Українська мова 3 клас
Тема уроку : Урок розвитку зв’язного мовлення
Складання розповіді за малюнком і опорними словами
„ Подорож у Карпати „
Мета уроку : Вчити учнів складати розповіді , використовуючи вивчені частини мови, збагачувати словниковий запас , вчити грамотно , логічно і послідовно оформлювати думки , поєднувати їх у зв’язному викладі, вчити учнів бачити красу природи, виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання уроку: ілюстрації Карпат
Тип уроку : Формування нових знань, умінь , навичок.
Хід уроку
I Організація класу
II Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
- Як називається наша країна?
- Які моря є в Україні?
- Які гори є в Україні?
-Як ви гадаєте до яких гір ми здійснимо нашу подорож?
-А допоможе нам у цьому вірш Г. Малик „ У Карпатах”
У Карпатах навіть взимку
ручаї дзюркочуть навіть взимку.
У Карпатах навіть влітку
білий сніг на горах видно.
У Карпатах навіть хмари
навесні, немов отари.
У Карпатах навіть діти
вміють грати у трембіти.
. 2Словникова робота
Трембіти (ілюстрації)
III Повідомлення теми і мети уроку
IV Формування опорних знань
1. Розповідь учителя.
а) Легенда про Карпати.
2. Робота за малюнками підручника.
-Розгляньте малюнки.
- Яких тварин ви бачите на малюнку?
- Які рослини ростуть у горах?
3. Каліграфічна хвилинка
а) Я я яс яв вя ля ясен
б) Дуб, ялина, береза, ясен – це дерева.
в) Звуко-буквений аналіз слова ясен
4. Робота над мовним матеріалом
- Зачитайте іменники
- Випишіть назви тварин, рослин.
-Пояснити значення слів галявини, полонини
Як пасуться вівці на полонинах?
-Хто їх випасає?
- Доберіть слова близькі за значенням до слова пастух.
- Зачитайте прикметники. Утворіть словосполучення.
Дерева ( які?); дуби ( які?); ялини(які?); берези (які?)
-Зачитайте дієслова
- Які тварини видніються на галявині?
- Які птахи літають у ггорах?
- Яуі гніздяться на деревах?
5.Фізхвилинка
6. Доповни речення
Карпати – це .....гори. У них ростуть могутні ....., ..... ялини, ...., берези. На галявинах бігають ......, ........ . У лісах літають ...... . На деревах сидять .... ,а у горах гніздяться .... . Пастухи виганяють ...... на полонини.
V Самостійна робота
1. Усне складання розповіді учнями.
2. Вибір заголовка.
3. Запис доповненого тексту в зошити .
4. Перевірка написаного.
VI Підсумок уроку .
Гра „ Мікрофон”
2. Заучування вірша напам’ять
Знов зелені стали гори навесні ,
з полонини чути співи голосні.
І трембіти десь над горами гудуть,
то вівчарики з отарами ідуть.
VII Домашнє завдання
Легенда про Карпати
Було це дуже – дуже давно. Не було гір, а було море безкрає і глибоке. Цар моря мав вродливу доньку Карію. Леліяв і оберігав, тішився, що росте вона розумницею. Виросла дівчинка. А тут слуга царя Пате почав заглядатися на молоду царівну. Закохалася Каріяи у Пате.Зустрічались вони таємно , під водою.
Але , як то кажуть, немає нічого таємного, щоб не стало явним. Дізнався про це батько дівчини. Що тільки він не робив, щоб розлучити молодих.
Одного разу в пориві гніву крикнув на все море: „ А щоб ти стала горою”
І виросла серед води гора. Пате плавав і кликав свою кохану: „ Каріє!”, „Каріє!”
І тільки встиг гукнути втретє, як гора відповіла грудним голосом: „ Пате!”
Приходили сюди молоді, клялись у коханні. І так ці гори назвали : Карпати.