Урок "Суцвіття. Типи суцвіть"

Про матеріал
Дана розробка уроку допоможе учням з'ясувати біологічне значення суцвіття, учні зможуть дізнатися як саме присмтосовуються квіти до запилення та розглянути найбільш поширені типи суцвіть у природі
Перегляд файлу

Тема: Суцвіття

 

Цілі уроку:

  • з’ясувати біологічне значення суцвіть, їх пристосування до запилення та знати найбільш поширені в природі суцвіття;
  •  розвивати пізнавальний інтерес до предмета, формувати навички самоаналізу й об’єктивного само оцінювання;
  • Виховувати дисциплінованість, уважність, почуття обов’язку та відповідальності.

 

Тип уроку: комбінований

 

Обладнання: квітучі кімнатні рослини, гербарні зразки рослин з різними типами суцвіть, таблиці «Складні суцвіття», комп’ютерні зображення рослин з різними типами суцвіть

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Добрий день! У мене в руці квіткова рослина. Вона має гарні квіти й листя. А чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! То ж і вчителя без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз об’єднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну і продуктивну роботу й сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому. Щасти!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда за запитаннями:

1. Чому квітка є видозміненим пагоном?

2. З яких частин складається квітка?

3. Яка будова тичинки й маточки?

4. Де розташований насінний зачаток і що з нього розвивається?

5. Які рослини називають одно- та дводомними? Навести приклади

 

Вправа «Ключові слова»

За 5 хвилин необхідно скласти список ключових слів, які загубилися в тексті. Кількість правильних відповідей дорівнює кількості балів. Правильна відповідь – 0,8 б.

 Квітка – видозмінений… Вона складається … Головні частини квітки - … Тичинки утворені … та …. Маточка складається …. Квітки, що водночас містять тичинки й маточки, називаються …. Квітки, що мають тільки тичинки або маточки, називаються …. Види рослин, у яких чоловічі й жіночі квітки розміщені на одній особині, називаються …. Якщо тичинкові та маточкові квіти перебувають на різних особинах, то такі рослини мають назву….

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Цікав інформація «Чи знаєте ви, що?»

- Чоловіче суцвіття олійної пальми складається зі 150 тисяч квіток;

- кокосова пальма, какао, лимони, почавши цвісти , цвітуть усе життя;

- нахиливши суцвіття африканського протея чинарового можна  націдити повну ложку нектару. Суцвіття являє собою кошик, досягає 20 см та складається з білих квіток усередині й золотистих квіток по краях;

- найбільше суцвіття має таліпотова пальма, яка росте у Східній  Індії   і досягає висоти 22 м. Під час цвітіння на ній розвивається суцвіття 14 м завтовшки і 12 м завширшки. А загальна кількість квіток досягає 100 тисяч;

- найбільше суцвіття в Україні має соняшник (діаметр 50 см); найменше у вольфії без кореневої (1,2 мм)

 Про що йде мова?

ІV. Оголошення теми та завдань уроку

Діти, сьогодні ми будемо вивчати тему «Суцвіття»

Завдання уроку:

1) з’ясувати, що таке суцвіття?

2) ознайомитися з різними типами суцвіть і особливостями їхньої будови;

3) навчитися розпізнавати прості та складні суцвіття;

4) уміти наводити приклади рослин, яким притаманні прості та складні суцвіття;

5) з’ясувати, яку роль відіграють суцвіття в житті рослин

 

V. Вивчення нового матеріалу

Учитель: У мене в руках два малюнки: на одному зображено квітку тюльпана, а на другому – група квітів вишні. У чому відмінність?

- Чому дрібні квітки на стеблі зібрані в групки, а великі розміщуються, як правило по одному?

Робота з підручником

Завдання: опрацювати §34, абзац 1, с. 129 й сформувати поняття «суцвіття»

Самостійна робота учнів

За допомогою гербарних зразків рослин, квітучих кімнатних рослин, таблиць, малюнків визначити, на які групи поділяються суцвіття (за характером галуження головної осі й розміщення квіток)

Робота учнів у творчих групах

Завдання: опрацювати §34, с. 129 – 130 та визначити на малюнках типи простих і складних суцвіть, особливості їх розташування на головній осі. Порівняти їх із запропонованими гербарними зразками, малюнками комп’ютерного зображення й дані записати у таблицю «Суцвіття»

1 група – суцвіття: китиця, сережка;

2 група – суцвіття: простий колос, складний колос;

3 група -  суцвіття: початок, волоть;

4 група – суцвіття: кошик, головка;

5 група – суцвіття: простий зонтик, складний зонтик;

6 група – суцвіття: щиток, завиток

Суцвіття

Тип суцвіття

Схема суцвіття

Опис

Рослини

 

 

 

 

 

 

Бесіда за запитаннями:

-  А тепер давайте подумаємо, чому дрібні квіти зібрані в суцвіття?

- Чому вони мають таке різноманітне розміщення квіток на головній осі?

- Яке значення суцвіть у житті?

 

VІ. Закріплення нових знань

Бесіда за запитаннями:

1) Які суцвіття краще помітити: кошик чи складний колос?

2) З якої частини рослин розвивається суцвіття?

3) У якому випадку комахи за одиницю часу відвідують більше квітів – якщо вони будуть поодинокі чи зібрані у суцвіття?

Вправа «Добери пару»

Скласти відповідні пари між назвами суцвіть і рослинами, яким притаманні ці суцвіття

Типи суцвіть

І варіант

ІІ варіант

Рослини

Рослини

А - китиця

айстра

конюшина

Б - щиток

виноград

осока

В - зонтик

яблуня

кріп

Г - колос

пижма

бузок

Д - кошик

жито

кукурудза

Е - волоть

цибуля

груша

Є - головка

морква

конвалія

Ж - початок

подорожник

вишня

З – складний зонтик

конюшина

соняшник

І – складний колос

 

 

 

VІ. Підсумок уроку

1.Розповідь учителя

Запам’ятайте:

- не можна відпочивати біля кущів бузку, тому що пахощі бузку у великій кількості викликають  запаморочення;

- не потрібно вносити в дім букети квітів із рослинних угруповань та підносити квіти до носа, тому що може бути алергійна реакція аж до нападу астми

2. Оцінювання роботи учнів на уроці

 

VІІ. Домашнє завдання: опрацювати §34, дати відповіді на запитання на с. 131, * підготувати презентацію «Запилення»

 

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
1 жовтня 2019
Переглядів
1412
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку