Тема: Таємниця «Мони Лізи»
Мета: ознайомити учнів зі всесвітньо відомим шедевром Леонардо да Вінчі, творі портретного живопису епохи Відродження — «Джоконда»; на прикладі аналізу полотна допомогти школярам виявити і освоїти характерні риси світогляду епохи Відродження, її гуманістичний пафос; сприяти замислитися над вічними питаннями життя і мистецтва, спроектованими на сучасні проблеми; розвивати вміння виступати з повідомленнями, удосконалювати навички аналізу і узагальнення; виховувати інтерес до епохи Ренесансу, формувати естетичні смаки.
Обладнання: листівки з видами Парижа, автопортрет Леонардо да Вінчі, репродукції його картин та фото скульптур.
Тип уроку: Урок-споглядання
…
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент
ІІ. Представлення теми
Слово вчителя. Сьогодні ми проведемо незвичайний урок: ми в меншій мірі будемо аналізувати літературні твори, хоча вони будуть звучати протягом уроку, а будемо споглядати всесвітньо відомий шедевр портретного живопису епохи Відродження, полотно Леонардо да Вінчі — «Джоконда».
Ми спробуємо з’ясувати значення термінів «Відродження», «гуманізм»; познайомимося з постаттю генія всіх часів і одним із найзагадковіших людей в історії Леонардо да Вінчі та його неменше загадковим твором «Мона Ліза» і навіть спробуємо розкрити таємниці цього полотна.
Проте краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Тому я вас запрошую до найромантичнішого міста в світі, міста, яке люблять всі! Ми відвідаємо Париж. Його іноді тихими, іноді бурхливими вуличками попростуємо в один з кращих музеїв світу - Лувр.
На попередньому уроці ми об’єдналися в три групи:
Лувр відчиняє перед нами свої зали. Ми потрапляємо у людський потік, в якому ідуть туристи зі всього світу. Потік прямує до того місця, яке стало об'єктом поклоніння, до залу італійського мистецтва, де зі стіни поглядає на нас своїми живими очами, які випромінюють світло і вологий блиск «Мона Ліза Джоконда» - головна загадка Леонардо. Вона як і раніше залишається незбагненною і продовжує вже декілька сторіч турбувати уяву людства.
Картина невеликого розміру, 77 на 53 сантиметра. Щоб розгледіти її, необхідно пробитися крізь натовп. Вона висить на відстані трьох метрів, далі не пускає огородження. Засклена у два шари, Джоконда вся виблискує від фотоспалахів. Вона потонула у галасі. Проте вона дивиться прямо на нас. Далі відбувається щось незвичайне. Хоча ми зовсім не фанатики «Мони Лізи» і не рахуємо знайомство з нею головною метою життя проте поглянувши на неї несподівано перестаємо чути зовнішній шум. Як під водою. Мона Ліза, що жила п'ять століть назад, виявляється абсолютно жива, в неї б'ється пульс. Вона дивиться так, що ми вже не бачимо нічого, окрім цього погляду.
Проте не буду забирати хліб у гідів та мистецтвознавців. Надаємо слово вашій групі.
ІІІ. Робота в групах.
Мистецтвознавці і гіди.
1-й виступаючий. «Джоконда» - цей портрет був улюбленим твором Леонардо да Вінчі, і художник не розлучався з ним до кінця життя. На полотні зображена Мона Ліза, дружина флорентійського купця Джокондо. В період створення портрета жінці було близько 24 - 26 років.
Послухайте відгук про цей твір мистецтва: «Перше враження від пози й виразу обличчя молодої жінки народжує відчуття природності та простоти. ... Але в закінченості силуету, в найтонших нюансах повороту фігури, в новій для того часу поколінної композиції втілена не повсякденна реальність життя, але світ ідеальний, де кожна деталь, найменший відтінок стану людини мають глибоке психологічне та ідейне навантаження.
У посмішці Джоконди немає ні відкритих веселощів, ні безпосередньої радості, воно виражає прихований трепет почуття і думки, друк складного життя людської душі... обличчя Джоконди постійно міняється на очах у глядача... Багатозначність виразу обличчя Джоконди стає зовнішнім проявом душевної невичерпності людини, яка давала основу італійським гуманістам епохи Відродження порівнювати і розміряти духовне багатство людини з нескінченними просторами Всесвіту».
В портреті Мони Лізи досягнутий той ступінь узагальнення, який, зберігаючи всю неповторність індивідуальності, дозволяє розглядати образ як типовий для періоду Високого Відродження.
Вдивіться в риси обличчя, м'яку іронічну усмішку Джоконди і пригадаєте один з сонетів В. Шекспіра.
Її очей до сонця не рівняли,
Корал ніжніший за її уста,
На білосніжні пліч її овали,
Мов з дроту чорного коса густа.
Троянд багато зустрічав я всюди,
Та на її обличчі не стрічав,
І дише так вона, як дишуть люди,-
А не конвалії між диких трав.
І голосу її рівнять не треба
До музики, милішої мені,
Не знаю про ходу богинь із неба,
А кроки милої - цілком земні.
І все ж вона - найкраща поміж тими,
Що славлені похвалами пустими.
Переклад Д. Паламарчука
Загадковість усмішки Мони Лізи пов'язана з світлотінню. Леонардо да Вінчі використовував прийом сфумато, що означає пом'якшення контурів предметів за допомогою світлоповітряного середовища.
Пейзаж теж несе певне смислове навантаження. Він народжує роздуми про час і простір. За спиною героїні згущуються неясні образи. Здається, що на Джоконду наступає вічність, проте величаво-спокійна жінка затверджує віру в те, що людина здатна протистояти космічним силам природи.
2-й виступаючий. Джоконда сидить в кріслі на високому балконі лоджії, з якого відкривається вид на гористий пейзаж. Фігура Джоконди наближена до глядача і заповнює весь перший план картини. Пейзаж картини надзвичайно поетичний, він узятий з високої точки зору. Між скелями звивається що йде в гори дорога, а справа через річку перекинутий міст. Це не стільки конкретне зображення певної місцевості Італії, скільки вираз улюбленого ренесансного погляду на природу як на царство людини. І одяг Джоконди також узагальнений. На ній просте оливково-зелене плаття з тонкої тканини з круглим вирізом коміра, злегка розшитим золотою ниткою.
Пластичне різноманіття її одягу ритмічно пов'язано з характером пейзажу, звивами дороги, зигзагами річки і танучими в небі зубчатими скелями, —так же як плавні лінії прозорої вуалі, що покриває волосся Джоконди, відмінно пов'язують її з повітряним середовищем пейзажу.
Джоконда зображена з підкресленою, майже програмною простотою в повній відповідності з ренесансним поглядом: «Людина — частина природи, і не тільки частина, але її найчудовіше творіння, її вершина і вінець».
Перше, що помічає глядач, — це складність духовного світу Джоконди, показ незвичайної інтенсивності цього життя. За допомогою тільки йому підвладної, справді чарівної світлотіні художник передав ледве помітний рух м'язів особи Джоконди так, що намітив можливість переходу від легкої усмішки — і до серйозності. Завдяки цьому духовне життя Джоконди сприймається як безперервний мінливий процес.
Тій же меті служить і колористичне рішення. Незамутнена чистота світлової гамми — червонувато-коричневого, жовтого, оливкового, зеленого, синьо-голубого — нагадує фарби природи, обмиті дощем.
Разом з тим автором знайдено таке співвідношення тонів, що і сам колорит картини є мінливим. Спостерігаючи Джоконду в різний час дня, за різних умов освітлення, можна помітити, що в ранній, уранішній годинник або в похмурий день в картині переважаюче звучання придбавають холодні відтінки голубого і зеленого, а в сонячний, післяполудневий годинник, навпаки, посилюються золотаво-жовті і червонувато-коричневі. І ця зміна «питомої ваги» холодних і теплих тонів, виявляється, істотно впливає на весь колорит і через нього — на емоційний лад картини, складаючи і в колірному відношенні повсякчасну новизну «Джоконди». Мінливість колориту і світлотіні створює невичерпність її психологічних станів. Тому так важко репродукувати «Джоконду»: щонайменша зміна контрастності світлотіні або відтінку кольору негайно загрублює і навіть спотворює її вигляд.
Нарешті, про найголовніше. Леонардо вдалося майже неймовірне: він додав особі і погляду Джоконди такий вираз, що здається, ніби це вона сама розглядає глядача, сама хоче проникнути в його характер... Леонардо розрахував відстань, з якої дивитимуться на його картину, і зробив його точною фокусною відстанню погляду самої Джоконди, тобто помістив глядача у фокус її погляду.
Тим самим зміст образу Мони Лізи розкривається не у взаємовідношенні її з іншими фігурами або об'єктами — їх немає в картині, а саме у взаємовідношенні з глядачем.
І, почавши звично споглядати цю картину, нерідко глядач з турботою відчуває, ніби сама Джоконда вже давно з непідробленим інтересом розглядає його розумним, проникливим поглядом... І як би не старався глядач не помітити цього погляду, перетворити Джоконду тільки в об'єкт свого споглядання, повністю йому це не вдається, бо спрямований на нього погляд, Джоконди постійно і настирливо повертає думку глядача до самому себе. Він, глядач, і є тією іншою фігурою, не написаною Леонардо, але включеної в його задум. Фігурою, з якою взаємодіє образ Джоконди.
Гід. Наполеон, прийшовши до влади, велів повісити цю картину в своїй спальні і годинником її роздивлявся. Невідомо, до яких висновків прийшов імператор Франції, але вважається, що загадку «Мони Лізи» ніхто
не може розгадати цілі п'ять століть. Людей дотепер хвилює, хто зображений на картині і чому погляд цієї жінки так впливає на глядача?
Суперечки про знамениту картину не замовкають на протязі декількох сторіч. Який же їх зміст? Чи є зображена молода жінка привабливою і красивою або, навпаки, внутрішньо холодною? Хто послужив моделлю для цього твору?
Пошуки в архівах Флоренції дали такі подробиці біографії Джоконди.
Багатий флорентинец Франчесько Джокондо, що розбагатів на виробництві шовку, у віці 35 років одружувався... на шістнадцятилітній флорентійці із знатного, але збіднілого роду Герардіні. Його дружиною стала Ліза ді Антоніо Марія ді Нольдо Герардіні. І портрет її, написаний Леонардо да Вінчі, отримав назву «Джоконда», або «Мона Ліза». Висувалися і інші гіпотези про особу зображеної, але ця — найвірогідніша.
Намагаючись пояснити таємницю чаклунської чарівності Джоконди , про картину писали багато, але навряд чи коли-небудь вдасться повністю пояснити, чому цей твір володіє такою дивною і привабливою силою. Бо це полотно — творіння справді божественної, а не людської руки.
Слово вчителя. Ми подякуємо нашим доповідачам за цікаві і вичерпні виступи. Вони познайомили з візитною карткою цілої епохи, за якої сформувалися нові погляди на людину і життєві цінності. Створена п’ять століть тому, вона і сьогодні допомагає зрозуміти безцінність людської особистості, людського таланту, злету духу і розуму.
Думаю вас заінтригувало повідомлення про таємниці відомого шедевру. Хто ж може знати про це краще ніж мисливці за сенсація ми - репортери. Слово представникам преси.
Репортери.
1-й виступаючий. 22 серпня 1911 року з Лувра пропала всесвітньо відома картина Леонардо да Вінчі «Джоконда».
Журнал «Ілюстрасьон» оголосив нагороду: «40 000 франків тому, хто принесе «Джоконду» в редакцію журналу, 20 000 франків тому, хто вкаже, де можна знайти картину і 45 000 тому, хто поверне «Джоконду» до 1 вересня». Перше вересня пройшло, проте картини не було. Тоді «Ілюстрасьон» опублікував нову пропозицію: «Редакція гарантує повну таємницю тому, хто принесе «Джоконду». Йому видадуть 45 000 готівкою і навіть не запитають імені». Але ніхто не прийшов. Проходив місяць за місяцем.
Потім пройшло ще два роки... Одного разу італійський антиквар Альфредо Джері отримав лист з Парижа. На поганому шкільному папері незграбними буквами хтось Вінченцо Леопарді пропонував антиквару купити зниклий портрет Мони Лізи. Леопарді писав, що хоче повернути на родину один з кращих витворів італійського мистецтва. Коли після довгих переговорів, Леопарді доставив картину у Флоренцію, він сказав: «Ця свята справа! Лувр битком набитий скарбами, які належать Італії по праву. Я не був би італійцем, якби дивився на це з байдужістю!».
Три роки всі газети і журнали миру публікували репродукції «Джоконди». А коли картину знайшли і з почестями повісили на місце, вона стала об'єктом поклоніння.
2-й виступаючий. На «Моне Лізі» зробили собі ім'я багато дослідників. Хто зображений на полотні? Чим більш божевільну відповідь ви дасте, тим швидше вас запам’ятають .
Серед численних версій є і така, що «Джоконда» є андрогіним автопортретом художника. Тобто Леонардо зобразив самого себе, але в жіночому образі. Цю нісенітницю передавали по всіх каналах, а зараз вона навіть потрапила в професійні довідники. Типова гонитва за сенсацією, але відзначимо важливий факт: невипадково помічена схожість Мони Лізи з самою Леонардо.
Ще одна скандальна версія. Деякі затверджують, що моделлю для картини послужив учень і помічник да Вінчи Джіана Джакомо, який був поряд з ним протягом 26 років. На користь версії приводять той факт, що Леонардо залишив картину йому, коли помер в 1519 році.
Але що говорять серйозні учені?
Відомо, що у Флоренції проживала якась Ліза Герардіні, третя дружина купця Франчесько ді Бартоломео ді Дзанолі дель Джокондо. Леонардо нібито писав її портрет за замовленням чоловіка. Але питання: якщо картина замовлена купцем, то чому вона залишилася у художника, а не продана замовнику? Чому художник не назвав свою картину просто - «Портрет синьйори Лізи Герардіні»? Чому приховував, хто на ній зображений? Чому Леонардо був настільки прив'язаний до портрета, що не міг з ним розлучитися, привіз до Франції і тримав тільки в своїй кімнаті? Невже купецька дружина із збритими бровами, не наймолодша, справила на нього таке сильне враження? Адже Леонардо дійсно ніколи не мав емоційних відносин з жінками.
Дослідники сумніваються, що да Вінчи взагалі міг писати портрет якогось рядового торговця шовком. У Флоренції художник був настільки зайнятий роботою над «Битвою при Ангіарі», що навіть відмовив одній княжні і не прийняв її замовлення. Чи міг простий торговець умовити відомого майстра написати портрет його дружини?
Російські вчені в 1998 році, провівши комп'ютерний аналіз, заявили, що на картині зображена Катерина, мати Леонардо, селянка з гірського селища Анкиано. Схожість Мони Лізи з автопортретом художника очевидно; ці люди явно полягають в спорідненості. Їх спорідненість підтверджує і комп'ютер.
Ймовірно, Леонардо по пам'яті написав портрет своєї мами, побачивши її риси в дружині флорентійського купця. От чому Він не віддав картину замовнику. От чому працював так довго і до кінця життя вважав незакінченою. От чому у картини такий дивний фон - незрозумілі гори і смутний серпанок, які і створюють той самий підводний ефект. Говорять, ці гори взнає кожний, хто бачив батьківщину Леонардо - гірське селище Анкіано в околицях Вінчи.
3-й виступаючий. Мати Леонардо да Вінчі є найприроднішою відповіддю на питання про прототип Мони Лізи. Її з сином зв'язували настільки складні духовні відносини, що вони повинні були вилитися саме в такий портрет.
Ким була мама Леонардо і чому художник так зашифрував її зображення?
Майбутній батько Леонардо, молодий нотаріус Пьеро та Вінчи, володів маєтком в Тосканських горах. В цих горах П'єро зустрів дівчину на ім'я Катерина. Вона була простою селянкою і «жінкою доброї крові», тобто за тодішніми поняттями міцної, здорової і красивої.
П'єро та Вінчи було 25 років, коли в квітні 1452 року Катерина народила йому сина. Це зовсім не обрадувало новоспеченого дідуся - батька Пьеро. Пригоди молодої гульвіси кидали тінь на сім'ю. Щоб приховати любовні пригоди сина, тато швидко одружував його на дівчині з багатого сімейства, а для Катерини підшукали іншого нареченого - молодої людини на ім'я П'єро дель Вакка, місцевого хулігана. Сімейство да Вінчи навіть заплатило йому великі гроші, щоб наречений закрив очі на дошлюбні пригоди нареченої і на те, що у неї дитина від іншої.
Немовля забрали від матері, Леонардо ріс і виховувався в будинку батька. Батько був багатий, хлопчика учили наукам і мистецтвам. Але він жив на правах байстрюка сина і ніколи не знав материнської любові. Ледве з’явившись на світ, Леонардо виявився розлучений з матір'ю. І хоча вона знаходилася десь поряд, зустрічатися вони майже не могли.
Але хлопчик завжди знав, що на світі існує жінка, яка в мріях пестить його і дивиться з сумною усмішкою. Дарма говорять, що Леонардо не любив жінок. Він любив, але тільки одну - свою маму, просту селянку Катерину. Можливо, це ідеальне відчуття і привело до тому, що нікого іншого він так і не зміг полюбити.
Найдосконаліша, найдорожча картина художника ніколи не була продана тому що це портрет його матері, особиста святиня Леонардо. Саме тому він до самої смерті не розлучався з картиною, нікому її не показував і не вказав в заповіті. І фактично забрав її образ з собою в могилу, так і не розкривши нам свою таємницю.
Заключне слово вчителя. Нашим репортерам дійсно вдалося відшукати сенсації. Ми почули різні версії розгадки «Джоконди». До якої з версій пристати, вирішувати вам.
Звертаюся до наших «туристів». Уявить, що вам запропонували написати відгук про екскурсію. Запишіть ваші враження від побаченого і почутого на спеціальній сторінці зошита. Оцініть роботу ваших товаришів.
На останніх хвилинах нашого уроку пропоную вам прослухати «Монолог з епохи Відродження», створений сучасним письменником Варленом Стронгіним. (Запис)
Я — жінка. Я терпляча. Але коли на мене постійно дивляться як на загальновизнаний шедевр, еталон високого мистецтва і навіть чудо, то я не витримую і усміхаюся. А люди завмирають в захопленні і подиві.
Яка загадкова усмішка! — говорять вони один одному.— Ви розумієте? І ми — ні! В цьому вся краса!
Мені набриднули ці слова, нічого не розуміючі, але захоплені, багатозначні погляди. І я вирішила розкрити секрет своєї усмішки. Чи секрет? Його не існує. У мене звичайна іронічна усмішка. Так, іронічна, вельми поширена у наш час, яке ви, люди, пізніше назвали вічно прекрасною епохою Відродження. Ви оцінили наш час заслужено. Але це не значить, що все у нас було ідеально. Узяти хоча б мене.
Я кохала Леонардо да Вінчі і була ним кохана. Але не наважилася вийти заміж за художника і ученого. Я стала дружиною багатого купця. Але життя з нелюбою людиною виявилося нестерпними тортурами. Страждав і Леонардо. Але що нам допомагало? Іронія. Ми згадували куди більш трагічні приклади кохання і усміхалися. Мені було трохи легше. Я не бідувала. А Леонардо було важче. Але іронія давала йому додаткові сили, і він брав в руки пензель. Він створював мій портрет. Портрет. Не більше. Риси обличчя на картині мої, а душа — Леонардо. Здається, що вслід за усмішкою з моїх очей хлинуть сльози. Я, дійсно, готова розплакатися.. Я- звичайна жінка. Але Леонардо був сильним чоловіком.
Та в буденному житті Леонардо був беззахисним і навіть сентиментальний. Він не міг приховувати свої почуття, і коли закінчив мій портрет після чотирьох років титанічної праці, не витримав, опустив голову і заплакав. Сльози щастя і жалю змішалися на його обличчі, Але він підняв голову, подивився на мене і... посміхнувся. Ми усміхалися разом. В ці хвилини ми були вищими за всі умовності, вище за всі людські пристрасті і бажання. Я сміялася над ситим життям купецької дружини. Леонардо забув про свої жалі і біди. Навіть зламане кохання не заважало нам тріумфувати.
За такі хвилини можна віддати все життя. І я хочу, щоб ви, люди, розуміли це, коли дивитеся на мене.
Приберіть з лиця уявну серйозність. Подивіться на себе іронічно — і ви зрозумієте це, зрозумієте, що є гільдія великих людей, у яких не було чинів і маєтків, але імена яких залишилися жити в століттях. А якщо ви заслужили визнання і ваше ім'я не звеличать нащадки, теж посміхніться.
Хіба мало імен гідних людей забуто?
«Таке життя!» — як говорили у нас в епоху Відродження. Ми не тільки уміли іронізувати, але і дещо залишили після себе. Ми могли б зробити набагато більше, якби були іроничнішими. І коли ти, людина (а нам пора вже перейти на «ти», — же ми знайомі більше чотирьох століть), коли ти, людина, починаєш відчувати себе найкращим на світі — стоп! Тут може наступити кінець твоїй досконалості. Скоріше посміхнися. Хай утворюються іронічні складки навкруги твого рота. Не бійся посміятися над собою. Не ставай на п'єдестал. Навіть камінь не вічний. Коли-небудь загину і я, як би мене не оберігали. Але вічно жити іронія.
І якщо тобі, людина, важко, посміхнися і ти. А потім чекай свого Леонардо.
Створення сенканів.
Скільки існує картина, стільки років люди намагаються розгадати таємницю усмішки Джоконди. Які почуття викликала у вас усмішка Джоконди? Своє враження спробуйте передати через сенкан.
(Зачитування учнями сенканів.)
Створення галереї усмішок.
(Записаний на смайлику-усмішці сенкан кожна дитина наліплює на листок ватману із зображенням «усміхненого» сонечка.)
ІV. Домашнє завдання
Виконати завдання в зошиті до першого уроку
Індивідуальні завдання: