Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №88 імені О.Г. Зубарєва Харківської міської ради Харківської області
Вчитель початкових класів Неклюєнко Наталія Миколаївна
Тема. Спостереження за роллю слів-ознак предметів у мовленні
Мета. Спостерігати за роллю слів-ознак предметів в мовленні;
формувати вміння помічати властивості предметів, називати їх ознаки; вчитися відгадувати, складати загадки, за допомогою слів-ознак предмета;
розвивати спостережливість, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати вміння співчувати.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Щоб помилки хитрі й спритні не сховались у рядках,
Щоб усі слова – ознаки опинились на місцях
Будем гарно працювати і кмітливість розвивати.
2. Повідомлення теми, мети уроку Слайд 1
Сьогодні на уроці ми з вами будемо:
спостерігати за словами-ознаками предмета в мовлені;
вчитися помічати властивості предметів, називати їх ознаки; відгадувати загадки; вчитися складати загадки
за допомогою слів-ознак предмета.
Слайд 2
3. Мотивація
- Діти, я дуже хвилююсь за одне лісове звірятко.
Воно в лісі проживає,
довгі вуха й куций хвостик має,
сіру шубку взимку на білу міняє.
Це слова-ознаки –
на прикмету вони вкажуть, хто який? яка? яке? розкажуть. Слайд 5
4. Каліграфічна хвилина зайка ( іграшка )
5. Основна частина
1. Я одержала повідомлення, що
у сім’ї зайчиній лихо – Слайд 6
Зайченятко кашля, пчиха,
Засльозились в нього очі,
Він обідати не хоче.
Просить його мати: «Сину,
З’їж хоча б одну морквину.» (картинка)
- А яка вона?
Соковита, солоденька, Слайд 7
Смачна, довга, червоненька.
Зайчик моркву відсуває.
«Ні, не хочу», - промовляє.
(записують у зошиті слова-ознаки)
- Допоможемо мамі нагодувати маля?
Для цього нам треба визначити ознаки предмету і так описати його
за розміром, формою, кольором, смаком, Слайд 8
щоб зайчикові захотілось його скуштувати.
- Що зайчик може з’їсти?
- Може буде він капусту? (картинка)
- Капуста яка? (велика, кругла, зелененька, солоденька)
- На які питання відповідають ці слова? (яка?)
( Діти вмовляють зайчика, використовуючи записані слова)
- З’їж капустки вона… Слайд 9
Зайчик лапку виставляє.
«Ні, не хочу», - промовляє. (записують у зошиті)
- А чим ще можна нагодувати зайчика? ( Яблучком ) (картинка)
- Яке яблуко? (крупне, кругле, червоне, соковите, солоденьке)
- На яке питання відповідають ці слова? (яке?)
( Діти вмовляють зайчика, використовуючи записані слова)
- З’їж яблучко воно… Слайд 10
Зайчик все це відсуває.
«Ні, не хочу», - промовляє. (записують у зошиті)
- Діти, треба щось робити, бо пропаде наш Зайка.
Може покличемо Лікаря Айболить? За яким номером викликають лікаря? (103)
Сценка. (хлопчик дзвонить)
- Добрий день. Це Лікар Айболить?
У нас біда. Зайчик захворів, нічого не їсть. Ми чекаємо на вас.
Замість лікаря Айболить з’являється лис. Слайд 11
- Щоб добре чути, як ти ідеш.
- Щоб ти мене не побачив.
Він здогадався, що це не Лікар Айболить, а лис?
- Лікар Айболить який? (розумний, добрий)
- Які прикмети має лис? Опишіть його. Слайд 12
( шубка яка руденька, лапи тонкі, гострий ніс, пухнастий хвіст, хитрий)
Вони наче прикрашають предмет, вказують на його властивості, особливості. Поки будемо чекати Лікаря Айболить, складемо загадку , використовуючи ці слова-ознаки лиса.
Слайд 13
Він руденьку шубку має,
Тонкі лапи, гострий ніс,
Пухнастим хвостом сліди замітає
Бо він хитрий лис.
Зараз ми її запишемо в зошитах, але спочатку з зайкою розімнемось.
7. Фізхвилинка Слайд 14
Косооке зайченятко,
Довгі вуха, спритні лапки.
Повернулось вправо, вліво,
Головою покрутило.
Пострибало, потягнулось,
За морквинками нагнулось.
Ось і добрий лікар Айболить. Слайд 15
Зайча вилікував вмить.
Дав йому солодкі ліки,
І звірятко мале спить.
Поки зайчик буде спати,
Прошу сон його вгадати.
…………вушка, наче ріжки
На зріст ………… , Слайд 16
хвіст ………… ,
по гілках стрибає ……… ,
горішки поїдає. Слайд 17
У ……дуплі проживає.
(записують загадку в зошиті)
8. Домашнє завдання
Вам необхідно скласти загадку про їжачка.
А для цього дібрати і вписати слова-ознаки.
Дивний звірок
Круглий, мов клубок,
Гострі голки стирчать-
Спробуй узять.
9. Підсумок
Гляньте, зайчик вже стрибає. . Слайд 18
Він до столу підбігає,
Їсть і моркву і капусту,
На столі враз стало пусто!
Все вже добре у зайчати.
-Давайте згадаємо як ми йому допомогли?
( Описували овочі, фрукти, які полюбляє зайчик. Складали загадку про лиса. Вгадали сон зайчика, хто йому наснився.)
Які слова ми для цього використовували? (слова-ознаки)
На які питання відповідали ці слова? (який? яка? яке?)