Урок "Спостереження над паралельними закінченнями іменників чоловічого роду – назв істот у давальному і місцевому відмінках однини. Український алфавіт"

Про матеріал
Ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду – назв істот у давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння доцільно використовувати у мовленні паралельні форми даних іменників у давальному і місцевому відмінках; удосконалювати вміння розташовувати 10-12 слів у списку за абеткою, орієнтуючись на другу і третю літери у слові; виховувати любов до рідного слова; формувати здатність взаємодіяти з іншими учасниками навчальної діяльності.
Перегляд файлу

Тема: Спостереження над паралельними закінченнями іменників чоловічого роду – назв істот у  давальному і місцевому відмінках однини. Український алфавіт.

Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду – назв істот у давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння  доцільно використовувати у мовленні паралельні форми даних  іменників у давальному і місцевому відмінках;удосконалювати вміння розташовувати 10-12 слів у списку за абеткою, орієнтуючись на другу і третю літери у слові;  виховувати любов до рідного слова; формувати здатність взаємодіяти з іншими учасниками  навчальної діяльності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, ілюстративний матеріал, картки, таблиці.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Закінчилася перерва,

Пролунав дзвінок,

Всі сідаємо за парти -

Починається урок.

 

II. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 136, с. 70) 
  • Вправа «Мікрофон»

- Як ви визначили закінчення в орудному відмінку однини іменників чоловічого роду з основою на -р? 

-  Хто такий муляр? 

-  Чим займається маляр? 

 2. Гра «Я - тобі, ти - мені» 

Учитель називає іменник, а учень ставить його в орудний відмінок однини. 

Учень, плащ, авіатор, водій, футбол, тролейбус, слюсар, камінь, лікар, трамвай, край, директор.

 3. Каліграфічна хвилинка 

Запишіть ці слова в алфавітному порядку.

Авіатор, водій, директор, камінь, край, лікар, плащ, слюсар, трамвай,

тролейбус, учень, футбол.

 

III. Повідомлення теми та мети уроку  

-  Сьогодні до нас на урок спустилися два відмінки Д. і М. Як ви думаєте, чому? Так,  уроці ми розглянемо нову мовну закономірність, якою, на жаль, ми не завжди вміло користуємося. Знання цієї закономірності та її дотримання роблять наше мовлення різноманітнішим, милозвучнішим.

- А відновивши речення, ви дізнаєтеся тему нашого уроку.

         Спостереження, однини, над, чоловічого, паралельними закінченнями,

           відмінках, іменників, роду, в давальному та місцевому.

(Спостереження над паралельними закінченнями іменників чоловічого роду в давальному та місцевому відмінках однини.)

 І особливу увагу звернемо на  іменники – назви істот. 

 

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу 

  1. Слово вчителя. «Мікрофон»

- З іменниками якого роду будемо працювати?  (Записую !!!)

- З формами яких відмінків ми будемо працювати? (Записую !!!)

- За чим будемо спостерігати?

   Іменники чоловічого роду

   Д.в.    М.в.

  1. Спостереження над мовним матеріалом.
  • Робота в парах. Пошукова робота

- Поставте підкреслені іменники в Д. і М. відмінках та позначте в них закінчення.

- Що цікавого ви помітили?

  • Вправа 137 (с. 71). Розвиток мовлення. Творча  колективна робота 

Читання тексту учнями, добирання заголовка 

— Поставте запитання до тексту і дайте на них відповідь. 

— Випишіть словосполучення з іменниками чоловічого роду в давальному відмінку та позначте в них закінчення. (Дарувати  (кому?)батькові, братові, дідусеві, родичеві, другові, сусідові.)

— Які ще закінчення можуть мати ці іменники в давальному відмінку? (Батькові — батьку, дідусеві — дідусю, родичеві — родичу, другові — другу, сусідові — сусіду.)

— На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило правопису закінчень іменників чоловічого роду в давальному відмінку однини. 

  1. Ознайомлення з правилом.

- Звірте свої висновки з відомостями у підручнику на ст.71.

- Давайте доповнимо нашу таблицю.

                                     Іменники чоловічого роду

   Д.в.                М.в.

          -ові, -еві, -єві                       

                          або                                          

                       -у, -ю      

  1.  Первинне закріплення. Вправа 138 (с. 71) 

- Прочитайте виразно вірш. 

- Яке явище природи описує Микола Сингаївський у вірші? 

-  Які емоції він у вас викликає? 

- Отже, спостереження за навколишньою природою є для нас невичерпним джерелом приємних емоцій та вражень.

-  Поясніть значення виділеного слова. 

-  Які синоніми можна дібрати до цього слова? (Обрій, небосхил, горизонт) 

-  Поділіть це слово обрій на склади для переносу.

-  Користуючись правилом на с. 72, поясніть правопис закінчень іменників чоловічого роду в місцевому відмінку однини. 

- Доповнюємо  нашу таблицю.

                                     Іменники чоловічого роду

   Д.в.                М.в.

          -ові, -еві, -єві                        -ові, -еві, -єві

                          або     або                                -у, -ю                                                            - у, - ю, -і, -ї             

  1. Фізкультхвилинка  (Музичний відпочинок)

 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань 

 1. Виконання вправи 139 (с. 72) 

- Порівняння сполучень іменників у двох колонках. 

- Визначення спільного і відмінного в цих записах. 

- Визначення сполучень, які краще сприймаються на слух. 

- Ознайомлення з правилом (с. 73) про вживання паралельних форм іменників у мовленні.

 2. Письмо з коментуванням 

-  Спишіть, ставлячи іменники, подані в дужках, у давальному чи місцевому відмінку однини. 

Дбалому (хом’як) зима не страшна. 

Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється. 

Гарна дівчина, як калина (луг). 

- Поясніть зміст прислів’їв. 

  1. Гра «Тест-контроль»

- За 1 хв виберіть сполучення, які не відповідають вивченим правилам:

директорові Івану Сергійовичу                         сусіду Івану

братові Степану                                      дідусеві Василеві

- Поясніть свій вибір.

- А що ще нового ви відкрили для себе?

  1. «Мозковий штурм»

    -  Що таке ІМЕННИК?

    - Як  розподіляються іменники за родами?

     - Як визначити рід іменників?

     - Як змінюються іменники за числами?

    - Як називається зміна закінчень іменників?

     - Скільки відмінків ми знаємо?

     - Назвіть відмінки з питаннями.

 

VI. Підсумок уроку 

  1. Вправа «Мікрофон»

- Про що ми говорили на уроці?

- Чого нового навчилися?

- Що сподобалося?

- Мені дуже сподобалось, як ви працювали. Молодці!

-  Які закінчення мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини? 

-  Які закінчення мають іменники чоловічого роду в місцевому відмінку однини? 

-  Для чого потрібні паралельні закінчення у давальному та місцевому відмінках? 

-  Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі? 

- Як училися їх долати? 

 

VII. Домашнє завдання 

      Вправа 140, с. 73, списати, ставлячи іменники, що в дужках у давальному або місцевому відмінках однини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТКИ

 

Авіатор, водій, директор, камінь, край, лікар, плащ, слюсар, трамвай,

тролейбус, учень, футбол.

 

 

 

Авіатор, водій, директор, камінь, край, лікар, плащ, слюсар, трамвай,

тролейбус, учень, футбол.

 

 

 

Авіатор, водій, директор, камінь, край, лікар, плащ, слюсар, трамвай,

тролейбус, учень, футбол.

 

 

 

 

 

Дбалому (хом’як) зима не страшна. 

Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється. 

Гарна дівчина, як калина (луг). 

 

 

 

Дбалому (хом’як) зима не страшна. 

Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється. 

Гарна дівчина, як калина (луг). 

 

 

 

Дбалому хом’якові  зима не страшна. 

Просо вітру боїться, а дощу кланяється. 

Гарна дівчина, як калина на лузі

 

 

 

 

 

Учень, плащ, авіатор, водій, футбол, слюсар, тролейбус, директор,  трамвай, край, камінь, лікар.

Авіатор, водій, директор, камінь, край, лікар, плащ, слюсар, трамвай,   тролейбус, учень, футбол.

Спостереження, однини, над, чоловічого, паралельними закінченнями, відмінках, іменників, роду, в давальному та місцевому.

 

Спостереження над паралельними закінченнями іменників чоловічого роду в давальному та місцевому відмінках однини.

 

директорові Івану Сергійовичу

сусіду Івану

братові Степану

дідусеві Василеві

 

docx
Додано
2 листопада 2023
Переглядів
444
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку