Урок "СРСР у системі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни"

Про матеріал
Тема. СРСР у системі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни. Мета: сформувати в учнів уявлення про дії СРСР у системі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни; створити умови для розуміння причин підпису радянсько-німецького договору про ненапад; розповідати про зміну зовнішньополітичного курсу СРСР наприкінці 1930-х рр.; розглянути таємні протоколи; встановити зв'язок між економікою та міжнародною політикою; охарактеризувати суть політики колективної безпеки; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами; формувати інтерес до вивчення теми
Перегляд файлу

Конспект уроку

з всесвітньої історії

для 10-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

 Вистороп Тетяна Василівна

Тема. СРСР у системі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни.

Мета: сформувати в учнів уявлення про дії СРСР у системі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни; створити умови для розуміння причин підпису радянсько-німецького договору про ненапад; розповідати про зміну зовнішньополітичного курсу СРСР наприкінці 1930-х рр.; розглянути таємні протоколи; встановити зв'язок між економікою та міжнародною політикою; охарактеризувати суть політики колективної безпеки; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами; формувати інтерес до вивчення теми.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • показувати на карті кордони провідних держав та географічні умови таємних протоколів;
  • пояснювати та застосовувати поняття і терміни;
  • характеризувати суть політики колективної безпеки;
  • встановлювати зв'язок між політикою та економікою;
  • давати оцінку наслідкам таємних домовленостей між Німеччиною та СРСР.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:  підручник, атлас, роздатковий матеріал.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Тестування.
  1. Де на початку 30-х рр. утворилися вогнища війни?

А   Австралія, Європа, Північна Америка

Б   Африка, Далекий Схід, Європа

В   Близький Схід, Європа, Латинська Америка

Г   Далекий Схід, Латинська Америка, Північна Африка

  1. У січні 1930 р. у Лондоні розпочала роботу конференція щодо питання

А   роззброєння

Б   обмеження морських озброєнь

В   регулювання міжнародної економіки

Г   «утихомирення» міжнародної агресії

  1. Женевська конференція 1932 р. завершилася

А   задоволенням вимог усіх країн

Б   безрезультатно

В    частковим задоволенням потреб деяких потреб

Г    задоволенням вимог лише  Німеччини

  1. Ініціатором впровадження мараторію щодо виплати боргів та репарацій були

А   СРСР       Б    Японія           В   США            Г   Франція

  1. Вперше в історії агресія залишалася безкарною у конфлікті

А   Німеччини щодо Чехословаччини

Б   Японії щодо Китаю

В   Італії щодо Ефіопії

Г   Італії щодо Китаю

  1. Приєднати Австрію Німеччині завадила

А   Англія          Б   Франція           В   Італія            Г   Японія

  1.  Вихід Німеччини із Ліги Націй відбувся

А   1932 р.       Б   1933 р.            В   1934 р.         Г   1935 р.

  1.  З якою метою створювалася «вісь» Берлін – Рим – Токіо?

А   розподіл світу між собою

Б   економічна допомога одна одній

В   боротьба проти СРСР

Г   боротьба проти США

  1. Прочитайте визначення й укажіть поняття, що відповідає його змісту:

«Політика поступок керівництва Великої Британії та Франції Німеччині у 30-х рр.»


А   політика «заспокоєнні»

Б   політика «пацифікації»

В   політика «умиротворення»

Г   політика «утихомирення»


  1.                      Наслідок агресивної політики Японії у 30-х роках

А   виникнення вогнища війни на Далекому Сході

Б   загрозливе становище склалося на кордоні Китаю та Індії

В   порозуміння між СРСР і США внаслідок японської загрози

Г   створення системи колективної безпеки в азійсько-тихоокеанському регіоні

  1.                      Країна, яку захопила у Європі Італія до початку Другої світової війни

А   Албанія            Б   Греція             В   Монако             Г   Сан-Марино

  1.                      Військова галузь, якої стосувався договір, підписаний між Великою Британією та Німеччиною в 1935 р.

