Урок "Спільнокореневі слова. Корінь слова"

Про матеріал
формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; учити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до рідної мови, пробуджувати інтерес до знань, до навчання.
Перегляд файлу

Тема.  Спільнокореневі слова. Корінь слова.

Мета : формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; учити визначати корінь  у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до рідної мови, пробуджувати інтерес до знань, до навчання.

Обладнання :  презентація, картки для групової роботи, кубик, м’ячик.

Тип уроку : урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі : мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

І. Вступна частина

Організація класу

Аутотренінг.

  • Сідайте зручно, заплющте очі й повторюйте за мною : «Я у школі, я на уроці. Я радію цьому. Моя увага зростає. Моя пам’ять міцна. Голова працює чітко. Я хочу дізнатися нове. Я працюю».
  • Щоб  наш урок пройшов чудово, давайте перевіримо своє робоче місце за алгоритмом готовності до нього.

 

Алгоритм готовності

1. Сяду правильно.

2. Перевірю чи все на своєму місці.

3. Чи готовий слухати вчителя.

 

- Девізом нашого уроку будуть слова :

   Не просто слухати, а чути.

  Не просто дивитися, а бачити.

  Не просто відповідати, а міркувати.

  Дружно й плідно працювати.

 

ІІ. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань.

А) Вправа «Кубування»

Завітав сьогодні в клас

Знову на урок до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає, знання наші перевіряє.

 

Запитання  / завдання на кубику:

Над яким розділом почали працювати?

Як називається змінна частина слова?

Навіщо необхідні закінчення?

Що називається основою?

З яких частин складається основа?

Наведіть приклади слів з нульовим закінченням.

 

2) Малюнковий диктант.

- Запишіть словами.

Морква, диня, кавун, огірок, горох, гарбуз, квасоля.

Що об’єднує ці слова?

  • Позначте закінчення та основу.

Самоперевірка ( на екрані вірно виконане завдання).

 

3.  Мотивація навчальної діяльності.

- Діти, у кожного з вас є таблиця. Давайте її заповнимо.

                   «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався»

 

Знаю

Не знаю,

але хочу дізнатися

Дізнався

Що таке закінчення?

 

 

 

Що таке основа слова?

 

 

 

Що таке корінь?

 

 

 

Як визначити корінь?

 

 

 

Що таке споріднені слова?

 

 

 

 

  • Про щоб ви хотіли дізнатися сьогодні на уроці?

 

4. Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми дізнаєтесь: що таке корінь та як називаються слова об’єднані одним значенням.

Ми будемо вчитися: знаходити споріднені слова, визначати корінь, вилучати із групи слів однозвучне слово.

5. Вивчення нового матеріалу.

1) Словникова робота.

  - Діти, коли ви чуєте слово «корінь», що ви уявляєте ?

  Отже, слово корінь – багатозначне.

   Корінь – орган рослини; корінь зуба; корінь рівняння.  А ми на уроці будемо дізнаватись, що ж таке корінь слова.

2. Робота з підручником.

     А) Виконання вправи 1( с. 66).

  - Прочитайте слова. Запишіть їх. Порівняйте слова і скажіть, що між ними спільного, а що відмінного.

-  Зазначте у цих  словах спільну частину.

- Як вона називається?

Б) Робота над правилом (с.66).

   -  Прочитайте правило.

 - Що називається спорідненими словами?

- Що називається коренем?

- Які слова називаються спільнокореневими?

- Їх ще називають спорідненими, слова – «родичі».

Фізхвилинка

В) Виконання вправи 2.

 - Прочитайте вірш Марії Познанської .

- Як ви розумієте заголовок тексту?

- Яку користь зробила хмаринка?

- Чому дощові крапельки порівнюють зі сльозинками-перлинками?

-  Випишіть спільнокореневі слова. ( Хмарка, хмарину, хмаронька)

- Доберіть ще кілька споріднених слів і запишіть їх. ( Хмара, хмарко, хмарно, хмарний ).

- Позначте у них  закінчення, основу і корінь.

 

Гімнастика для очей

 

В) - Сьогодні під час ранкової зустрічі ми говорили про хліб.

-  Давайте спробуємо дібрати до нього спільнокореневі слова ( хліб, хлібина, хлібний, хлібець, хлібчик, хлібороб).

 

6. Закріплення вивченого матеріалу.

 

    1) Гра «Добери слово»

   - Я промовлятиму слово і кидатиму м’ячик. Той, до кого він потрапить, має швидко назвати спільнокореневе слово і повернути м’ячик мені.

   Сад, садовий, садівник.

   Груша , грушевий.

   Квітка, квітковий, квітникар.

   Листя, листочок, листяний.

   Море, морський, моряк.

   Сонце, сонечко, сонячний.

    Вода , водичка, водяний.

2) Робота в парах.

- До поданих слів доберіть споріднені за зразком.

  Зразок: зима – зимовий, зимувати.

    Радість –

    Сум –

    Зелень –

    

     3) Робота в групах. Знайди «Зайве слово».

  - Знайдіть «зайве» слово. Поясніть свій вибір.

    І група.

Сова, совеня, совок, совиний.

Мак, маківка, макарони, мачинка, маковий.

Хвиля, хвилястий, хвилюватись, хвилька.

     ІІ група

 Син, синок, синівський, синій.

Малюнок, мальований, малятко, малювати.

Літера, літак, відліт, політати, перелітний.

     ІІІ група

 Літо, літечко, літак, літній.

Дощик, задощило, дощовий, дощатий.

Мило, мильниця, милитися, милуватися, мильний.

    ІV група

Бережливий, бережок, обережний, бережливість.

Дорогий, дорога, дорожній, подорожчати, подорожник.

 Сирість, сирник, сирий, відсиріти.

      V група

Білий, білочка, білизна, побіліла.

Гірський, горянка, горенько, гори.

Носити, носик, приніс, донесення.

 

ІІІ. Заключна частина

 1. Самооцінка письмової роботи в зошиті.

 2. Рефлексійна вправа «Тонкі» й «товсті» запитання.

     «Тонкі» запитання :

  • Що ми сьогодні вчилися робити на уроці?
  • Яке завдання найбільше сподобалось?
  • Чи  у всіх словах визначили вірно корінь?

«Товсті» запитання:

  •  Чому деякі завдання виконані дуже гарно?
  • Як потрібно працювати на уроці, щоб гарно виконувати всі завдання?
  • Що сталося б, якби у словах не було кореня?

3. Домашнє завдання.

     Вправа 4 (с.67) добери і запиши слова з поданими коренями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Шевчук Наталья
Додано
26 листопада 2021
Переглядів
4135
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку