
— На сьогоднішньому уроці ми...
— Ми дізналися про..
— Казка — це...
— Казка повчає нас , тому що...
— З казки ми дізнаємося про те, що...
— Казки як вид усної народної творчості мають велике значення...
VІІІ. Домашнє завдання. Удосконалити і дописати казку, створити до неї малюнки. (Слайд №10)
Додаток №1
Зразки казок, складених учнями
Чому в зайця довгі вуха
Це було давно. Усі звірі жили дружно, ходили один до одного в гості, харчувалися травами, грибами, овочами та ягодами. Лише у вовків була інша їжа.
Одним із найкращих днів для звірів був день народження. Тоді вони приносили білочці насіння, горіхи, їжакові — яблука, гриби, лисичці -
солодощі, а ведмедю котили в барліг бочку з медом. Звірі співали, танцювали
під звуки чарівної сопілочки, на якій грав лісовий гномик, а іменинника тягнули за вуха, приказуючи: «Рости великим, здоровим і кмітливим». Було весело: усі жартували, сміялися. Найбільше ця свято сподобалося зайцю. Лисичка допомогла йому заготовляти овочі, накривати стіл. Іменинникові подарували букет моркви та величезну капустину.
Усі вітали зайця, примовляючи: «Будь здоровим, хоробрим та розумним!» А він задоволено казав: «Так приємно!.. Жаль, що іменини бувають лише раз на рік!». Лисичка, почувши це, запропонувала: «А чому б тобі, зайчиську, не відзначати день народження двічі на рік? Тоді, коли приходять весна, та тоді, коли міняєш колір кожушка із сірого на білий».
Відтоді заєць почав святкувати день народження двічі: навесні та взимку. А його друзі так завзято тягали іменинника за вуха, що ті ставали все довшими та довшими. Звірі кепкували: «Такий куций хвостик і такі довгі вуха. Не вуха, а цілі антени...» «Зате я не схожий на інших», — гордо відповідав заєць, помахуючи своїми довгими вухами.
(Люда Панченко)