Тема уроку. Суспільний устрій Київської Русі.
Міста. Торгівля.
Мета: сформувати в учнів знання про політичний та соціальний устрій,
господарське життя Київської Русі; з’ясувати значення торгівлі та міст у
житті давньоруської держави.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
Основні терміни: соціальна структура, верв, городище.
Обладнання: підручник, атлас, контурні карти, мультимедійний комплекс,
презентація.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок-дослідження.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент.
ІІ Перевірка домашнього завдання.
Учні діляться на три команди (ряди), та по черзі повинні розмістити зображення по експозиціях у віртуальному музеї.
На лінії часу встановити хронологічну послідовність подій:
ІІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вправа «Вгадай хто зображений»
Слово вчителя
Представники різних верств населення відрізняються один від одного не лише одягом, але й правами та обов’язками. Займали своє особливе становище, яке визначало й господарське життя країни.
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
ІV Вивчення нового матеріалу
План:
1.Верстви населення Київської Русі.
2. Життя міста та села.
3. Розвиток господарства та торгівлі.
1. Верстви населення Київської Русі.
Пригадайте тлумачення поняття стани суспільства, або верстви населення.
Перегляд відео сюжету https://www.youtube.com/watch?v=kQPrggJekaA
Учні будують соціальну піраміду, та заповнюють її під час перегляду.
Визначте владу князя заповнивши пропуски.
Слово вчителя
Гардарік – «Країна градів» - так називали Руські землі ІХ – Х ст.
у скандинавських джерелах через велику кількість міст, які вже на той час існували.
1. Робота з термінами
2. Робота з відеоджерелом
Перегляд відео сюжету https://www.youtube.com/watch?v=kQPrggJekaA
Назвіть основні частини давньоруського міста. Яким було їх призначення? (дитинець (кремль), поділ, передмістя (сторони та кінці)).
Завдання:
Знайдіть в атласі та позначте на контурній карті найбільші міста Київської Русі ІХ – Х ст.
3. Розвиток господарства та торгівлі.
1.Робота з відеоджерелом
Перегляд відео сюжету https://www.youtube.com/watch?v=kQPrggJekaA
Під час перегляду учні виписують ключові слова, якими будуть характеризувати:
Основні заняття русичів |
Ремесла |
Промисли |
Землеробство, скотарство, городництво… |
Ковальство, Гончарство, ювелірне ремесло… |
Бортництво, полювання… |
Запитання:
Який важливий міжнародний торговий шлях проходив через Русь?
«Із Варяг у Греки»
2.Робота з відеоджерелом
Перегляд відеосюжету https://www.youtube.com/watch?v=ZUW7ZL6ou7o
Запишіть до зошитів основні товари якими торгували на Русі.
V Осмислення отриманих знань.
VІ Узагальнення та систематизація отриманих знань.
VІІ Підсумки уроку.