Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Створення Організації кримськотатарського національного руху. Відновлення Кримської АРСР
Мета: проаналізувати процес відновлення Кримської АРСР; охарактеризувати історичну діяльність М. Джемілєва; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати історичну діяльність М. Джемілєва;
-
аналізувати процес відновлення Кримської АРСР;
-
висловлювати власні судження щодо теми уроку.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, відеоролик, ноутбук.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту.
-
Назвіть та прокоментуйте події, що пов’язані з відродженням церковного та релігійного життя України.
-
Робота в парах.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Перегляд відеоролику.
-
Перегляньте фрагмент відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=wNECV2h-y58
-
Що вам відомо про цю пісню?
-
Яким подіям співачка присвятила композицію?
-
Пригадайте дану подію в історії. Що вам про неї відомо?
(11 травня 1944 р. Йосип Сталін підписує «Постанову Державного комітету оборони СРСР про виселення кримських татар з території півострова Крим».)
-
Чи законним було це рішення?
-
Який характер мало виселення кримських татар? (насильницький)
-
Тож сьогодні ми дізнаємося який шлях пройшли кримські татари до незалежності та відновлення справедливості у період перебудови.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 188 – 189 та виконайте завдання.
-
Заповніть уявні східці, якими пройшов кримськотатарський національний рух.
-
Охарактеризуйте «пройдений шлях» трьома прикметниками.
-
Що було найбільшою перепоною на шляху? (Влада)
-
Яка ж подія завершила шлях?
-
Словникова робота.
-
Уважно прочитайте визначення поняття «Курултай».
Курулта́й (монг. Хуралдай, Khuruldai, тур. Kurultay, з тюрк. — велелюдне свято) — у тюркських народів орган народного представництва, загальнонаціональний з'їзд, під час якого вирішують найважливіші проблеми нації. Початково означав збори князів, пізніше збори народу.
-
«СЕНКАН»
-
На основі визначення, створіть «Сенкан» до даного поняття.
-
Аналіз історичного джерела (с. 189 – 190 підручника).
-
Проаналізуйте принципи, які проголошував у своїй декларації Курултай.
-
Чому російськомовне населення півострова зустріло багнетами декларацію Курултаю?
-
Чому вона не знайшла підтримки серед владних кіл ані в Києві, ані в Москві?
-
Сформулюйте 1-2 запитання до джерела.
-
Робота в парах.
-
Познайомитись із історичним часом (епохою) в якому проходило життя та діяльність (творчість) діяча.
-
Визначити походження (стан) цієї людини.
-
Як відбувалось становлення особистості історичного діяча (родовід, дитинство, освіта, особисті якості й риси характеру).
-
Прослідкувати та проаналізувати періоди його становлення як діча або митця.
-
Які завдання визначала головними у своїй діяльності ця особистість.
-
Визначити методи (шляхи реалізації) його діяльності.
-
Назвати найбільш видатні його справи, яким цілям вони служили.
-
Як ви оцінюєте його діяльність?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з історичним джерелом.
-
Прокоментуйте події (або явища), про які йдеться у фрагменті джерела.
«Ситуація, яка склалася з розв’язанням кримськотатарського питання... висуває перед активістами кримськотатарського національного руху необхідність переходу до більш організованих форм політичної боротьби за свої національні права і демократію» (зі статуту Організації кримськотатарського національного руху)
-
Робота в парах.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три М».
-
Назвіть три моменти, що вдалися вам на уроці найкраще.
-
Запропонуйте ідею, яка покращить вашу роботу на наступному уроці.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 188 – 190.
-
Повторіть матеріал попередніх уроків.