Урок. Тема "Hobbies and interests"

Про матеріал
Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь і навичок. Мета: створити умови для активізації лексичних одиниць з теми « Hobbies and interests» і для удосконалення навичок читання, аудіювання, усного мовлення з використанням методів інтерактивного навчання; розвивати уміння вести бесіду у зв'язку з ситуацією, читати тексти з розумінням основного змісту, систематизувати вивчений матеріал; спонукати до розвитку логічного та образного мислення учнів і формуванню навичок роботи в парах і групах. Сприяти формуванню предметних компетентностей з іноземної мови.
Перегляд файлу

Англійська мова. 5 клас

Розділ. Time for Leisure

Тема. Hobbies and interests

 

Тип уроку:  урок практичного застосування знань,  умінь і навичок.

 

Мета: створити умови для  активізації  лексичних  одиниць з теми « Hobbies and interests»  і для удосконалення  навичок читання, аудіювання, усного мовлення з використанням методів інтерактивного навчання; розвивати уміння вести бесіду у зв'язку з ситуацією, читати тексти з розумінням основного змісту, систематизувати вивчений матеріал;                        

спонукати до розвитку логічного та образного мислення учнів і формуванню навичок роботи в парах і групах.

 

Сприяти формуванню  предметних компетентностей з іноземної мови.


Обладнання:  тематичні малюнки, текст для читання “My  hobby is reading”,  роздруковані  завдання для роботи в групах .

Перебіг уроку:

І. Орієнтація, мотивація навчальної діяльності

1) Організаційний момент.

Т:  Good morning, dear friends! I’m glad to see you. Welcome to English lesson! How are you today?

- Ps: Fine, thanks.

- Take  your place, please. I’m fine too. If you are ready, let’s begin our lesson.

2) T: Read these proverbs and try to explain them.

Every man has his hobby-horse. (American Proverb)

Business before pleasure. 

A hobby a day keeps the doldrums away.

ІІ. Цілепокладання.

1. Повідомлення теми, мети , завдань уроку.

T: Today we are going to speak about  things you like/ love  to do.  Also you will do a lot of interesting tasks.  At the end you will be able to talk about your hobbies as well.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Questions you can ask:
Do you have a hobby?
What is your hobby?
What do you do in your spare time?
What do you like to do?                                                                                                        What do you like to do for fun?
Do you have any other hobbies you like doing?
If you had extra time, what would you do with it?

3.Визначення очікуваних результатів.

T:  What do you expect from the lesson?   Прийом – Мозковий штурм

ІІІ. Цілереалізація.

  1. Уведення в іншомовну атмосферу. Warming –up

Students create a Mind Map on the blackboard.

Ideas | Anna Bailey

2. Фонетична розминка.

Pronunciation Drill:                                 

T: And now look at the screen & read  the rhyme  and answer the question.  

            My hobby

We are best friends

My hobby and I.

We have such fun

My hobby and I.

We are best friends.

Can you say why?                                                                                      

3. Reading.

T:  Tell me, please “Do you like reading?”

       Read the text below and complete the tasks

My hobby is reading

My name is Jane. My hobby is reading. I like to read books in my free time. I like funny stories, fairy tales, and poems for children.                                                                            I like to read fairy tales very much. My favourite fairy tale is "The Snow Queen" by Hans Christian Andersen. I have read it several times. Gerda is my favourite fairy-tale character.                                                                                                                                   I usually read in the evening before sleep. I also like to read in a garden or in a park, sitting on a bench.                                                                                                                        Recently I began to read short stories in English. It is difficult for me to read in English.                                                                                                                                          But I want to learn English, and I want to read books in English

Answer the questions:

1. Why does Jane like to do in her free time ?

2. What is her favourite fairy tale?                                                                                                        3. What is her favourite fairy tale character?

4. Where does Jane like reading?                                                                                               5. Is it difficult for her to read in English?

Choose the right answer:

  1. Jane’s hobby is
  1. Swimming.
  2. Reading.
  3. Riding a bike.
  1. Her favourite fairy tale is
  1. "The Snow Queen"
  2. “The Turnip”
  3. “The Sleeping Beauty”
  1. She  usually reads
  1. in  the morning.
  2. in the evening before sleep.
  3. after school.
  1. She wants to learn

a) French.

b) Spanish.

c) English.

Finish the sentences.

  1. My hobby is…
  2. I like funny stories, fairy tales, and ...
  3. My favourite fairy tale is…
  4. Gerda is my favourite…
  5.  I also like to read in a garden or in ...
  6. It is difficult for me to read in ...

4. Фізкультпауза.

T: Now, it’s time to have a rest. Listen, sing and do actіоns.

One and two and three and four,

Bend your knees and touch the floor.

Five and six and seven and eight,

Stretch your arms and jump up straight.

