Урок.Тема.Ірина Прокопенко "Сонце,сонечко та соняшник". Робота з дитячою книгою з використанням стратегії "Шість капелюхів мислення".

Про матеріал
Цей урок читання проводиться у першому класі,з використанням інноваційного методу "Шести капелюхів мислення" Едварда де Боно. Цей метод дозволяє розвивати у дітей креативне мислення, формує позитивне ставлення до навчання, розвиває вміння працювати з текстом, вміння розуміти інших людей та співпрацювати з ними.
Перегляд файлу

 

Авторська розробка

на тему: «Робота з дитячою книгою з викоританням  стратегії «Шість капелюхів мислення»

 

 

 

Виконала:

 Глущенко Катерина Андріївна

  вчитель початкових класів

 Вергунівської гімназії

  Хорольської міської ради

  Лубенського району

Полтавської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024

 

 

 

Вступ

      Ми живемо в суспільстві змін, а тому кожна людина змушена вчитись упродовж усього життя. Об’єкт цього навчання завжди буде змінним, а от спосіб оволодіння ним слід закласти в шкільні роки – це вміння працювати з текстом, уміння думати, творчо мислити, володіти різними способами інформації, робити вибір, вчитися розуміти інших людей та співробітничати з ними. Саме цьому відповідає інноваційний метод «Шести капелюхів мислення» Едварда де Боно.

     Цей метод дає змогу вчителеві зробити урок ефективнішим. В основі теорії методу «Шість капелюхів мислення» лежить ідея паралельного мислення. Це конструктивізм мислення, при якому різні погляди не конфліктують, а співіснують. Це досить проста та ефективна система, яка збільшує продуктивність праці на уроці.

Сучасна освіта покликана не надавати учням великий обсяг інформації, а розвивати в них критичне мислення. Чому цей метод має назву «Шість капелюхів мислення»? Відомо, що стиль одягу багато в чому формує поведінку людини, логіку її вчинків, може диктувати певну лексикe, жестикуляцію, міміку тощо. Змінюючи костюм, людина ніби вдягає нову маску, змінює свою роль, іноді і характер. Яскравим прикладом такої залежності є головний убір – капелюх. Капелюх – це частина туалету, що легко надягти і зняти, а разом з тим і перемінитися. Що ж означають шість капелюхів?

Білий – фокусування уваги на інформації.

Жовтий – дослідження можливих успіхів, пошук переваг та оптимістичний прогноз подій, ідей, ситуацій, які розглядалися.

Чорний – оцінка ситуації з точки зору наявності недоліків, ризиків та загроз її розвитку.

Червоний – увага до емоцій, відчуттів та інтуїції.

Зелений – пошук альтернатив, генерація ідей.

Синій – управління процесом дискусії ,підбиття підсумків.

 

Основна частина.

Розробка уроку роботи з дитячою книгою з використанням стратегії «Шість капелюхів мислення».

Тема.  І.Прокопенко «Сонце, Сонечко та Соняшник»

Мета: удосконалення свідомого читання, формування навичок особистісного спілкування; навчити дітей доносити зміст прочитаного шляхом виразного читання казки; визначати своє ставлення до казкових героїв; розвивати вміння міркувати: встановлювати причинно - наслідкові зв’язки, узагальнювати, доводити; виховувати повагу один до одного, почуття відповідальності, взаєморозуміння.

Обладнання: мультимедійні засоби, картки з буквами, картки для роботи в групах, капелюхи.

Методи й прийоми: ліберальне мислення «Методика шести капелюхів»    

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

 Хід уроку

 I. Оргмомент.

- Клас готовий працювати? ( Так )

- Гарні відповіді давати? ( Так )

-  Вчасно руку підіймати ? ( Так )

- Вміло в групах працювати ? ( Так )

 Настрій на урок взяли й працювати почали.

 II. Мотивація навчальної діяльності.

- Дітки що потрібно робити щоб добре навчитися читати? 

 Сьогодні ми будемо міркувати про добрі та погані вчинки.

 Будемо не лише вдосконалювати навички читання, а й вчитися аналізувати,  порівнювати, відчувати, фантазувати. А щоб дізнатися про кого будемо читати, послухайте підказку.

1. Гарне, добре, на всіх дивиться, а на себе дивитися не дозволяє. Що це? ( Сонце )

2. Жовті або червоненькі, спинки в цяточки чорненькі.

До мене на віконечко сів жук що зветься… ( Сонечко )

3. На городі в нас росте

 Ясне сонце, золоте

 Жовте око, жовті вії

 Та чомусь воно не гріє. ( Соняшник )

 Правильно, сьогодні ми будемо знайомитися з казкою І.Прокопенко «Сонце, Сонечко та Соняшник».

