.Урок.. Тема ." Казки Івана Франка. І.Франко «Лисичка-кума». Читання в особа"х.

Про матеріал
: збагатити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, фантазію, вміння працювати з текстом, швидко орієнтуватися в його структурі, уміння виділяти у тексті головне, визначати головну думку твору, характеризувати дійових осіб, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськість.
Перегляд файлу

 

                                                             Глухівський НВК

                                                           Пр. Лікарняний 10

                                                            Томаківський р-н

                                                         Дніпропетровська обл

                                                            53553

                                                                      Євтушок Т.Ю.

          

 

 

                                  

 

                                                                     

 

                                     4 клас

 

                       Урок. Літературне читання

                 

                        Тема. Казки Івана Франка.

        І.Франко «Лисичка-кума». Читання в особах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Казки Івана Франка. І.Франко «Лисичка-кума». Читання в особах.

Мета: збагатити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, фантазію, вміння працювати з текстом, швидко орієнтуватися в його структурі, уміння виділяти у тексті головне, визначати головну думку твору, характеризувати дійових осіб, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськість. 

Обладнання: підручник «Читанка» О.Я.Савченко, малюнки лисиці і вовка, маски вовка і лисиці, елементи українського побуту, аудіозапис.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав

Весело всіх привітай  

 Пригадаємо основні критерії успіху учня:
1. Правило піднятої  руки.
2. Дружня співпраця у парах.
3. Уважно слухати вчителя і учнів.
4. Активно і творчо працювати.

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Промовляння скоромовки

 Прочитаймо з вами скоромовку

Обережний хитрий лис

До нори вечерю ніс.

Біг додому лісом лис,

Шелестів над лисом ліс.

2. Гра «Доповни прислівя» 

Доповніть прислів*я і поясніть їх значення

У дружбі велика …    (сила).

(самій людині важко долати перешкоди, але якщо вона має товаришів, друзів стає набагато сильнішою.)

Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду…  ( каже).

(не той друг хто обманює, а той хто тобі завжди буде казати правду.)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

  1. Наші завдання на урок:

 Розширювати знання про творчість І. Я. Франка,

читати в особах,

 працювати в парі,

 робити висновки.

На попередніх уроках ми познайомилися з поезією Івана Яковича Франка. Із навчального проекта ми дізналися про дитячі роки письменника.

 Хто прищепив йому любов до народної пісні, казки?

 «Тисячі речей у житті забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся розповідали казки, або співали колискові пісні, не забудете ніколи».  Саме для дітей І.Франко написав багато казок. Сьогодні ми прочитаємо одну з них.  Але перед цим, давайте пригадаємо, а що ж називається казкою?

 А які бувають казки?

(Вони є народні і авторські,)

 Авторську казку ми називаємо літературною.

 Чим відрізняється народна казка від літературної ?

Сьогодні ми прочитаємо частину літературної казки І. Я. Франка «Лисичка- кума»

 IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ  

1. Гра „Передбачення”

— Як ви розумієте слово кума?

Кума — хрещена мати по відношенню до батьків хрещеника і до хрещеного батька;

— Подивіться на ілюстрацію до казки.

— Як ви гадаєте, які дійові особи будуть у творі?.

— Про що йтиметься у казці, яка має такий заголовок?

2. Словникова робота.

а) Читання слів «луною» за вчителем.

Повторюючи за мною, прочитайте слова, правильно їх наголошуючи:  

 Паляниця     Корч        Мотика      Спишна         Загонець                                                                                          Глечик                             Схрупала                                                                           

         Діти, а які із прочитаних слів вам відомі?

Тлумачення слів з допомогою вчителя.                                              (плескана  хлібина з пшеничного  борошна;

  пень, викорчуваний з корінням;

 знаряддя для обробки грунту;

  гордовита, поважна;

    ділянка поля;

  посуд, вироблений з глини і запечений в печі;                                                    

      з*їла щось із хрускотом)

                                             

3. Первинне сприймання казки.     Аудіозапис

А зараз ми прослухаємо казку «Лисичка- кума».                    

З якою інтонацією говорила лисичка?

А  вовк?

 Крім головних героїв у казці ще ж другорядний герой - птах Гук і слова автора.

Слова Гука будемо читати голосно, а слова автора звичайним голосом.

а) Комбіноване читання казки  способом «вчитель -  учні».

Відкрийте підручники на сторінці 92.

— Чи цікава  вам  бупа ця частина казки ?

— Кому ви співчували?

— Чиї вчинки вас обурили?

Яка головна думка цієї частини казки? ( з хитрунами та брехунами не май ніякої спілки.)

4. Фізкультхвилинка

Якщо добрий ти, посміхнись - раз, два.

Руку дружби простягни - раз, два.

В танці разом покружляйте - раз, два, раз, два.

 І на місці пострибайте - раз, два.

Побажайте всім добра - добра, добра.

 До роботи нам пора - пора, пора.

     5 Наукова хвилинка

 А зараз ми заслухаємо наших науковців, які нам підготували цікаву інформацію життя вовка і лисиці. Які вони у природи?

Вовки мають сильний батьківський інстинкт, вихованню вовченят приділяють багато уваги. Вовчиця ніколи не залишає дітей самих. Батько, єдиний годувальник великої сім'ї (вовченят буває 6-8, іноді навіть 10 чи 13.   Вовчиця, відчувши небезпеку, двічі, а то й тричі переносить вовченят на нове місце. Проте, хоч як це не дивно, коли на лігво нападають собаки, вовки чомусь не захищають своїх дитинчат.

Хитрує лисиця не лише в казках, а й у повсякденному житті. Не раз, наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів: перекинеться на бік, відкине лапи - лежить не ворухнеться, ніби мертва. Підлетить поцікавитись сорока чи ворона - дивись і попаде хитрунці в лапи.

Що нового дізналися про них?

6. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.                                                                                                                                                                                                    Діти, знайдіть і зачитайте

З яким наміром Лисичка з Вовком починали роботу?

  Де вони заховали страву?                                                   

 У яку пору року відбувалися події казки?                                                                                                                                                                                          

 Скільки разів Лисичка бігала «на хрестини»  

 7. Читання казки в особах

— Прочитайте за особами діалог Вовка і Лисиці після того, як вона вперше бігала до горщика.                                                                 

Незабуваємо, що діалог читаємо без слів автора.

— Прочитайте другий діалог після других відвідин полуденка.

8. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрацію до цієї казки.

— Кого художник зобразив на ілюстрації?

— Який настрій вони створюють?

9. Характеристика дійових осіб.

Гра «Хто який?»

Робота в парах                                                                                  

  1. Діти, дамо характеристику головним героям.

 Додайте  закінчення, доберіть  відповідну рису характеру. Працюємо парами Сєва і Діана вовкові додають закінчення ий, Люба і Даша лисиці закінчення а.

                        довірлив...

                           хитр...

                           нещир...

Лисиця           сором’язлив…               Вовк

                        поступлив…

                          брехлив...

                          жадібн...

                          працьовит...

 

  1.  Прочитайте характеристику лисички. А  яким же був вовк?  

10. Гра «Актори». 

 А зараз давайте пограємо у гру «Актори».   Працюємо парами. Перша пара Сєва і Діана. Ваше завдання одягти маски і за допомогою міміки, рухів, жестів показати епізод із казки.

А ваше завдання. Знайти у тексті це речення прочитати і підтвердити його.

(Лисичка та Вовчик саджають картоплю. Лисичка час від часу поглядає на корчі, де схований  кошик, у якому глечик меду та паляниці.)                                                                                          

 11.Гра «Склади кошик»    

 Давайте складемо кошик лисичці.

 Хто не забув що вона туди поклала ? (На столі: сало, яйця, картопля, пиріжки, паляниця, глечик з медом, кошик)            

Діти, дивіться чи все вона поклала  у кошик.

V. ПІДСУМОК УРОКУ 

 З якою казкою працювали на уроці? (І.Я. Франка «Лисичка-кума»)

Казка про кого?(про тварин)

— Чого вчить  нас ця частина казки ? 

  Який висновок ви зробили для себе, опрацювавши цю частину  казки?

 Вправа « Мікрофон».

Як ви гадаєте, чи знадобляться вам в майбутньому знання, які ви отримали сьогодні на уроці? 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 Підготувати виразне читання казки в особах і написати лист -  пораду Вовкові.

. Творча робота:  намалювати  малюнок до казки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Yevtushok Toma
Додано
18 грудня 2019
Переглядів
701
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку