Урок та презентація "Закон збереження маси речовин під час хімічних реакцій. Схема хімічної реакції. Хімічні рівняння" призначені для вчителів хімії , які працюють у 7-х класах. Метою уроку є ознайомлення учнів із законом збереження маси речовин; формування уявленнь про роботи Р. Бойля, М. В. Ломоносова й А. Л. Лавуазьє в цій галузі, пояснення значення закону збереження маси в хімії; розкриття сутності хімічних реакцій. Презентація містить додаткову інформацію про вчених, а також правила розстановки коефіцієнтів.
1
Тема уроку. Закон збереження маси речовин під час хімічних реакцій. Схема хімічної реакції. Хімічні рівняння.
Мета уроку: ознайомити учнів із законом збереження маси речовин; сформувати уявлення про роботи Р. Бойля, М. В. Ломоносова й А. Л. Лавуазьє в цій галузі, пояснити значення закону збереження маси в хімії; розкрити сутність хімічних реакцій; розвивати в учнів пізнавальний інтерес; формувати культуру праці.
Обладнання і реактиви: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, аналітичні ваги, наважки, колба з корком; розчини: купрум (II) сульфат, натрій гідроксид, хлоридна кислота; мідна пластинка, газовий пальник, залізний цвях; мультимедійний екран або комп’ютер.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: демонстрації, розповідь, самостійна робота.
Хід уроку.
1. Організація класу.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда з учнями.
Хімічний диктант (гра).
Розповідь вчителя.
Отже, ми з вами вивчили основні поняття хімії. Однак, кожна наука керується певними законами і теоріями. Один з універсальних законів природи – закон збереження маси речовини. Отже, темою нашого уроку буде: (слайд № 1.)
Вперше цей закон був сформульований у 1748 році М. Ломоносовим, який кспериментально підтвердив його у 1756 році.
Завдання уроку – ( слайд № 2): вивчити закон і на його основі навчитися складати рівняння хімічних реакцій.
Епіграфом до уроку будуть слова М.В.Ломоносова: (слайд № 3)
Епіграф: «Пізнання промінь хай не гасне,
Досліджуйте, що є прекрасне
Й велике, що не знав ще світ».
М.В. Ломоносов
3. Актуалізація опорних знань.
Вам відомо, що під час хімічних реакцій відбувається руйнування одних молекул речовин й утворення інших молекул. Тому, перетворення речовин пов’язане із зміною їх мас .Випливає питання: Чи справді відбувається зміна мас? ( слайд № 4 ).
Проведення експерименту.
Наливаємо в одну плоскодонну колбу 3-4 мл розчину купрум (ІІ) сульфату, в другу – розчину натрій гідроксиду. Зважуємо на терезах обидві колби і результати записуємо на дошці.
Зливаємо розчини. За ознаками видно, що відбулася хімічна реакція. Повторно зважуємо обидві колби. Робимо висновок ( слайд № 5 ): з досліду видно, що маси до і після реакції не змінилися.
Повернемося до історії відкриття закону збереження маси.
А) Основні роботи Р. Бойля ( слайд № 6 ).
Б) Праці М. В. Ломоносова ( слайди № 7-8 ).
В) Роботи А.Лавуазьє ( слайд № 9 ).
Сучасне формулювання закону збереження маси: ( слайд № 10 ):
Загальна маса речовин, які вступили в хімічну реакцію, дорівнює загальній масі речовин, які утворилися внаслідок реакції.
Випливає питання: В чому суть хімічної реакції? ( слайд № 11 ).
Проведення експерименту.
У полум’я пальника вносимо мідну пластинку. Ножем знімаємо чорний наліт, що утворився. При даних умовах мідь сполучилася з киснем, що є в повітрі. Утворилася нова речовина – купрум ( ІІ ) оксид.
До утвореного чорного порошку доливаємо розчин хлоридної кислоти, злегка нагріваємо і в утворений голубий розчин опускаємо залізний цвях.
Висновок: ( слайд № 12 ): Суть хімічних реакцій полягає у перегрупуванні атомів.
Перетворення речовин виражають хімічним рівнянням : ( слайд № 13 ).
Вводиться поняття «коефіцієнт».
Акцентується увага на різниці між індексом і коефіцієнтом.
Правила розстановки коефіцієнтів: ( слайд № 14)
Вчитель: рівняння читається: два купрум плюс о- два дорівнює два купрум -о.
Два інші рівняння учні читають самостійно.
Права частина |
|
Ліва частина |
||||||
2Cu + O2 2 * 64 +32 |
= |
Коефі- 2 CuO цієнт 2* 80 |
||||||
CuO + 2 HCl 80 + 2 * 36,5 |
= |
CuCl2 + H2O 135 + 18 |
||||||
Fe + CuCl2 56 + 135 |
= |
FeCl2 + Cu 127 + 64 |
||||||
Значення закону збереження маси речовини: ( слайд № 15):
Підсумок
Суть закону збереження маси полягає ось у чому: маса речовин до реакції дорівнює масі речовин після реакції; він підтверджує, що речовини не зникають без сліду й утворюються з нічого; підтверджується висновок про те, що суть хімічних реакцій полягає в перегрупуванні атомів вихідних речовин й утворенні нових сполук; завдяки закону збереження маси можна складати рівняння реакцій і робити за ними розрахунки.
4. Закріплення знань і формування вмінь.
Fe + Cl2 FeCl3
С + O2 СO
К+ Br2 КBr
H2 + О2 H2О
Який закон допомагає розставити коефіцієнти в рівнянні реакції?
2. Вправа «Ланцюжок» По черзі задати питання один одному з вивченого матеріалу.
5. Домашнє завдання:
1. Розглянути матеріал підручника;
2. Дати відповіді на запитання після параграфа;
3. Записати рівняння взаємодії таких простих речовин і добрати коефіцієнти:
а) водень та азот; г) калій і хлор;
б) кальцій і кисень; д) алюміній і йод;
в) магній і бром.
4. Творче завдання: Після догоряння багаття залишається купка попелу набагато меншої маси, ніж була маса дров. Чи пояснюється це законом збереження маси речовин?