Тема : «Тарас Бульба». Характеристика образу Т.Бульби.
Мета: на основі тексту повісті проаналізувати образ Т. Бульби, показати велич
подвигу Тараса, розкрити трагедію батька, що втратив синів; розвивати
навички виразного читання, усного мовлення; навчати учнів висловлювати
свою думку; виховувати громадські почуття.
Обладнання: підручник, ілюстрації до твору, портрет письменника.
Хід уроку:
Одне слово, руська вдача дістала тут могутній,
широкий розмах, дужий вияв.
М.В.Гоголь «Т. Бульба»
І. Актуалізація опорних знань.
Літературна вікторина «Відгадай героя за цитатою».
1) «Та коли на те пішло,то й я з вами їду!.. Якого дідька мені тут ждати? Я
поїду з вами на Запорожжя». (Тарас Бульба)
2) «Козак не на те, щоб морочитися з бабами». (Тарас Бульба)
3) «Та хоч і батька. За кривду не подивлюся й не поступлюся ні перед ким».
(Остап)
4) «Діти приїхали додому, більше року їх не бачили, а він задумав не знати що:
навкулачки битися». (Мати)
5) «Ось так лупцюй кожного, як мене стусав. Нікому не спускай». (Тарас Бульба)
6) «У мене хутори, половина табунів батьківських — мої... Такої ні в кого немає
тепер у козаків наших зброї, як у мене: за саме руків'я моєї шаблі дають
найкращий табун і три тисячі овець».! (Андрій)
7) «Вона вже другий день нічого не їла. Ні в кого з міських мешканців нема вже
шматка хліба, всі давно їдять саму землю» (Татарка)
8) «А що, панове? Є ще порох в порохівницях? Чи не ослабла козацька сила?
Чи не гнуться козаки?» (Тарас Бульба)
9)«Дай же, Боже, щоб усі, які тут стоять, єретики, не почули, нечестиві, як
мучиться християнин! Щоб жоден з нас не промовив ні одного слова».
(Остап)
Учитель.З першої і до останньої сторінки разом із читачем був головний герой
твору – Т.Бульба. Могутній голос старого козака чути було на його
дворищі, в широкому укр.. степу, на Січі. У важку хвилину щирим
словом він міг підтримати своїх товаришів. Навіть в останні миті життя
крізь язики полум'я, шум вітру та Дністрових хвиль гукав він дуже до
своїх козаків.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Усне словесне малювання.
1. Опишіть, яким ви вперше побачили Т.Бульбу?
2. Як відомо, Гоголь не дає окремого портрета головного героя. Користуючись
текстом повісті, спробуйте створити цей портрет ( 1, 8, 9, 10).
3. Зачитайте цитати до образу Т. Бульби.
2. Складання сенкана до образу Тараса Бульби:
Козак
мужній, хоробрий
захищає, відстоює, воює
не прощає зради сина
патріот
3. Бесіда з учнями.
1. Розповісти про опис світлиці Тараса. Що можна сказати про смаки та
уподобання господаря?
2. Як ви думаєте, чому Тарас тішився думкою про те, що привезе на Січ своїх
синів?
3. Про що свідчить той факт, що Тараса раді були бачити на Січі?
4. Які негативні риси є у характері героя? (грубий у поводженні з дружиною,
упертий, жорстокий).
5. Чи однаково Тарас сприймав синів?
4. Давайте складемо гронування до образу Тараса Бульби
Батько Остапа і Андрія
Мав дружину
отаман
старий полковник
Сміливий
Мужній
Завзятий
рішучий
Вірний своїй вітчизні
Брав участь у битвах
Усе найдорожче він віддає Січі
Жорстоко розправлявся з ворогами
не прощає зради, грабіжництва
5. Дослідницька робота.
1. Розкажіть про зустріч під час бою Тараса та Андрія.
2. Знайдіть у тексті опис зустрічі Тараса з Андрієм . Зачитайте його.
3. Як Тарас сприйняв те, що ляхи взяли в полон Остапа?
4. Як Тарас підтримав сина в останню хвилину його життя?
5. Як загинув Тарас Бульба? Про що думав Тарас в останні хвилини свого
життя?
6. Складання паспорта до твору.
Автор | М.В.Гоголь |
Назва твору | «Тарас Бульба» |
Жанр | Історична повість |
Головні герої | Т.Бульба, Остап, Андрій, мати, полячка, козаки. |
Тема | Зображення історичних подій 16 – 17 століття в Україні, побуту, звичаїв Запорозької Січі. |
Ідея | Уславлення військового товариства, звеличення подвигу, патріотизму, відданості ідеї захисту рідної землі. |
Проблеми твору | 1. Захист рідної землі. 2. Моральний вибір. 3. Єдність, згуртованість народу – запорука перемоги. 4. Кохання, вірність, самопожертва. 5. Батьки і діти. 6. Кохання. |
Ключові слова | Запорозька Січ. |
ІV. Підсумок уроку.
1. Як ви відноситесь до образу Т.Бульби?
2. На кого з героїв повісті ти хотів би бути схожим? Чому?
Метод «Мікрофон».
Якби ти зустрівся з Т. Бульбою, про що б ти його запитував?
Коментування оцінок.
Домашнє завдання. Дібрати цитатний матеріал до образів Остапа та Андрія,
скласти тестові завдання, *написати листа Т.Бульбі.
Тема : «Тарас Бульба». Характеристика образу Т.Бульби.
Мета: на основі тексту повісті проаналізувати образ Т. Бульби, показати велич
подвигу Тараса, розкрити трагедію батька, що втратив синів; розвивати
навички виразного читання, усного мовлення; навчати учнів висловлювати
свою думку; виховувати громадські почуття.
Обладнання: підручник, ілюстрації до твору, портрет письменника.
Хід уроку:
Одне слово, руська вдача дістала тут могутній,
широкий розмах, дужий вияв.
М.В.Гоголь «Т. Бульба»
І. Актуалізація опорних знань.
Літературна вікторина «Відгадай героя за цитатою».
1) «Та коли на те пішло,то й я з вами їду!.. Якого дідька мені тут ждати? Я
поїду з вами на Запорожжя». (Тарас Бульба)
2) «Козак не на те, щоб морочитися з бабами». (Тарас Бульба)
3) «Та хоч і батька. За кривду не подивлюся й не поступлюся ні перед ким».
(Остап)
навкулачки битися». (Мати)
6) «У мене хутори, половина табунів батьківських — мої... Такої ні в кого немає
тепер у козаків наших зброї, як у мене: за саме руків'я моєї шаблі дають
найкращий табун і три тисячі овець».! (Андрій)
7) «Вона вже другий день нічого не їла. Ні в кого з міських мешканців нема вже
шматка хліба, всі давно їдять саму землю» (Татарка)
8) «А що, панове? Є ще порох в порохівницях? Чи не ослабла козацька сила?
Чи не гнуться козаки?» (Тарас Бульба)
9)«Дай же, Боже, щоб усі, які тут стоять, єретики, не почули, нечестиві, як
мучиться християнин! Щоб жоден з нас не промовив ні одного слова».
(Остап)
Учитель.З першої і до останньої сторінки разом із читачем був головний герой
твору – Т.Бульба. Могутній голос старого козака чути було на його
дворищі, в широкому укр.. степу, на Січі. У важку хвилину щирим
словом він міг підтримати своїх товаришів. Навіть в останні миті життя
крізь язики полум’я, шум вітру та Дністрових хвиль гукав він дуже до
своїх козаків.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Усне словесне малювання.
1. Опишіть, яким ви вперше побачили Т.Бульбу?
2. Як відомо, Гоголь не дає окремого портрета головного героя. Користуючись
текстом повісті, спробуйте створити цей портрет ( 1, 8, 9, 10).
3. Зачитайте цитати до образу Т. Бульби.
2. Складання сенкана до образу Тараса Бульби:
Козак
мужній, хоробрий
захищає, відстоює, воює
не прощає зради сина
патріот
3. Бесіда з учнями.
1. Розповісти про опис світлиці Тараса. Що можна сказати про смаки та
уподобання господаря?
2. Як ви думаєте, чому Тарас тішився думкою про те, що привезе на Січ своїх
синів?
3. Про що свідчить той факт, що Тараса раді були бачити на Січі?
4. Які негативні риси є у характері героя? (грубий у поводженні з дружиною,
упертий, жорстокий).
5. Чи однаково Тарас сприймав синів?
4. Давайте складемо гронування до образу Тараса Бульби
Батько Остапа і Андрія
Мав дружину
отаман
старий полковник
Сміливий
Мужній
Завзятий
рішучий
Вірний своїй вітчизні
Брав участь у битвах
Усе найдорожче він віддає Січі
Жорстоко розправлявся з ворогами
не прощає зради, грабіжництва
5. Дослідницька робота.
1. Розкажіть про зустріч під час бою Тараса та Андрія.
2. Знайдіть у тексті опис зустрічі Тараса з Андрієм . Зачитайте його.
3. Як Тарас сприйняв те, що ляхи взяли в полон Остапа?
4. Як Тарас підтримав сина в останню хвилину його життя?
5. Як загинув Тарас Бульба? Про що думав Тарас в останні хвилини свого
життя?
6. Складання паспорта до твору.
Автор |
М.В.Гоголь |
Назва твору |
«Тарас Бульба» |
Жанр |
Історична повість |
Головні герої |
Т.Бульба, Остап, Андрій, мати, полячка, козаки. |
Тема |
Зображення історичних подій 16 – 17 століття в Україні, побуту, звичаїв Запорозької Січі. |
Ідея |
Уславлення військового товариства, звеличення подвигу, патріотизму, відданості ідеї захисту рідної землі. |
Проблеми твору |
1. Захист рідної землі. 2. Моральний вибір. 3. Єдність, згуртованість народу – запорука перемоги. 4. Кохання, вірність, самопожертва. 5. Батьки і діти. 6. Кохання. |
Ключові слова |
Запорозька Січ. |
ІV. Підсумок уроку.
1. Як ви відноситесь до образу Т.Бульби?
2. На кого з героїв повісті ти хотів би бути схожим? Чому?
Метод «Мікрофон».
Якби ти зустрівся з Т. Бульбою, про що б ти його запитував?
Коментування оцінок.
Домашнє завдання. Дібрати цитатний матеріал до образів Остапа та Андрія,
скласти тестові завдання, *написати листа Т.Бульбі.