ТЕМА: Такі різні і такі схожі країни та народи
Мета: дати учням уявлення про різноманітність народів у світі, їхніх культур і звичаїв; пояснити, чим схожі та чим відрізняються народи світу; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати повагу до культури народів світу.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
-
Перевірка домашнього завдання.
Гра «Обираю картку цю!»
Учень витягує картку, яка йому подобається за кольором. На картці питання з попередньої теми. Учню необхідно дати правильну відповідь. Якщо учень дав правильну відповідь він отримує пазл, а якщо ні – питання передається іншому учню. Коли на всі питання учні відповіли із пазлів вони складають зображення людей різних рас, що і наштовхує на тему уроку.
-
До якої частини світу належить Європа? (Євразія)
-
Назви 4 країни які розташовані в Європі. (Італія, Франція, Німеччина, Греція)
-
Назви 3 країни із якими межує Україна. (Польща, Словаччина, Угорщина)
-
Назви інші 4 країни з якими межує Україна. ( Румунія, Молдова, Росія, Білорусія)
-
Де знаходиться центр Європи? ( В Україні)
-
Як називається союз у якому об’єдналися деякі країни Європи? (Європейський союз)
7. Коли відзначають День Європи? ( 9 травня)
-
Доповни речення : За розташуванням, певними цінностями та історією Україна… (…європейська держава)
-
А тепер давайте з пазів, які ви отримали за правильні відповіді складемо картинку.
-
Що на ній зображено? (Люди різних рас)
III. Повідомлення теми і мети уроку
-
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чим схожі та чим відрізняються народи світу.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 114–119)
-
Гра«Мікрофон»
-
Розгляньте малюнок на с. 114 угорі. Уявіть, що всі люди на Землі однакові. Чи цікаво було б так жити? Чому?
-
Розгляньте малюнки на с. 114 унизу. Розкажіть, кого на них зображено?
-
Чи доводилося вам переглядати телемандрівки до інших куточків нашої планети? Що, на вашу думку, відрізняє людей різних країн?
-
Прочитайте текст на с. 115–116 .
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
-
Гра «Кубик Блума»
«ПОДІЛИСЯ»
-
Що із прочитаного було тобі знайоме?
-
Що нового ти дізнався?
«ПОЯСНИ»
-
Чому Землю називають планетою людей? (Бо на ній живуть люди)
-
Чим відрізняються люди різних рас? (Обличчем, коліром шкіри, тощо)
«НАЗВИ»
-
Які мови належать до східнослов’янських мов? (біл., рос., укр..)
-
Як люди можуть розуміти одне одного? (Вивчаючи мови інших народів)
«ЧОМУ»
-
Чому люди вивчають різні мови? (для того, щоб розуміти один одного)
-
Чому кажуть: «Скільки я знаю мов, стільки разів я людина»?
«ЗАПРОПОНУЙ»
-
Якими мовами варто оволодіти іноземцям, які приїхали в Україну?
«ПРИДУМАЙ»
-
До якої країни ти хотів би поїхати? Яку мову необхідно для цього знати?
-
Гра «Мікрофон»
-
Як ви розумієте висловлювання Панаса Мирного про мову?
-
Хто такий Агатангел Кримський? Що ви про нього дізналися?
САНСКРИТ – СТАРОДАВНЯ ЛІТЕРАТУРНА МОВА ДАВНЬОЇ ІНДІЇ
-
Чи можете ви сказати, що старанно оволодіваєте рідною мовою?
-
Яку ще мову, крім української, ви вивчаєте?
V. Узагальнення й систематизація знань
1.Робота в групі
-
Хочете про народ знати — маєте його казку прочитати.
-
Ознайомтеся із шотландською народною казкою «Лисиця і Яструб».
-
Про кого в ній ідеться? Які поради дав Яструб Лисиці? ИЧого навчила вас ця казка?
-
Пригадайте, які європейські казки ви знаєте.
-
Розгляньте ілюстрації до казок. Герої яких казок зображені на них.
VІ. Підбиття підсумків.
-
Чим відрізняються різні народи? Чому потрібно вивчати різні мови?
ВИСНОВОК: Люди різних країн відрізняються будовою тіла, кольором шкіри, волосся, очей, формою та розмірами носа, губів тощо. Ці ознаки називають расовими. Вони склалися дуже давно і передаються з покоління в покоління від батьків дітям. За зовнішніми ознаками люди всієї земної кулі поділяються на три основні раси: європеоїдну, монголоїдну і негроїдну,
VІІ . Домашнє завдання
С. 115–119.