А   артилерія

Б   військова авіація

В   військово-морський флот

Г   танкові війська


  1. Робота з історичною картою.
  • Покажіть на історичній карті територіальні зміни, що відбулися у світі напередодні Другої світової війни.
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Вправа «Вірю – не вірю».
  • Ознайомтеся із твердженнями. Ті, що вважаєте вірними, позначте зеленим кольором, хибні – червоним.
  • СРСР пішов на зближення з Китаєм так, як відчував загрозу з боку Японії. +
  • Радянсько-французький договір про взаємну допомогу 1935 р. не був ратифікований. +
  • Напередодні Другої світової війни зовнішня політика СРСР зовсім не змінилася. –
  • СРСР перетворився практично з ізольованої непомітної держави в центр світової політики. +
  • Існування таємного протоколу між СРСР та Німеччиною заперечувався СРСР до 1980-х років. +
  • Сьогодні ми визначимо місце СРСР у системі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Кероване читання.
  • Опрацюйте матеріал підручника та виконайте завдання.
  • Доповніть речення.
  • У 20-30-х роках СРСР перебував… (у міжнародній ізоляції)
  • Суперечності між капіталістичними державами СРСР розцінювало… (як можливість для здійснення економічних перетворень)
  • СРСР зміцнив своє становище завдяки…
  • З якими країнами СРСР уклав договори про взаємодопомогу? (Франція, Чехословаччина, США)
  • Чому країни заходу не сприйняли всерйоз створення системи колективної безпеки?
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте матеріал підручника та виконайте завдання.
  • Заповніть таблицю.
  • Складіть 1 – 2 запитання до тексту.

Англо-франко-радянські переговори

Рік

1939 р.

Місце проведення

Москва

Передумови

  • входження СРСР до Ліги Націй у 1934 р.
  • окупація Німеччиною Чехо-Словаччини та Клайпедської області Литви навесні 1939 р.
  • розчарування країн у політиці умиротворення агресора й потреба створення системи колективної безпеки.

Вимоги СРСР

  • право вводити на територію країн Східної Європи та Прибалтики свої війська у разі загрози агресії.
  • право проходження радянських військ через Польщу та Румунію у випадку війни з Німеччиною.

Вимоги західних держав

  • приєднання СРСР до системи гарантій країнам Центральної та Східної Європи, передусім Польщі.

Результати

  • переговори завершилися безрезультатно.
  • у серпні 1939 р. СРСР починає паралельні переговори з нацистською Німеччиною про укладення договору.
  1. Кероване читання.
  • Опрацюйте матеріал підручника та виконайте завдання.
  • Сформулюйте короткий конспект за алгоритмом:
  1. учасники: Й. Ріббентроп, В. Молотов, Й. Сталін.
  2. зміст:
  • договір укладено на 10 років з автоматичним продовженням його дії на наступні 5 років за взаємним бажанням обох сторін;
  • зобов’язання сторін не нападати одна на одну як окремо, так і разом з іншими державами;
  • гарантія взаємного нейтралітету у разі війни однієї з країн;
  • зобов’язання СРСР і Німеччини не брати участі у коаліціях держав, спрямованих відповідно проти Німеччини чи СРСР.
  1. результати: пакт сприяв розв’язуванню Другої світової війни.
  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Робота з історичною картою.
  • Розгляньте історичну карту.
  • Покажіть на карті території сфер впливу провідних держав світу.
  1. Робота в парах.
  • Створіть структурно-логічну схему, визначивши причини та наслідки радянсько-німецького зближення та укладення «Пакту Молотова – Ріббентропа».
  1. Бесіда за запитаннями підручника.
  1. Підсумки уроку.
  1. Вправа «Вірю – не вірю». (перевірка)
  1. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати § 27 підручника.

 

docx
Додано
4 травня 2019
Переглядів
5659
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку