Соколівський ліцей Соколівської сільської ради
Кропивницького району
Кіровоградської області
з англійської мови у 3 класі
за темою
«Фрукти та овочі.
Fruits and Vegetables.»
Підручник для 3 класу закладів загальної середньої освіти
English with Smiling Sam
О.Карп’юк
Вчитель англійської мови
вищої кваліфікаційної категорії
вчитель-методист
Топольняк Людмила Миколаївна
(з досвіду роботи)
2024
Цілі уроку:
познайомити учнів з новими лексичними одиницями за темою "Людина. Фрукти та овочі"; практикувати мовні засоби, описувати, запитувати про відчуття, повідомляти смаки, уподобання, формувати навички уживання нових лексичних одиниць та граматичних явищ, удосконалювати компетенції читання, аудіювання та усного монологічного мовлення.
Цілі розвитку:
Уважно стежити за за презентованою інформацією, співпрацювати у парах та групах, розвивати пізнавальні процеси, пам'ять, увагу, уяву; розвивати розумові навички; розвивати аудитивні навички;
розвивати і формувати інтелектуальну сферу.
Цілі виховання:
Виховати бажання спілкуватися англійською мовою;
виховати етику взаємовідношень; виховати ініціативність і активність у бесіді.
Обладнання уроку: підручники, робочі зошити, комп’ютер, картки, постери, дидактична наочність, кольорові олівці та папір.
Хід уроку.
1.Warm up .
1. Організаціонний момент: (привітання, постановка мети)
Teacher: Good morning, boys and girls.I 'm glad to see you.
Children: (singing the song “How are you?”
Teacher: Sit down, children, and let's get ready for the lesson. Let's begin it.
Children: Yes, we are.
2. Teacher: Let’s practice Tongue Twister’Toy Phone.”
Listen to the tongue twister and practise saying it. How fast can you say it?
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/ru/tongue-twisters/toy-phone
3. “Disappearing cards game”. ( practicing vocabulary)
II. Presentation
1.Listen, point and repeat (ex.1, p. 79) ( teaching, drilling, reading out , taking turns and repeating using the flashcards )
2. Match the word to the picture: (on-line game)
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/word-games/fruit-1
III. Practice
1.Listen and read. (ex.2, p. 79) ( Listening, following the list, reading, pointing to the pictures, drilling and repeating chorally and individually ) teacher monitors the activities and help where necessary. Flashcards and posters.
2.Listen and say the rhyme . (ex.3, p. 79) ( Sticking the picture on the board, reading, listening, saying the rhyme line by line, translating the difficult words , performing the action, miming)
2. Watch the video on the topic and draw the picture of your favourite sweet or sour apple. Apple Song (SINGLE) | Learn Fruits for Kids | Educational Learning Songs & Nursery Rhymes | ChuChu TV
https://www.youtube.com/watch?v=F5RNFiT1GNY
IV . Summarizing. Optional activity
1.”Odd one out “ Game (Use pictures then write five words on the board one doesn’t belong to a lexical set, pupils guess the odd one)
2. “Rhyming words” Game (put up phonics cards around the room, call out words from the phonics lesson, pupils point to the words, stand up or sit down if right or wrong)
Homework
Portfolio Work: Намалювати фрукти та овочі на сніданок.
Впр. 1. 2 ст. 79 (Activity Book)
Padlet: Переглянути відео по темі уроку.
1