One and two and three and four,

Don’t be lazy, work out more.

Five and six and seven and eight,

Working out is really great.

5. WRITING

T: Work in groups. Task for the  group 1.

 1). Match the picture and the name of the hobby which is a scrambled word:

              Group 1:  

  1. deinrag =
  2. shifng =
  3. vetigralln =
  4. etollicng  incos =
  5. ngising =
  6.  nigacdn =

http://vsitury.com.ua/uploads/upload/admin_articles_globe_book_travel.jpg      Результат пошуку зображень за запитом "колекціонування монет"         http://chudodievo.com/images/services/fishing.jpg

http://www.edelveisdance.com/typo3temp/pics/9d5ce21ddd.jpg         http://www.credo-ua.org/wp-content/uploads/2010/08/4itannya-vlitku.jpg           http://school-world.com.ua/lib/wp-content/uploads/2012/01/64.jpg

Task for the  group 2.

Group 2:

  1. lygcinc =
  2. nadgrenig =
  3. okoingc =
  4. msigminw =
  5. isgkin =
  6. psonpigh =

 Шоппинг Женщина Мода, женщина, люди, модные иллюстрации, карикатуры png |  PNGWing                          Садівник - Білий Кит - агентство з підбору домашнього персоналу БАСЕЙН ЗАЧИНЕНО - СВ-Клуб | Хмельницький Як дитину навчити їздити на велосипеді - обзоры, отзывы и тесты на  veloturist.org.ua                 Меню Головна Тури Гарячі путівки Екскурсії Підібрати тур Туроператори  Країни Курорти Пам'ятки Новини Поради Погода Відгуки Форма пошуку Фраза для  пошуку: Місце відпочинку: Всі Єгипет Ізраїль Індія Іспанія Італія Австрія  Албанія Бельгія ...

Користь плавання | Басейн "7 Океан" у Хмельницькому        Здорове харчування: які продукти можуть завдати шкоди після готування

 

6.Узагальнення та систематизація учнями  знань і результатів роботи

1).T: Match the beginning of the sentence from Column A with its ending from Column B.

COLUMN A
1. Ann woke up at 10 a.m. She really
2. Bella has a horse. She
3. My parents are in Japan. They like
4. Bill loves driving his car but
5. Max bakes delicious cakes. He
6.  Helen bought some milk. She
7. His brother is an artist. He
8. Do you really like reading

COLUMN B
a) likes riding it.
b) loves sleeping.
c) traveling.
d) loves painting.
e) books so much?
f) hates drinking black coffee.
g) he hates walking.
h) likes eating.

2). T: Look at these pictures and make up your own sentences with the following phrases:

Asking questions about hobbies

3). T: Look at the words in the list below and write them under the correct pictures

1) climbing 2) scuba-diving 3) flying a kite 4) taking photos 5) playing tennis 

6) playing the guitar 7)  doing puzzles  8) hiking  9) watching TV

    Розвиваємо дітей за допомогою пазлів* | Волинь 24 - новини Волині та ЛуцькаБіля Турії відбудуться змагання із запуску повітряних зміїв - Район Ковель   Діти і телевізор: що дивитися, в якому віці, скільки - і чи можна дивитися  дитині телевізор взагалі? | ДітиЗапоріжжя приймає етап Клубного чемпіонату України з настільного тенісу -  Офіційний сайт Запорізької міської ради Скуба Дайвинг          Уроки гітари в Тернополі

Class 13. All about past: True story Flashcards | Quizlet Фото- та відеознімання в школі – коли можна робити | Нова українська школа  ЩО ВЗЯТИ В ПОХІД - списки потрібних речей для походів

 

4) Speaking.

 

T:  Tastes differ. Different people have different hobbies. Everybody has his own hobby. And now it's time to speak about your hobbies. You can use the following promps.

My hobby is … 

I like it because … 

As for me, I prefer…

I’m fond of…

I enjoy…

I'm interested in …

Sometimes I want to rest from doing my homework and…

Also I like to…

ІV. Рефлексивно – оцінюючий

1. Підведення підсумків уроку.

T: I‟d like to say that you were perfect. We have done a lot and learned a lot about hobbies and interests.

I like your active work at the lesson.

2. Повідомлення домашнього завдання

1.T:Your hometask for the next time will to do a project “ Hobbies in my family”.

You have to  prepare some interesting information about things the members of you family like to do in their free time. 

Рефлексія. Метод «Мікрофон»

T: Did you know anything new?

What have you learnt today?

Which of you is pleased with your work?

What exercises   did you like the best?

4. Цінування. Оцінювання.

T: Boys and girls, we did a lot at the lesson. You worked hard. Thank you for being so active. I hope this lesson was interesting for you. You get good and excellent marks.

 Have a nice day!

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
17 січня 2022
Переглядів
1330
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку