Урок. Тема "Енергія. Види енергії"

Про матеріал

Дана розробка уроку з курсу "Я досліджую світ"для 4-го класу може допомогти при вивченні теми "Енергія. Види енергії" за підручником Т. Гільберг, С. Тарнавської "Я досліджую світ".

Перегляд файлу

Тема. Поняття про енергію. Джерела енергії

Мета. Дати поняття «енергія», уявлення про від­новлювані та невідновлювані джерела енергії; формувати науковий світогляд; роз­вивати пам’ять, мовлення учнів, уміння аналізувати й порівнювати; виховувати бережливе ставлення до невідновлюваних джерел енергії.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки зі словами для асоціативного куща.

Очікувані результати: 

учні зможуть:

  • мати уявлення про енергію, її види, невичерпні джерела енергії;
  • знати для чого потрібна енергія, як зменшити витрати електроенергії й тепла у власній оселі;
  • застосовувати знання про переваги використання невичерпної енергії сонця, вітру, рухомої води для охорони природи;
  • шукати інформацію для вирішення навчально-пізнавальних завдань.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Продзвенів дзвінок –

Розпочнемо наш урок!

Допитливі в нашім класі діти

Про все хочуть знати на світі!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вправа «Погода»

Сьогодні 4 листопада 2023 року. За вікном осінь. Температура повітря зранку була… . Небо похмуре. Парасольки можна залишити вдома, бо опадів не має. Не зважаючи на погоду за вікном, у нашому класі сяє 29 Сонечок. Настрій прекрасний! Дощу не очікується. Тому можемо сміливо розпочинати наш урок.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

«Передбачення»

Переходимо до вивчення нового розділу (назва на слайді)

Що ми можемо з нього дізнатися?

Кросворд

  1. По дроту гуляє,

Темряву розганяє.  (Електрика)

  1. Масляниста рідина,

  З різким запахом вона,

  Темно-бурий колір має,

  Під землею залягає.

  Чорним золотом її

  Звуть всі люди на землі,

  З неї роблять, любий друже,

  Гас, бензин, машинне масло,

  Фарбу, гуму і пластмаси. (Нафта)

  1. Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце)
  2. Синя стрічка блищить,

  Щось тихенько гомонить.

  І біжить собі, біжить,

  Не зупиниться й на мить. (Річка)

  1. Під землею вогонь горить, а на плиті обід кипить. (Природній газ)
  1. Хоч безкрилий, а літає,

Безголосий – свище.

Хоч безрукий, а буває,

Груші з дерева збиває,

Навіть часом вириває

Сосни з коренищем.

А як втомиться – впаде

І нема його ніде. (Вітер)

  1. Грію взимку я будови,

З мене паливо чудове,

Я потрібне для тепла,

З мене зроблені, до речі,

І такі корисні речі,

Як пластмаси, гума, фарба,

Ліки, спирт, бензин, смола.

Чи впізнали ви мене? Я — …(вугілля кам’яне).

Отже, сьогодні ключовим словом нашого уроку є «Енергія».

(Прикріпити на дошку)

  1. Гра «Дешифрувальник»

Розшифруйте слово, і ви дізнаєтеся тему уроку.

Інтерактивна вправа «Передбачення»

Спробуйте здогадатися, про що буде йтися на уроці. (Учні ви­словлюють припущення.)

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Розповідь учителя (за слайдами презентації)
  • До якої групи належать корисні копалини, які зображено на слайді?

(Горючі)        

  • Енергія є в усьому.
  • (Демонстрація зображення гідроелектростанції.)

Енергія падаючої води на турбіну також перетворюється на електроенергію.

Коли спалюється кам’яне вугілля, газ, торф, виділяється енер­гія, яка може нагрівати воду в наших батареях опалення або пере­творюється на електричну енергію.

  • (Демонстрація зображення електронної іграшки, ліхтарика, лампи, годинника.)

Енергія батарейки змушує світити ліхтарик, рухатися іграш­ку, стрілки годинника.

  • (Демонструється іграшка, яка починає рухатися або звучати після вставлення батарейки.)

Поживні речовини, які ми одержуємо з їжею, також містять енергію. Її ми витрачаємо під час ігор, виконання фізичних вправ або якоїсь роботи.

  • Учені помітили, що використання енергії завжди приводить до якоїсь дії, руху.
  1. Робота за підручником

Розгорніть підручник на с.81. Знайдіть і прочитайте, що ж називають енергією?

Отже, енергія — це здатність тіла виконувати будь-яку роботу.

  1. Продовження розповіді.
  • А звідки береться енергія, наприклад, у автомобіля? Її одержують із бензину, під час його згоряння у циліндрах. Ця енергія пускає у хід певні сили, які надають рух механізмам автомобіля. У результаті – двигун працює, і це стало можливим завдяки енергії.
  • Енергію мають сонячне проміння, вітер і вода річок. (Слайд)
  • Від енергії Сонця працюють сонячні батареї.
  • Від енергії вітру – вітроенергетичні установки.
  • Від енергії води працюють гідроелектростанції.
  • Енергія зберігається у деревині, покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин

Давайте ще раз скажемо, звідки черпає енергію людина?

(з їжі, Сонця, вітру, води)

Отже, це все є джерелами енергії

  1. Робота за підручником

На с. 81 прочитайте, на які 2 групи поділяються джерела енергії.

Які з джерел відносять до кожної з груп?

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота в зошиті ст.42-43
  1. Хвилинка-цікавинка

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Асоціативний кущ до слова ЕНЕРГІЯ
  2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
  1. Я дізнав(ла)ся на уроці …
  2. Я навчив(ла)ся …
  3. Мені сподобалося …
  4. Відновлювані джерела енергії — це …
  5. Невідновлювані джерела енергії — це …

VІІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Розказати про значення енергії в побуті
docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
3 листопада 2023
Переглядів
627
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку