Українська народна казка "Мудра дівчина”.
Мета уроку: дати пояснення учням про соціально-побутові казки, познайомити їх із змістом казки "Мудра дівчина”, з'ясувати класову суть конфлікту, що розвивається у змаганні між бідною селянською дівчиною і паном; показати кмітливість і винахідливість простих людей, пихатість, жадібність, духовну вбогість користолюбців...
Тема уроку. Соціально-побутові казки.
Українська народна казка “Мудра дівчина”.
Мета уроку: дати пояснення учням про соціально-побутові казки, познайомити їх із змістом казки “Мудра дівчина”, з’ясувати класову суть конфлікту, що розвивається у змаганні між бідною селянською дівчиною і паном; показати кмітливість і винахідливість простих людей, пихатість, жадібність, духовну вбогість користолюбців; викликати симпатії і любов до Марусі та її батька; підкреслити протиставлення добра - злу, людяності-егоїзму, сатиричне спрямування казки; удосконалювати навички виразного читання, розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов і повагу до батьків; поглибити інтерес учнів до усної народної творчості.
Тип уроку. Урок-інсценізація.
Обладнання: стенд “Усна народна творчість”, виставка книг “ У світі казки”, ілюстрація до казки “Мудра дівчина”, кросворди “Види народних творів”, “Яка це казка?”, роздавальний матеріал (картки) “Склади казку”, стенд з малюнками учнів “До якої казки?”
Хід уроку
Відповіді учнів оцінюються в балах. Учень, який набере найбільше балів, оголошується переможцем.
Завдання 1. Кросворд “Види фольклору”.
Назвати основні види фольклору (у формі множини).
Гіпербола - це... .
Алегорія - це... .
Завдання 3. У якій казці?
Завдання 4. До якої казки?
На стенді - ілюстрації до казок, треба назвати казку.
Підсумки конкурсу. Оцінювання.
У них менше дивовижних пригод, а більше дійсних подій.
У героїко-фантастичних казках найскладніші завдання виконувалися за допомогою якогось дива, чудесних предметів, богатирської фізичної сили. А в соціально-побутових казках такі завдання виконуються завдяки кмітливості, розуму, рішучості та стійкості головного героя. Соціально-побутові казки різні за тематикою: про родинне життя, жартівливі, сатиричні, повчальні.
У казках висловлюється народом свої погляди на добро і зло, правду і неправду. Вони допомагають глибше пізнати минуле України, виховують патріотичні почуття і найвищі моральні якості: любов до рідної землі, рідної домівки, рідної матусі, до народу і Вітчизни, працьовитість, мудрість, людяність, скромність, щирість, утверджують непереможність добра, правди, справедливості.
Учитель. Так, ми сьогодні на уроці познайомимося із казкою “Мудра дівчина”. Зараз ви подивитесь інсценізацію казки, підготовлену вашими однокласниками - вони мають відтворити в діалогах та поведінці вдачу своїх персонажів.
Будьте уважні, намагайтесь запам’ятати основні епізоди з тим, щоб уміти переказати зміст твору, відповісти на питання, робити висновки.
На дошці записані слова, значення яких треба запам’ятати:
рундук - ґанок;
гребінь - високий дерев'яний стояк із зубцями, на які насаджується пряжа при ручному прядінні;
гребінка - довгаста пластинка із зубцями для розчісування волосся, куделі:
днище - дошка, у яку закладають гребінь при прядінні ниток ручним способом; ґринджоли - сани.
Дійові особи:
оповідач (учитель), Маруся, батько, його брат, пан, селяни .
Учитель.
(Сто локіт полотна, хорти, позиватися).
Якою ви уявляєте родину бідного брата?
Розминка.
Загадки для дітей.
За лісом, за пралісом золота діжа горить. Що то за штука, що день і ніч стука? Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі.
Діти розглядають ілюстрацію у підручнику, придумовують назву.
Як вона ставиться до батька?
Учитель. Мудра дівчина та її батько протиставлені пану і багатію. Це прості трудівники, вони є носіями правди і добра. Перемагає правда і добро - основна думка твору. Казка “Мудра дівчина” прославляє кмітливість і розум народу; показує, що пани і підпанки не тому багаті, що розумні, а тому, що визискують трудящих, привласнюють їхнє добро. Отже, володарем землі повинен бути народ- розумний, роботящий, чесний.
Висновок вчителя.
Для казки характерні зачин і кінцівка, трикратні повтори подій, ситуацій, речень,висловів. Традиційно змальована героїня казки “Мудра дівчина”, яка втілює в собі народну мудрість, долає всі перешкоди, домагається торжества справедливості.
Я думаю, що ви зрозуміли, чому казка називається “Мудра дівчина”.
а) усно переказувати уривок “Три завдання пана”;
б) скласти план і переказувати за ним казку;
в) розповідь від імені Марусі;
г) скласти казку.