Урок. Тема: "Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень."

Про матеріал

Навчальні – формувати поняття про інформаційні процеси; Розкрити

уявлення про отримання, зберігання, опрацювання і

передавання повідомлень.

Розвивальні - розвивати вміння розрізняти інформаційні процеси

(отримання, зберігання, опрацювання і передавання

повідомлень) та наводити приклади інформаційних процесів зі

своєї навчальної діяльності і в оточуючому світі,

удосконалювати комунікаційні здібності;

Виховні – виховувати культуру спілкування. зосередженість та охайність під

час виконання завдань, організованість і відповідальність за

виконану роботу, допитливість, вміння логічно висловлювати

свої думки,.


Перегляд файлу

Сходинки до інформатики

Тема уроку: Інформаційні процеси: отримання,  зберігання, опрацювання  і  

                      передавання повідомлень.

Цілі уроку:

Навчальні  формувати поняття про інформаційні процеси; Розкрити  

                       уявлення про  отримання, зберігання, опрацювання  і

                       передавання повідомлень.

Розвивальні  - розвивати вміння розрізняти інформаційні процеси  

                        (отримання,  зберігання, опрацювання  і передавання

                        повідомлень) та наводити приклади інформаційних процесів зі

                        своєї навчальної діяльності і в оточуючому світі,

                        удосконалювати комунікаційні здібності;

Виховні – виховувати  культуру спілкування. зосередженість та охайність під

                  час виконання завдань, організованість і відповідальність за

                  виконану роботу,  допитливість,  вміння логічно висловлювати

                  свої думки,.

Обладнання уроку: Комп’ютери, мультимедійний пристрій, підручник

                                  М.М.Корнієнко, С.М.Крамаровська, і.Т.Зарецька

                                  «Сходинки до інформатики 2клас», презентація до уроку.

 

Тип уроку:  Урок засвоєння нових знань.

 

Компетенції учнів на уроці:

Основні поняття: Інформаційні процеси, отримання, збереження, 

                                опрацювання передавання повідомлень 

Уміння учнів: удосконалювати навички 

      переміщувати об‘єкти на екрані за допомогою миші.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Слайд 1-2

Дзвінок покликав на урок,

Тихенько треба стати.

Зібрав усіх у гарний клас,

Щоб інформатику вивчати. (Сідайте)

  • Діти висловіть один одному побажання для роботи на уроці.

(Бути уважними, слухати учителя, запам’ятовувати і не розмовляти, дотримуватися правил безпеки в комп’ютерному класі.)

ІІ. Повторення Правил ТБ в комп’ютерному класі. Слайд 3

Гра «Світлофор»

  •                   У вас на партах  лежить сигналик, як на світлофорі для пішоходів. Що означає зелене світло? А червоне? Так, зелене дозволяє, а червоне заперечує. Я називаю правило, а ви показуєте сигналик відповідного кольору. Якщо можна так робити, то зелену, а якщо не можна - червону.
  • Можна їсти в кабінеті інформатики. (червоне)
  • Біля комп’ютеру треба сидіти рівно. (зелене)
  • До кабінету інформатики треба заходити лише за дозволом вчителя. (зелене)
  • Можна бігати біля комп’ютерів та в кабінеті взагалі. (червоне)
  • На монітор комп’ютера не можна ставити квіти, класти книги тощо (зелене)
  • Не можна торкатися руками дротів під напругою (зелене)
  • Вмикати комп’ютер без дозволу вчителя.(червоне)
  • Не ремонтувати комп’ютер самотужки – негайно покликати учителя!

Висновок: молодці, ви добре пам’ятаєте правила безпеки в комп’ютерному класі.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу. Слайд 4

  • Що ви вивчали на минулому уроці? (Ми дізналися, що таке інформація та повідомлення.)
  • Продовжіть речення
  • Інформація - …(Інформація – це відомості, знання про навколишній світ.
  • Повідомлення - … (Повідомлення – це звуки, жести, умовні знаки.)
  • Типи повідомлень за способом сприйняття - …  смакові, нюхові,  слухові, зорові, дотикові.) Слайд 5
  • Типи повідомлень за способом подання – графічні, звукові, числові, комбіновані, текстові. Слайд 6

Робота в парах (картка)

  • Знайти відповідність між малюнками і типами повідомлень за способом сприйняття. (Двоє учнів працює біля дошки.)

                 

                    1. Нюхове повідомлення.

                           2. Зорове повідомлення.

                           3. Смакове повідомлення.

                            4. Дотикове повідомлення.

                           5. Слухове повідомлення.

 

 

 

 

ІУ. Узагальнення вивченого матеріалу. Розминка Слайд 7

Для того, щоб налаштуватись на роботу, давайте розв’яжемо декілька логічних завдань:

  1. Узагальнити через протиставлення. Слайд 8
  2. Визначити предмет за його діями. Слайд 9

У. Мотивація навчальної діяльності. Слайд 10

Щоб дізнатися тему нашого уроку, розгадайте ребус

(Інформаційні процеси)

УІ. Повідомлення теми і мети уроку. Слайд 11

- Отже, сьогодні ми ознайомимося з поняттям «інформаційні процеси», але з нами хоче вивчати новий матеріал Незнайко.

