Буклет до уроку алгебри в 10 класі "Застосування показникової та логарифмічної функцій" як додаток до розробки уроку; виготовлений учнями групи.
Матеріал покликаний розвивати вміння узагальнювати, мислити логічно, робити висновки, чітко висловлювати свою думку; виховувати відповідальність, уміння працювати самостійно й у групі.
Оцінюючи яскравість зір, астроном оперує таблицею логарифмів, складених |
|
при основі 2,5. Гучність виражена у белах, дорівнює десятковому логарифму відповідної фізичної величини. |
Редактори: Шелест Олександр Анатолійович Ларченко Андрій Іванович |
ДПТНЗ «Броварський професійний ліцей»
Гучність шуму і яскравість зір оцінюються однаковим чином – по логарифмічній шкалі.
По логарифмічній спіралі закручена Галактика, якій належить Сонячна система. “Величина” зірки являє собою логарифм її фізичної яскравості.
Ще за стародавніх часів було широко поширене лихварство — віддавання грошей у позику під відсотки. Селянин у разі неврожаю, ремісник, майно якого знищила пожежа, розорений торгівець змушені були йти до лихваря, обіцяючи наступного року повернути суму значно більшу, ніж узята в позику.
Різноманітні застосування показникової і логарифмічної функцій надихнули англійського поета Елмера Брілла на написання "Оди експоненті".
Були поети, які не присвячували од логарифмам, але згадували їх в своїх віршах. У вірші "Фізики і лірики" Борис Слуцький написав:
Потому-то, словно пена, Опадают наши рифмы. И величие степенно Отступает в логарифмы.
За законом показникової функції розмножувалося б все живе на Землі, якби для цього були сприятливі умови, тобто не було природних ворогів і було вдосталь їжі. Доказ томупоширення в Австралії кроликів, яких там раніше не було. Досить було випустити пару особин, як через деякий час їх потомство стало національним лихом.
Якби всі макові зерна давали сходи, то через 5 років число "нащадків" однієї рослини дорівнювало б 243 • 1015або приблизно 2000 рослин на 1 м суші.
Потомство кімнатних мух за літо тільки від однієї самки може скласти 8 • 1014. Ці мухи важили б кілька мільйонів тонн, а вибудувані в один ланцюжок, вони склали б відстань, більшу, ніж відстань від Землі до Сонця.
У 2006 році в мексиканському місті Наукальпан-де-Хуарес був побудований унікальний будинку у вигляді мушлі. Побудова будинку у вигляді морської мушлі в Мехіко базується на формулі логарифмічної спіралі. Творці Наутилуса - так називається проект - спробували створити відчуття четвертого виміру, яке повинне виникати, якщо знаходитися всередині будівлі.
Особливості логарифмічної спіралі дивують і біологів.
Вони вважають саме цю спіраль свого роду стандартом біологічних об'єктів різного походження.