Основною метою уроку є: вивчення співвідношення між тригонометричними функціями одного аргументу. Формування умінь застосовувати вивчені співвідношення для тотожних перетворень (спрощення) виразів, знаходження значень тригонометричних функцій за однією відомою функцією.
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
УРОКУ З АЛГЕБРИ
на тему:
«Співвідношення між тригонометричними функціями одного аргументу»
Підготувала: Подляшаник Л.А.
Тема: Співвідношення між тригонометричними функціями одного аргументу.
Навчальна мета: Вивчення співвідношення між тригонометричними функціями одного аргументу. Формування умінь застосовувати вивчені співвідношення для тотожних перетворень (спрощення) виразів, знаходження значень тригонометричних функцій за однією відомою функцією.
Виховна мета: виховувати вміння проводити об’єктивну самооцінку, самостійність та відповідальність.
Розвивальна мета: розвивати вміння самостійно міркувати, аналізувати та використовувати набуті знання на практиці.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку І. Організаційна частина.
Організація робочих місць учителя і учнів, повідомлення теми, мети заняття. ІІ. Перевірка домашнього завдання. 1. Наявність виконаного письмового завдання перевіряють чергові.
2. Розв’язування вправ: 1) Побудувати графіки функцій
• y 2cosx 1;
• y cosx cosx ;
• y ctg x ;
2 y ctgx ctgx ; y tgx tgx .
Розв’язання:
2) Знайдіть числове значення виразу.
tg230o 2sin60o tg45o tg60o cos30o
• 3 2 3 3 1 3 4 3 83 3
2 1 3 3 1 3
3 2 2 3 2 3 2 6
2
• sin0o 3cos sin2 030 2 2 1
2 2 2 4 2
• 2sin 2cos0o tg2 3 1 21 32 1,523 2,5
6 3 2
ІІІ. Вивчення нового матеріалу а) Мотивація
Дуже часто при розв’язуванні задач виникає проблема: знайти значення тригонометричних функцій, якщо задано значення лише однієї з них. На сьогоднішньому занятті ми повинні пригадати формули (залежності), які пов’язують тригонометричні функції одного і того самого аргументу.
б) План вивчення теми
1. Співвідношення між синусом і косинусом.
2. Співвідношення між тангенсом і котангенсом.
3. Співвідношення між тангенсом і косинусом, котангенсом і синусом.
в) Короткий конспект, тези нового матеріалу
Співвідношення між синусом і косинусом
Пояснення вчителя
Нехай точка x, y одиничного кола отримана поворотом точки Р0 (1; 0) на кут радіан. Тоді згідно з означенням синуса і косинуса маємо: x cos,
y sin.
Оскільки точка x, y належить одиничному колу, то координати (х; у) задовольняють рівнянню х2 + у2 = 1. Підставивши в це рівняння замість х і у значення cos і sin, отримаємо:
cos2 sin2 1 Таким чином,
sin2 cos21
для всіх значень . Ця рівність називається основною тригонометричною тотожністю.
З основної тригонометричної тотожності можна виразити sin через cos і навпаки:
sin 1cos2;
cos 1sin2.
Співвідношення між тангенсом і котангенсом.
За означенням
sin tg ;
cos cos ctg .
sin
Почленно перемноживши ці рівності, одержимо: tgctg1.
Співвідношення між тангенсом і косинусом, котангенсом і синусом
Поділимо обидві частини основної тригонометричної тотожності на cos2 (за умови, що cos0), одержимо:
2 1 .
1tg cos2
Поділимо обидві частини основної тригонометричної тотожності на sin2 (за умови, що sin0), одержимо:
2 1 .
1сtg sin2
IV. Закріплення вивченого:
Розв’язування вправ.
Усно. Чи існує число , яке одночасно задовольняє умовам:
1) sin , cos ;
2) sin , cos ;
3) sin 0,7, cos 0,3.
Розв’язання.
2 2
1) Оскільки sin2cos21 1 1 1 2 1, то не існує числа , яке
3 3 9 9 9
одночасно задовольняло б даним умовам.
2 2
2) Оскільки sin2cos23 4 9 16 1, то існує число , яке
5 5 25 25
одночасно задовольняло б даним умовам.
3) Оскільки sin2cos2 0,72 0,32 0,490,09 0,581, то не існує число , яке одночасно задовольняло б даним умовам.
Письмово. Спростіть вираз.
1) 1sin2cos2;
2) 1cos1cos;
3) sin4 2sin2cos2cos4.
Розв’язання.
1) Подамо одиницю як суму sin2cos2, тоді матимемо:
1sin2cos2 sin2cos2sin2cos2 0.
2) Скористаємося формулою abab a2 b2, подамо одиницю як суму sin2cos21, матимемо:
1cos1cos1cos2 sin2cos2cos2 sin2.
3) Скориставшись формулою a2 2abb2 (ab)2 і врахувавши, що sin2cos21, маємо: sin4 2sin2cos2cos4 sin22 2sin2cos2cos2
cos2 sin22 12 1.
Усно. Чи існує число , яке одночасно задовольняє умовам:
1) tg , сtg ;
2) tg, сtg;
3) tg 23, сtg 2 3.
Розв’язання.
1) Оскільки tgctg 1, то існує число , яке одночасно задовольняє даним умовам.
2) Оскільки tgctg 1, то існує число , яке одночасно задовольняє даним умовам.
3) Оскільки tgctg 2 32 3 22 32 43 1, то існує число , яке одночасно задовольняє даним умовам.
Письмово. Спростіть вираз
ctg2sin2
1) 1sin2
2) cossin2tg
Розв’язання.
cos2 2 ctg2sin2 sin2cossin cos22 1
1 1sin2 2 cos
sin
costg coscoscoscos
ctgcos
2 sin2 sin2 sin
sin cos2 1 cos2 1cos2 sin2
sin2 sin sin sin sin sin sin
Доведіть тотожність.
ctg cos2
ctgtg
Розв’язання.
cos cos
ctgctgtg cossin 2 sincos2 cossinsin1cos cos2
sin sin
sin cos sincos V. Домашнє завдання.
Приклад 1. Спростити вираз.
1sin2
a) tg cos
b) 1cos sin . sin 1cos
Розв’язання.
1sin2 cos2 sin
a) tg sin cos cos cos
b) 1cos sin 1cos2 sin2
sin 1cos sin1cos
12coscos2sin2 12cos1 21cos 2 .
sin1cos sin1cos sin1cos sin
Приклад 2. Довести тотожність.
a) sin12 cos12 tgctg2;
b) sin4cos412sin2cos2 Розв’язання.
a) Перетворимо праву частину рівності, враховуючи тотожності
1tg2 cos12,
2 1 ,
1 ctg sin2 tgctg1.
tgctg2 tg22tgctgctg2tg22ctg2 1ctg21tg2 sin12 cos12.
Одержали вираз, що стоїть у лівій частині рівності. Отже. Дана рівність є тотожністю.
b) sin42cos42 sin2 422sincos22cos212cossin42cos2sin2.2cos2 sin cos 2sin
Підсумок уроку.
Вчитель відповідає на запитання учнів. Акцентує їхню увагу на основну тригонометричну тотожність.