Конспект уроку з теми "Суцвіття" 6 клас. Мета: Ознайомити учнів із суцвіттями, їх основними типами і перевагами над поодинокими квітами;
Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та процеси у житті рослин; уміння спостерігати та робити висновки і узагальнення; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та рослин рідного краю, сприяти естетичному вихованню учнів
Тема: Суцвіття.
Мета: Ознайомити учнів із суцвіттями, їх основними типами і перевагами над поодинокими квітами;
Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та процеси у житті рослин; уміння спостерігати та робити висновки і узагальнення; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу.
Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та рослин рідного краю, сприяти естетичному вихованню учнів.
Тип уроку. Комбінований
Основні поняття і терміни: суцвіття, прості суцвіття, складні суцвіття, кошик, сережка, колос, початок, китиця, щиток, зонтик, головка, волоть,.
Обладнання: підручник, гербарні зразки рослин з різними типами суцвіть, таблиця «Суцвіття», «, схема «Типи суцвіть»,
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Створення позитивного емоційного настрою в класі.
Щоб урок ми з вами провели цікаво, щоб збагатилися ви новими знаннями, опрацьовуючи навчальний матеріал, прошу зібрати всю свою енергію, думки, вміння і навички та бути активними на уроці.
Сьогодні ми з вами будемо працювати під девізом:
Міркуємо – швидко,
Відповідаємо – правильно,
Працюємо – плідно.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вибрати зайвий термін і пояснити свій вибір.
• Чашечка, маточка, приймочка, тичинка.
• Тичинкова нитка, пиляк, квітконіжка.
• Пелюстка, приймочка, стовпчик, зав’язь.
Закінчити дію:
Пелюстки + чашолистики = … (подвійна оцвітина)
Зав’язь + приймочка + стовпчик = … (маточка)
Тичинкова нитка + пиляк = … (тичинка)
Одна особина: чоловічі квітки + жіночі квітки = … (однодомна рослина)
Різні особини: Тичинкові квітки + маточкові квітки = … (дводомні рослини)
Одна квітка: Тичинки + маточки = … (одностатеві)
3. Біологічна задача.
1. Весною на одних деревах верби утворюються жовті сережки, а на інших — зелені. З чим пов’язана ця відмінність?
(Верба — дводомна рослина. На одному дереві — жіночі квітки, на іншому — чоловічі.)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
«Цифрофий диктант»
Учням роздаються карти, на яких є питання по темі «Квітка» та ключові слова. Завдання: відповідь питання позначити відповідним номером ключового слова.
Питання:
15. Рослини, у яких чоловічі та жіночі квітки розташовані на одній рослині (однодомні).
Ключові слова:
Відповіді: 3, 12, 5, 15, 8, 13, 1, 9, 7, 10, 2, 11, 6, 4, 14.
ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Вивчаючи рослинний організм ви вже впевнилися в тому, що рослина – це складний живий організм, так само, як тварина та людина. Для рослини, як і для всіх живих організмів притаманні такі ознаки: народження, живлення, дихання, ріст, розмноження. Вивчаючи будову рослинного організму ви крок за кроком розкривали світ, що вас оточує. І от сьогодні ми з вами дізнаємося про ще одну таємницю із життя рослин.
Учитель демонструє учням зображення троянди і конвалії.
— Подивіться уважно на ці рослини і скажіть, чим вони відрізняються одна від одної.
— Як ви гадаєте, чому у троянди одна квітка, а у конвалії багато дрібних квіток, які зібрані у групи?
— Яке це має значення в житті рослин?
. Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель називає тему уроку, учні записують її в зошитах.
VІ. Вивчення нового матеріалу
Бесіда
Проблемне запитання:
— Яке біологічне значення суцвіть?
У ході бесіди з’ясовується значення суцвіть і складається опорний конспект,про будову суцвіть .
- прості ,складні суцвіття ( ок ,схеми суцвіть) Використання презентації
Біологічне значення суцвіть
Узагальнення і ситематизація знань .
1 Робота з підручником прочитати замалювати схеми простих та складних суцвіть та визначити ,які рослини мають такі суцвіття .
2. Вправа «Знайди пару»
3.Вправа « Озвуч схему»
IX. Підсумок уроку
Отже, на сьогоднішньому уроці ми з’ясували:
VIІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 34, схеми «Типи суцвіть»,»
Скласти казку про квітку.