Математика
Урок – подорож
1- А клас
Харків
Тема. Табличне додавання і віднімання з переходом через 10.
Склад чисел 1- 20. Розв‘язування задач.
Мета. Закріпити уміння додавати і віднімати в межах 20. Удосконалювати навички усних обчислень, розвивати математичні здібності учнів, пам‘ять, мислення, спостережливість, кмітливість.
Повторити геометричний матеріал. Виховувати охайність, культуру запису, інтерес до математики, любов до природи.
Обладнання: ілюстрації звірів, таблиця для складання задачі, матеріал до гри « Зліпи сніговика», музика П.І.Чайковського «Пори року».
Тип уроку: урок закріплення раніше набутих знань.
Хід уроку
Вчитель. - Ось і пролунав дзвінок,
Всіх зібрав він на урок.
Тож тихенько всі сідайте,
Все, що знали, пригадайте.
Вирушаємо у путь – Нас у лісі звірі ждуть.
Увагу, фантазію, речі збирайте,
Бо ліс той казковий, А не звичайний!
Вчитель. - Тема уроку сьогодні така:
Дружно повторюємо Всі склад числа.
Від 1 до 20
Встигнути треба цей шлях всім пройти.
Прикладів безліч слід розв‘язати.
І про задачі не забувати.
Час настав нам вирушати!
Де ж провідника нам взяти? Хто з малят трудитись звик – Той і буде провідник! Щоб до лісу прогулятись-
Треба добре розім‘ятись.
1. Математична розминка.
Вчитель. - Сьогодні середа. Який день був учора?
Учень. - Учора був вівторок.
Вчитель. - Який день був позавчора?
Учень. - Позавчора був понеділок.
Вчитель. - Який день буде завтра?
Учень. - Завтра буде четвер.
Вчитель. - Який день буде післязавтра?
Учень. - Післязавтра буде п‘ятниця.
Вчитель. - Чи правильне твердження, що всі звірі дихають?
Учень. - Так . Це твердження правильне. Всі звірі дихають
Вчитель. - Чи правильне твердження, що заєць менший від лева?
Учень. - Так. Це твердження правильне. Заєць менший від лева.
Вчитель. - Чи правильне твердження, що вовк більший за ведмедя? Учень - Ні. Це твердження неправильне. Вовк менший за ведмедя Вчитель. - Чи правильне твердження, що 8 < 5 на 3?
Учень. - Ні. Це твердження неправильне. 8 > 5 на 3.
Вчитель. - Закінчи речення. Якщо струмок вужчий від річки, то… Учень. - Якщо струмок вужчий від річки, то річка ширше струмка.
Вчитель. - На скільки 11 > 8?
Учень. - 11 > 8 на 3.
Вчитель. - На скільки 12 < 7?
Учень. - 12 < 7 на 5.
Вчитель. - На скільки 5 < 9?
Учень. - 5 < 9 на 4.
Вчитель. - Перший доданок 6, другий доданок стільки ж.
Чому дорівнює сума?
Учень. - Сума дорівнює 12.
Вчитель. - Збільшити 9 на 3?
Учень. - 9 збільшити на 3 буде 12.
Вчитель. - Зменшити 12 на 5.
Учень. - 12 зменшити на 5 буде 7.
Вчитель. - Зменшуване 11, від‘ємник 9. Чому дорівнює різниця?
Учень. - Різниця дорівнює 2.
Вчитель. - Молодці! Працювали гарно всі.
Але все ж таки Денис поведе нас всіх у ліс.
Тільки треба нам, малята Всім мерщій на лижі стати:
Щоб по сніжку біленькому.
Іти було легенько нам.
1. Розв‘язування прикладів колективно з поясненням біля дошки і в зошитах.
Вчитель. - Всі на лижах стоїмо, І до лісу ідемо.
Своїм казковим друзям Подарунки несемо.
Біля старого пенька
Ми зустріли зайчика.
( звучить музика)
Він приклади розв‘язував – Нікому не показував.
Ми їх перевіримо
І відповіді звіримо.
Зошити тихо треба відкрити,
Навкіс їх положити,
Треба, діти, пригадати:
Як потрібно ручку тримати?
Сядьте рівно, не згинайтесь,
До роботи залучайтесь.
11 – 3 + 2 = 10 8 + 4 – 5 = 7 12 – 1 =11
12 – 5 + 4 = 11 6 + 3 + 2 = 11 12 – 3 = 9
7 + 4 – 9 = 2 2 + 9 – 4 = 7 11 – 4 = 7
5 + 7 – 6 = 6 6 + 6 – 8 = 4 10 + 1 = 11
Вчитель. - Молодці! Все ми перевірили
І відповіді звірили.
Зайчик все зробив на диво!
І правильно, і красиво.
Він із нашої торбинки
Отримує три морквинки.
( Зайчику діти дають три морквинки.)
Вчитель. - Далі лісом ідемо,
Зустрічі чекаємо.
Але хто це на сосні
Голосно гукає нас? От клопоту буде нам, Бо така вже вдача:
Руда білочка ніяк
Задачі не розв‘яже.
Треба нам, малята Білку рятувати! І тоді руденька – Буде веселенька.
Задача 1. На урок до лісової школи завітало 8 зайчиків, а лисичок на 3 більше.
Скільки лисичок було на уроці?
- 8 |
- ? на 3 > |
Вчитель. - Про кого йде мова в задачі?
Учень. - В задачі йде мова про зайчиків і лисичок.
Вчитель . - Що нам відомо в задачі?
Учень. - Нам відомо, що було 8 зайчиків, а лисичок на 3 більше.
Вчитель. - Що значить на 3 більше?
Учень. - Треба додати.
Вчитель. - Отже, якою дією будемо розв‘язувати задачу?
Учень. - Задачу будемо розв‘язувати дією додавання.
Вчитель. - Так чому ми будемо розв‘язувати задачу дією додавання? Учень. - Будемо розв‘язувати задачу дією додавання тому, що сказано на 3 більше.
( Запис задачі в зошиті.) Задача 1.
8 + 3 = 11(л.)
Відповідь: 11лисичок.
Вчитель. - Ми задачу розв‘язали І далі помандрували.
Але білочці на зиму,
Ми дали грибів торбину.
Вчитель. - А тепер, любі діти,
Треба трохи відпочити.
Фізкультхвилинка. ( 2хв)
1, 2, 3, 4, 5,
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору, Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки.
Як зайчата, - скоки, - скоки!
Десять, дев‘ять, вісім, сім!
Час в дорогу нам усім!
Вирушаємо у путь,
Нові зустрічі нас ждуть!
( Звучить спокійна музика.)
Вчитель. - Тільки стали вирушати, Як посипав сніг лапатий.
Сніжинки весело танцюють.
Самостійно працювати пропонують.
( На дошці на сніжинках написані приклади по варіантах. Записати по три приклади в стовпчик.)
І-в. ІІ-в.
Вчитель. - Сісти треба всім красиво,
Не як – небудь, косо – криво.
Спинку рівною тримайте.
Голови не нахиляйте.
( Перші п‘ять учнів отримують по сніжинці.)
Вчитель. - Далі стали ми іти .
Чуємо дивні голоси.
Зупинились, роздивились:
П‘ять маленьких лисенят голосно ридають.
Сніг замів усі сліди
Діткам мами не знайти.
Щоб матусю відшукати,
Треба нам попрацювати.
Що ж допоможемо, малята,
Лисеняткам маму відшукати?
Уважно фігури розглянь – Склади лисичку без вагань.
І лише тільки тоді,
Лисичку – маму можна знайти.
1. Складання лисички з геометричних фігур.
( У кожного на парті лежать геометричні фігури. Діти швиденько складають із них лисичку з допомогою вчителя.)
Вчитель. - З яких геометричних фігур складається наша лисичка?
Учень. - Наша лисичка складається з трикутників.
Вчитель. - Хто з вас знає як називається геометрична фігура під номером 7?
( Якщо з дітей ніхто не називає цю фігуру, то вчитель підказує.)
Вчитель. - Ось лисичка і готова!
Посміхнулися руденькі,
Як зустріли свою неньку.
Ну, а ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
Вчитель. - Гарно в лісі мандрувати
Всім звірям допомагати. Але хочеться всім дітям, Ще й сніговика зліпити. Тож часу даром не гайте – Сніг качати починайте!
Вчитель. - Вже готовий сніговик.
Справилися гарно.
Але далі щоб іти,
Він вам дає завдання. .
Вчитель. - Сніговику, сніговику,
Скажи нам тільки правду:
Завдання дуже ці складні, Чи справимося вправно?
Сніговик. - Завдань ніяких вам не буду задавати.
Але прошу вас про пташок взимку дбати.
Вчитель. - Пташкам дуже важко взимку Під снігом шукати поживку.
Ви, діти, не лінуйтесь,
Про пташок турбуйтесь.
Щоб біля ваших годівниць
Завжди було багато птиць! Щоб синичкам холодно не стало –
Ми будемо вішати їм сало.
Вчитель. - Скоро дзвоник пролунає,
Про кінець уроку нагадає.
Що ми з вами повторили?
Діти. - Ми повторили розв‘язування прикладів, задач, геометричний матеріал.
Вчитель. - Кого з друзів ми зустріли?
Діти. - Ми зустріли зайчика, білочку, лисичку…
Вчитель. - Працювали без клопоту – Тож спасибі за роботу!
Вчитель. - Хочу звернутись, діти, до вас із проханням.
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику в будці, в сараї корівці,
Мерзнуть у котика лапки і вушка.
Як допоможемо дружно, малята,-
Виживуть взимку птахи і звірята.
II. 1. Математична розминка.
Вчитель. - Сьогодні середа. Який день був учора?
Учень. - Учора був вівторок.
Вчитель. - Який день був позавчора?
Учень. - Позавчора був понеділок.
Вчитель. - Який день буде завтра?
Учень. - Завтра буде четвер.
Вчитель. - Який день буде післязавтра?
Учень. - Післязавтра буде п‘ятниця.
Вчитель. - Чи правильне твердження, що всі звірі дихають?
Учень. - Так . Це твердження правильне. Всі звірі дихають Вчитель. - Чи правильне твердження, що заєць менший від лева?
Учень. - Так. Це твердження правильне. Заєць менший від лева.
Вчитель. - Чи правильне твердження, що вовк більший за ведмедя? Учень - Ні. Це твердження неправильне. Вовк менший за ведмедя Вчитель. - Чи правильне твердження, що 8 < 5 на 3?
Учень. - Ні. Це твердження неправильне. 8 > 5 на 3.
Вчитель. - Закінчи речення. Якщо струмок вужчий від річки, то… Учень. - Якщо струмок вужчий від річки, то річка ширше струмка.
Вчитель. - На скільки 11 > 8?
Учень. - 11 > 8 на 3.
Вчитель. - На скільки 12 < 7?
Учень. - 12 < 7 на 5.
Вчитель. - На скільки 5 < 9?
Учень. - 5 < 9 на 4.
Вчитель. - Перший доданок 6, другий доданок стільки ж.
Чому дорівнює сума?
Учень. - Сума дорівнює 12.
Вчитель. - Збільшити 9 на 3?
Учень. - 9 збільшити на 3 буде 12.
Вчитель. - Зменшити 12 на 5.
Учень. - 12 зменшити на 5 буде 7.
Вчитель. - Зменшуване 11, від‘ємник 9. Чому дорівнює різниця?
Учень. - Різниця дорівнює 2.
III. 1. Колективна робота біля дошки.
11 – 3 + 2 = 10 8 + 4 – 5 = 7 12 – 1= 11
12 – 5 + 4 = 11 6 + 3 + 2 = 11 12 – 3 = 9
7 + 4 – 9 = 2 2 + 9 – 4 = 7 11 – 4 = 7 5 + 7 – 6 = 6 6 + 6 – 8 = 4 10 + 1 = 11
2. Робота над задачею.
Задача 1.
8 + 3 = 11(л.)
Відповідь: 11 лисичок.
ІV. Самостійна робота. Бал сніжинок.
1- в. 2 – в.
12 – 5 = 7 15 – 9 = 6 12 – 6 = 6 11 – 4 = 7
16 – 7 = 9 11 – 3 = 8 14 – 7 = 7 13 – 9 = 4
12 – 4 = 8 13 – 6 = 7 17 – 8 = 9 16 – 7 = 9
V. Повторення геометричного матеріалу.
1.Складання лисички з геометричних фігур.
2. Математичне дозвілля. Гра «Зліпи сніговика».
Література
1. Дитяча енциклопедія. Детям обо всем на свете. Х.: Глобус, 1994. – 11с.