 III. Мовленнєва розминка.

1.Скоромовка.

Сонце, сонце

Даль ясна.

Ні не сон це

А весна!

2.Вправа на вдосконалення навичок читання.

до     пла     бро     За     до    тять     бром

а) скласти прислів’я;

б) читання хором;

в) як розумієте прислів’я?

IV.  Повідомлення теми уроку.

Ірина Прокопенко українська письменниця, педагог , журналіст.  Для дітей написала багато казок. З однією із них ми познайомимося на уроці.

V. Опрацювання нового матеріалу.

1. Читання казки вчителем

2. Словникова робота: басовито, смагляві, жорстокий, попелиці.

3. Читання тексту дітьми ( в особах )

 А щоб краще зрозуміти зміст прочитаного ми будемо працювати за допомогою капелюшків. ( діти діляться на групи )

Відповідають діти з групи білого капелюшка.

- Про кого ви дізналися з твору?

- Хто головний герой твору?

- Що трапилося спочатку?

- Що було потім?

- Як закінчився твір?

 Молодці , білі капелюшки справились із завданням

2. А що було далі , надамо слово чорному капелюшкові.

- Розкажіть , що було найнеприємніше у творі? ( Джміль образив Сонце )

- Що може статися , коли не стане сонця? ( Все загине без тепла і світла )

- Які негативні наслідки можуть виникнути ?

Молодці дітки, справилися з цим завданням

3. А тепер надамо слово жовтому капелюшку.  Отже, завдяки чорному капелюшку ми дізналися, що найнеприємніше в цій казці те, що Сонечко образилось на Джмеля, а постраждали всі.

        Жовтий капелюшок розкаже , що хорошого відбулося в творі. ( Дерева розхвилювалися, що без сонця ніхто жити не зможе. Джміль зрозумів свою помилку, попросив пробачення в сонця. Комашка Сонечко і Соняшник запропонували свою допомогу).  Отже, в житті іноді погані вчинки завдяки хорошим стають теж хорошими.

4. Звернемося по допомогу до червоного капелюшка.

- Які емоції виникали у вас під час читання казки?

- Які почуття?

- Як ви відноситесь до Сонця? Сонечка? Соняшника? Джмеля? Дерев?

5. Далі допомагатиме нам зелений капелюшок.   Зелений капелюшок - це творчість. У ньому ми відправимося в країну фантазії.

Вигадаємо продовження казки.  Хто придумає кінець, той і буде молодець!

 

Поясніть, чому сонце, сонечко і соняшник дещо схожі.

6. На допомогу зеленому капелюшку приходить синій.

Ми розглянули хороші і погані сторони героїв.

- Який герой найбільше сподобався?

-  Які поради ви дали б Джмелю?

Мудрі люди називають складні ситуації життєвим уроком.

Кожна ситуація нас чомусь навчає. Тож який життєвий урок отримали ви?

VI. Підсумок уроку.

- Хто з героїв казки може землю зігрівати?

- Чи підходить до нашого твору це прислів’я: «Щира дружба дорожча за золото»?

            Молодці, всі ви добре працювали. Навчилися відрізняти хороші і погані вчинки, аналізувати твір, порівнювати факти, допомагати один одному, виразно читати.

Висновок

            Використовуючи метод «Шість капелюхів мислення» , можна не лише надати дитині змогу послухати,  узагальнити нову інформацію, а й навчити приймати рішення в житті не за допомогою емоцій, а завдяки прийомам логічного мислення. Також цей метод дозволяє креативно мислити, відмежовувати негатив і позитив в результаті «повнокольорового мислення». Якщо ми віримо в те,що  навчання  – це не лише передача знань,а й творчий процес людських взаємин, то створюючи в групах атмосферу визнання і підтримки, формуємо у дітей позитивне ставлення до навчання.

 

Використана література

1. Браїлко Т. Б. «Особливості мислення молодших школярів».    Харків : Видавництво «Ранок», 2010. – 65 с.

2. Основи критичного мислення.  Методичний посібник для вчителів. І. Сущенко, О. Пометун , К. Ліра, 2016.  - 156 с.

3. Асламова Т. А. Використання методу різнокольорових капелюшків Едварда де Боно на уроках гуманітарних дисциплін: Метод. Посібник. – Херсон РІПО, 2005

4.Типові програми для закладів загальної  середньої освіти 1-2 клас   – К: ТД «Освіта – Центр», 2018  - 240 с.

5. Читаю сам. Комплект дитячих книг для позакласного читання / Упор . Мартиненко  В. О. АВДІ , 2010;

 

docx
Пов’язані теми
Навчання грамоти, Розробки уроків
НУШ
Додано
14 грудня
Переглядів
22
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку