Літературне читання
4 клас
Урок – телепередача
Тема. Незвичайна дружба. Григір Тютюнник «Ласочка»
Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, оповіданням «Ласочка»; розкрити причинно – наслідкові зв’язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити із розумінням ставитися до «братів наших менших»; удосконалювати навички виразного і свідомого читання; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати творчу літературну діяльності школярів, увагу, уяву, зв’язне мовлення учнів критичне мислення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Психологічне налаштування
Ви чуєте -- дзвінок заливається?
Це, значить, що урок вже починається.
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
І лагідно промовте: «Добрий день».
Ми усі - одна сім’я, неповторні ви і я,
Будемо усі дружити, в злагоді і мирі жити,
Бо життя – це диво й казка,
В ньому є любов і ласка
Ми прийшли у світ, щоб жити
Й на землі добро творити.
- Любі друзі, посміхніться один одному, побажайте успіхів.
2. Вправа “Очікування».
- Сьогодні в нас особливий урок. І тому я очікую, що ви будете…
У…(важні)
Р…(озумні)
О…(рганізовані)
К…(мітливі)
Мотиваційний етап
- Діти, вранці отримала листа від нашої давньої знайомої тітоньки Сови. Вона дізналася, що зараз вивчаємо твори українських письменників про людей і тварин, тому просить допомогти провести телепередачу «Цікаві пригоди братів наших менших».
- Чи згодні ви?
ІІ. Перевірка домашнього завдання
(3 учні переказують за « асоціативними малюнками» до твору «Літній ранок»)
ІІІ. Цілевизначення та планування навчальної діяльності
Повідомлення теми уроку
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її ... (лисиця).
Вправа «Ґронування»
-Пригадайте уроки природознавства. Що вам відомо про життя лисиці в природі? (відповіді учнів)
Складання ґрона до слова «лисиця».
Лисиця
Руда Підступна Хитра ЇЇ боїться зайчик Хижа Живе в норі
|
- Отже, в передачі потрібно розібратися, чи можлива дружба людини з таким хитрим і підступним звіром як лисиця.
- На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з оповіданням, назву якого зашифровано літерами оранжевого кольору.
Лшісатьсбаночаніква
- А прізвище письменника, який є автором твору, прочитаєте, пройшовши лабіринт.
Р І Т Т К Н
Г И
И Р Г Ю Ю Н
- Сподіваюся знайомство з твором Григора Тютюнника « Ласочка» допоможе нам розібратися.
Визначення цілей навчальної діяльності
Студія «До читання»
Мовна розминка
Дихальна вправа
Читання чистомовки.
- Читай, слідкуй за вимовою!
Ня – ня –ня – ось кудлате .... ( цуценя).
Ра ра ра – у лисиці є .... ( нора).
Лю – лю – лю – я тварин .... ( люблю).
Робота зі скоромовкою
- Тепер дружно починаймо!
Скоромовку промовляймо й за малюнками вивчаймо!.
Гра "Цікаве перетворення"
- Перетворіть слово сад у лис, змінюючи в кожному слові тільки одну букву.
Сад - лад - лід - ліс - лис.
- Молодці! Ви добре підготувалися до роботи в телепередачі.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
2) Робота в « Інформаційній студії» за пазлами-асоціаціями
1.Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника
( 1931 – 1980).
А) Інтерактивна вправа «Джиґсоу» в групах
І група
Григір Тютюнник народився на Полтавщині в селянській родині. З дитинства він ріс чутливим до природи хлопчиком, здатним у простому і буденному побачити незвичайне і цікаве, уважно прислухатися до розповідей бувалих мисливців ,рибалок, лісників. Дитячі враження залишилися на все життя.
ІІ група
Ще з раннього дитинства доля приготувала Григору чимало випробувань. Голод 1933року не обминув і Тютюнників – забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчик перестав ходити, говорити, навіть сміятися.
Коли Григору було 6 років, він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав жити до себе батьків брат. Під опікою дядька і його дружини почав майбутній письменник свою освіту.
ІІІ група
Почалася Велика Вітчизняна війна, знову голод. Письменник згадував: «Я їв тоді картопляну зав’язь, жолуді, пробував конину». В 11 років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома, хату в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися у чужих людей.
ІVгрупа
Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку-таку одежину і 700 г хліба в день. Цей хліб допоміг їм з мамою вижити у 1947 році. А потім ще важка хвороба – туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.
V група
Починав писати Григір Михайлович російською мовою. Але коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався. Дитячі враження не забувалися і з часом відбилися у його творах. Писав переважно для дорослих, але й молодшим читачам залишив гарний спадок. Майже більше половини написаного Григором Тютюнником – про дітей і для дітей, яких він любив по особливому. Це збірки оповідань для дітей «Ласочка», « Лісова сторожка», « Степова казка»
Б) Буктрейлер «Твори для дітей»
3) Робота в студії « Новини»
2.Ознайомлення з оповіданням Г. Тютюнника « Ласочка»
А) Вправа «Передбачення» (передбачення змісту оповідання за заголовком)
Учні діляться думками про події, які можуть прочитати в творі.
Б) Іетерактивна гра «Знайди пару» («Leaningupps»)
-Учитель на картці-блискавці показує слова. Учні зачитують їх і знаходять відповідний малюнок (вчитель прикріплює картку).
припутень галуззя круча вепр
виводок ожеледь
В) Тлумачення незрозумілих слів:
- Прочитайте ліву і праву колонки і знайдіть відповідність.
Скімлення – протяжне, жалібне звучання;
дзяволить – тихенько пискливо гавкає, попискує, підвиває.
вухами пряде – ворушить вухами.
туркотіли припутні – воркували дикі лісові голуби;
закортіло – дуже захотілося;
дрібушить – швидко перебирає лапами, притупує.
позадкувало- відійшло назад.
Г)Читання колонок слів « луною» за вчителем.
- А які – синоніми?
пасовисько дрібушить рибалити
підзолочений облизнулося вудочці
закортіло вудити скімлення
прокинувся куняв засипав
Д) Первинне читання тексту.
- Чи доводилося вам бути на риболовлі? (Спостерігати за читанням вчителя)
(Вчитель читає до слів «Сидить і спить…». Учень читає до кінця).
Учні самостійно мовчки читають , роз'єднуючи слова.
- Яку пригоду описує оповідач ? (Зустріч рибалки з лисицею)
4) Робота в студії « Юних дикторів»
Е) Повторне читання учнями.
«Ланцюжком» по одному абзацу до «Так…».
Є) Опрацювання тексту
1-а частина «Ранок».
- Прочитати опис ранку.
- Які фарби і звуки сповіщали про його прихід? Зачитайте слова і словосполучення, які на це вказують.
Фарби: червоніло небо, бродив туман, підзолочений сонячним промінням.
Звуки: туркотіли, вистукували, лунко тріщало, хро-хро, хря-хря.
2-а частина «Незвичайний гість» (відповіді на запитання).
- Чому воно там з’явилося? (Лисеня захотіло рибки)
- Що ж робило лисеня? (Просило рибки)
- З яких слів видно, що лисеня хотіло і просило рибки?
(«Почулося тихеньке скімлення», «схиливши голову набік, дивилося трохи здивованими і зовсім не хитрими очима», «перевило погляд у задок човна і «облизнулося», «тоненько пискнуло», «прудко підскочило і ухопило її передніми лапами»
- Чи можна дії лисеняти розцінювати як його мовлення з дідом Арсеном? (Так)
- Хто цю розмову передав (Автор)
- То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою?
(Бо воно захотіло поласувати рибкою).
Отже, від слова «ласувати» - їсти що-небудь смачне. Маленьке лисеня було ласолюбом – охочим до всього смачного.