УІІ. Робота над темою уроку. Слайд 12

  •                   Усе наше життя пов’язане з інформацією. Ми отримуємо повідомлення, коли спілкуємося з іншими людьми, дивимося телевізор, читаємо книжку або журнал. Слайд 13
  •                   Ми зберігаємо повідомлення, коли записуємо у щоденник домашнє завдання, зберігаємо номер телефону в телефонній книжці, запам’ятовуємо правило, записуємо програму в пам'ять комп’ютера.
  •                   Вивчаючи вірші, людина зберігає їх у своїй пам’яті і потім може читати їх напам’ять навіть  через багато років. Слайд 14
  •                   Наскельні малюнки , різьблення на кістках тварин, писанки, вишивки належать до найдавніших засобів зберігання повідомлень. Завдяки цьому ми дізналися про те, яким був світ у давні часи. Слайд 15
  •                   Визначною подією стало виникнення писемності. Повідомлення почали записувати та зберігати на глиняних табличках, папірусах. Пізніше повідомлення стали зберігати на папері. Слайд 16
  •                   У наш час повідомлення зберігають у підручниках, словниках, енциклопедіях, на фотоплівках, платівках, у комп’ютерах. Слайд 17, 18
  •                   Ми передаємо повідомлення, коли телефонуємо друзям, розповідаємо про якісь події, надсилаємо СМС-повідомлення. Наприклад коли ми розв’язуємо задачу, ми опрацьовуємо повідомлення. Прочитавши її умову, ми записуємо певну послідовність дій і отримуємо відповідь на запитання задачі. Тобто ми отримуємо нове повідомлення.
  •                   Отже, ми можемо отримувати повідомлення, зберігати, передавати та опрацьовувати. Дії, які можна виконувати з інформацією, називають інформаційними процесами. Слово «процес» означає – дія, яка триває певний час. Слайд 19
  •                   У передаванні інформації завжди беруть участь дві сторони: той, хто передає інформацію (джерело інформації), і той, хто її одержує (приймач інформації). Передавання інформації здійснюється за допомогою повідомлень від джерела до приймача.
  •                   Джерелом інформації мо­жуть бути будь-які об'єкти: люди, тварини, книжки, різні пристрої тощо. Приймачі ін­формації — це ті об'єкти, які сприймають дану інформацію. Слайд 20
  •                   Діти, ви мене уважно слухаєте, то вас можна назвати приймачами інформації. Я розповідаю вам про інформаційні процеси, тоді я виступаю джерелом інформації.
  • Таким чином, можна сказати, що інформаційні процеси – це процеси, пов’язані з отриманням, зберіганням, опрацюванням та передаванням інформації. Слайд 21
  •   Комп’ютерний словничок:

отримання, зберігання, опрацювання та передавання

 

 

 

УІІІ. Фізкультхвилинка  Слайд 22

Хто ж там, хто вже так втомився,

І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати        

Фізкультпаузу почати.

ІХ. Робота з комп’ютером. Слайд 23

  • На слайдах ви бачите знаки, дайте їх пояснення.

1 група – робота з комп’ютером. Практична робота. Закріплення вивченого матеріалу.(тести)

 

 

 

 

 

 

 

 

2 група – групова робота Слайд 24

Завдання

  • Назвати дії, які виконував Петрик з інформацією і розмістити малюнки в порядку в якому він їх виконував.
  • Як було подано інформацію?

Її було подано у вигляді тексту.

  • Звідки Петрик отримав інформацію?

З підручника.

  • Як Петрик здобув інформацію?

Прочитав, тобто сприйняв її за допомогою очей. Під час читання відбулась передача інформації з книги у пам'ять Петрика. Новим місцем збереження інформації тепер є пам'ять Петрика.

  • Що зробив Петрик з висновком (результатом обробки інформації)?

Записав його в щоденник. Знову відбулася передача інформації, але вже за допомогою руки. Нове місце збереження інформації — читацький щоденник.

 

Х. Хвилинка релаксації (вправи для очей) Слайд 25

  • Щільно закрити і розплющити очі. (10р.)
  • Виставити вперед великий палець руки. Не повертаючи голови, слідкувати очима за рухами пальця максимально вгору-вниз, ліворуч-праворуч. (10р.)
  • Виставити вперед великий палець руки. Намалювати в повітрі цифру «8». При цьому слідкувати очима за рухами пальця. (10р.)
  • Покліпати очима (10р.)

ХІ. Закріплення знань. Слайд 26

  1. Гра «Передай інформацію мімікою і жестами».
  • А зараз ми пограємо в гру «Передай інформацію мімікою і жестами».

Я буду озвучувати інформацію, а ви будете показувати інформацію за допомогою міміки та жестів.


  • Ми з’їли лимон.
  • Ми з’їли цукерку.
  • Ми миємо підлогу.
  • Ми обпекли руку.
  • Ми відомі співаки.
  • Ми кошенята.
  • Нам дуже жарко.
  • Нам холодно.
  • Ми міркуємо.
  • Ми працюємо за комп’ютером.

  • Молодці! Ви не тільки розумні, а ще й гарні актори.
  1. Самостійна робота «Комп’ютерні розмальовки»

2 група – працює за компютерами (розмальовує малюнок Незнайко)

1 група  - обчислити вирази, розмалювати малюнок відповідним кольором (малюнок Незнайки)

10 – жовтий

12 – червоний

35 – коричневий

56 – голубий

60 – зелений

86 – синій

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІІ. Підведення підсумків. Рефлексія Слайд 27

Вправа «Незавершене речення» (технологія «Мікрофон»)

  • На сьогоднішньому  уроці я удосконалив свої знання про…
  • На сьогоднішньому  уроці найважливішим відкриттям було…
  • На сьогоднішньому  уроці я навчився…
  • На сьогоднішньому  уроці мені запам’яталися такі види роботи…
  • Мені було цікаво, коли …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
1 липня 2018
Переглядів
8089
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку