Визначити територію, заняття і суспільні відносини союзів слов'янських племен, що стали базою, на якій виникла держава – Київська Русь: розвивати в учнів навички роботи з першоджерелами, історичною картою, блок таблицями, схемами; виховувати в учнів почуття національно – історичного патріотизму.
Тема: Слов’яни під час Великого переселення народів.
Мета: визначити територію, заняття і суспільні відносини союзів слов’янських племен, що стали базою, на якій виникла держава – Київська Русь: розвивати в учнів навички роботи з першоджерелами, історичною картою, блок таблицями, схемами; виховувати в учнів почуття національно – історичного патріотизму.
Наочні та історичні джерела: карта «Київська Русь», текст «Повісті минулих літ», підручник.
Тип уроку: комбінований, з дидактично – розвиваючим ухилом.
Опорні поняття: воєнна демократія, союзи племен, суспільний устрій.
Хід уроку.
І.Повторення.
ІІ. Вивчення нової теми.
1. Розселення східнослов’янських союзів племен на території сучасної України.
№ |
Назва союзів племен |
Територія розселення(-пд-зах. Група) |
Головні міста(столиці) |
1 |
древляни |
Північна Україна: між р. Горинь- Прип’ять-Тетерів- Дніпро |
Іскоростень |
2 |
Поляни |
Правобережжя України: між рр. Тетерев- Рось |
Київ |
3 |
Сіверяни |
Лівобережжя України6 між рр. Десна-Ворскла |
Чернігів, Новгород –сіверський |
4 |
Тиверці |
Правобережжжя між рр. Дністер- Прут |
Білгород – Дністр |
5 |
Уличі |
Південна Україна між рр. Пд.Буг- Дністер- до моря |
Олешшя на Дніпрі |
6 |
Волиняни, дуліби |
Волинь- Тернопілля |
Теребовля |
7 |
Білі хорвати |
Прикарпаття - Закарпаття |
Ужгород |
2. Господарське життя східних слов’ян.
Проблемне самостійне завдання для учнів.
3. Суспільний устрій східних слов’ян.
Питання: як можна назвати таке суспільство?Чи є тут держава? (це стадія військової демократії)
4.Заснування Києва та інших міст.
А)Учні переказують легенду про заснування Києва за «Повістю минулих літ»
Б) активно – пізнавальна діяльність
Питання.
Чому саме Київ став центром держави?(завдяки географічному положенню)
5. Князь Кий.
ІІІ. підсумкове закріплення.