3-я частина «Друзі-рибалки». Вибіркове читання.
- Знайдіть у тексті і прочитайте, чого навчилося лисеня у Арсена?
- Знайдіть і прочитайте, як Ласочка допомагала рибалити.
4-а частина «Довга зима». Переказ прочитаного.
5-а частина «Cім’я Ласочки». Виразне читання за партитурою.
А весною, /коли крига скресла/ і сонце вгріло землю,/ одніс Арсен човна на річку,/ полагодив вудки/ і знову, як торік,/ сів ловити рибу – бабі та внукам на юшку. // Вудить/ та все озирається: / чи нема, бува, Ласочки? // Раз,/ і вдруге,/ і втретє / - немає…//
Ж) Відновлення послідовністі подій у тексті.
План
1. Ранок
2. Незвичайний гість.
3. Друзі-рибалки.
4. Прихід зими.
5. Сім'я Ласочки.
З) Характеристика героїв. Розподілити якості кожному.
Арсен Ласочка
небагатослівн (-ий, -а),
мудр (-ий, -а)
скромн (-ий, -а)
розумн (-ий, -а)
спостережлив (-ий, -а)
ненабридлив (-ий, -а)
привітн (-ий, -а)
кмітлив (-ий, -а)
здібн (-ий, -а)
щедр (-ий, -а)
небайдуж (-ий, -а)
турботлив (-ий, -а)
добр (-ий, -а)
терпляч (-ий, -а)
працьовит (-ий, -а)
- Подумайте, які слова можна вибрати для характеристики героїв, поясніть вибір словами з тексту.
- Яким ви уявляєте Арсена? Яка у нього зовнішність, який характер? Підтвердіть це і словами з тексту.
(На дошці запис – підсумок характеристик героїв оповідання).
Арсен Ласочка
небагатослівний розумна
мудрий працьовита
спостережливий скромна
привітний ненабридлива
щедрий спостережлива
небайдужий терпляча
турботливий кмітлива
добрий здібна
И) Узагальнююча бесіда. Аналіз ідейної спрямованості тексту.
- То які ж стосунки склалися між Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські)
- Отже, Арсен і Ласочка подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.
- А чи можна із запису характеристик персонажів зробити висновок про те, які риси вдачі допомогли їм налагодити дружні та товариські стосунки?
- А чи хочете ви, щоб ваші стосунки з іншими теж були такими?
- То чого ж закликає нас автор, яка головна думка оповідання? (Товаришувати і дружити зі звірами. У добрій справі виявляти терпіння і наполегливість).
І) Цікаве завдання
- Закресліть усі літери « Л », прочитайте побажання від діда Арсена :
«ТЛОВЛАРИЛШУЙТЕ ЛЗ « БЛРАЛТАМИ НЛАШЛИМИ МЛЕНШЛИМИЛ»!
(Товаришуйте з братами нашими меншими!)
5) Робота в « Творчій студії»
А) Складання сенкана . Хлопчики- «Арсен», дівчатка- Ласочка.
Дітям пропонується скласти мініатюру з п’яти рядків за певною схемою:
Синонім до назви теми (одне слово)
Б) Мозковий штурм
В) Вправа «Мікрофон»
Г) Робота за ілюстрацією
V. Підсумок уроку. Рефлексивно-оцінювальний етап
Користуючись незавершеними реченнями, висловіть враження від сьогоднішнього уроку:
«Сьогодні я дізнався...»
«Було цікаво...»
«Тепер я можу...»
«Було важко...»
«Мене здивувало...»
«Мені захотілось...»
VI. Домашнє завдання
Прочитати оповідання Г. Тютюнника « Ласочка».
Підготуватися до переказу прочитаного оповідання (2 група)
до творчого переказу (1 група)
Нашу передача хочу завершити словами:
Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігайте всяку тваринку.
Тільки добра їм потрібно бажати
І намагатися не ображати.
До побачення!