Урок. Тема: Кіно. Олександр Довженко

Про матеріал

Розробка уроку з англійської мови у 7 класі вчителя МЗОШ №42 за підручником А. Несвіт

Волощенко Наталії Леонідівни

Тема: Кіно. Олександр Довженко – видатний український режисер.

Мета:

Закріпити навички вживання тематичної лексики в процесі усного мовлення, аудіювання та читання. Під час аудіювання тренувати в розпізнаванні необхідної інформації. В процесі читання ровивати уміння аналізувати та співпідставляти частини тексту, знаходити логічні зв'язки між частинами тексту.

Розвивати уміння спілкуватися про кіно в межах тематики, використовуючи загальновживані вирази та демонструючи загальноприйнятні норми комунікативної поведінки; виражати простими засобами свої погляди та ставлення. Демонструвати розуміння цінності національного культурного розмаїття в історії розвитку кіномистецтва.

Очікувані результати: Підготувати учнів до написання листа другові про урок англійської мови з теми «Кіно». Під час уроку учні закріплять уміння повідомляти та пояснювати про свої уподобання стосовно жанрів фільмів, вести діалог про відвідування кіно; отримають практику в аудіюванні та читанні тематичних текстів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: Презентація з використанням ІКТ, аудіозапис тексту, роздатковий матеріал, зошити, підручники, дошка.

Хід уроку

  • І.Орієнтація, мотивація діяльності.

Greeting.

1.Повідомлення теми, мети, завдань уроку .

  • We are going to have a demonstration lesson today. That's why there are some guests at our lesson.
  • What's the topic of our lesson? Right! “Cinema".

Look at the portrait.

This is OLEKSANDR DOVZHENKO.

OLEKSANDR DOVZHENKO - the famous Ukrainian film director.

So, today we'll speak about cinema. You'll show your lexical and grammar skills during doing exercises in listening, speaking , writing and reading the text

OLEKSANDR DOVZHENKO FILM STUDIOS.

2. Інформування про домашнє завдання.

We often want to know the end of the film from its beginning. Let's look at the end of our lesson script and write down the hometask.

- 9-points - Write a letter to your English pen-friend about our today's demonstration lesson.

-10-12 points - + prepare a sound letter.

3. Мотивація навчальної діяльності.

  • If you work hard, you'll do your hometask easily; you'll be able to communicate in English on the topic successfully .

II. Основна частина уроку.

1.Warming-up.

Actors and actresses use tongue twisters to train to speak perfectly.

We use the words: Nowadays people can't just imagine their life without the art of cinema.

2 Активізація вживання тематичної лексики.

Cinematography develops rapidly and the number of its genres increases.

Do you know them well?

Guessing game. Look at the envelop. There is the advertisemet of the film there.Guess the genre of the film.

3. The game: Strong chain.

Make a chain asking and answering the question.

What kind of films do you like to watch?

I like to watch … because they are … . And what about you?

4. Перевірка виконання домашнього завдання.

It's time for checking your hometask. Let's listen to your dialogues about visiting the cinema.

Ex 3 p 83 Act out the dialogue.

5. Відпочинок. Музикальна пауза.

It's time for refreshment.

Let's have a rest and sing the song “Yellow Submarine"

( Thanks )

6. Піготовка до аудіювання та читання тексту про О. Довженка.

Who knows, maybe among you there are future producers and you will use songs, special effects and what not in your films.

And now we are going to learn some facts about OLEKSANDR DOVZHENKO -the famousUkrainian film director of the silent cinema.

Take your exercise books, write down the date and be ready to do some tasks

7. Читання висловлювань О. Довженка та знаходження їх еквівалентів рідною мовою.

Let's read some quotations by Alexandr Dovzhenko and find Russian or Ukrainian equevalents.

Motherland – it's all!

Wrong time while people are the same.

Aren't there anywhere in the world such fields, wheat, orchards and the sky ? Two are watching the ground. One of them sees the puddle, another – the stars.

What to whom?

Батьківщина - все! Олександр Довженко «Україна в огні»

Час інший, а народ той же. Олександр Довженко «Україна у вогні»
Чи є на світі ще такі поля, такі пшениці, сади, таке небо? «Україна в огні»

Двое смотрят вниз. Один видит лужу, другой звёзды. Что кому.

8. Аудіювання

a) Підготовка до аудіювання

Listen to the sory about A. Dovzhenko and fill in the gaps in the sentences with necessary words:

a) cin­ema­tog­ra­phy b) nowadays c) documentaries d) of sound films e) Europe

f) in 1894 g) silent films h) children

b) аудіювання тексту

A. Dovzhenko is the famous Ukrainian writer, the director of silent films. He is one of the founders of Ukrainian cinematography. He is considered by many to have been one of the world's greatest film directors.

He was born in 1894 in Chernigivskaya region. His parents had many children--fourteen in all, two survived, Alexandr and his sister Polina, who became a doctor. The other children died at different times, hardly any of them reaching working age.

Because of political problems, he was able to complete only seven feature-length films; these include his major works, "Zvenihora, Arsenal, " and "Earth." They were about contemporary life, with the common man at its centre. They were named among the best films of all times. He travelled around Europe showing his best films to Europeans.

He also visited Great Britain once. He studied the possibilities of sound films there.

He was a correspondent in World War II and sketched for films, stories, plays, and novels.

He worked for the Odesa and Kyiv studios. Apart from a number of feature films he made documentaries. Besides he wrote script-like stories and plays. Since 1946 he stayed to work at the Mos­film Studio. He died in Moscow in 1956.

O. Dovzhenko became an important figure­ in national and world cin­ema­tog­ra­phy.

The Kyiv Studio bears his name nowadays. The Dovzhenko prize was instituted in 1983.

9. Виконання завдань учнями. (Використання карток)

The task for pupils.

Listen to the sory about A. Dovzhenko and fill in the gaps in the sentences with necessary words:

a) cin­ema­tog­ra­phy b) nowadays c) documentaries d) of sound films e) Europe

f) in 1894 g) silent films h) children

1. A. Dovzhenko is the famous Ukrainian writer, the director of ….

2. He was born … in Chernigivskaya region.

3. There were fourteen … in the Dovzhenkos family.

4. O. Dovzhenko became an important figure­ in national and world ….

5. He travelled around … showing his best films to Europeans .

6. He studied the possibilities …. in Great Britain.

7. He made feature films and …. .

8. The Kyiv Studio bears his name … .

10. Взаємоперевірка результатів виконання завдань.

Change the exercise-books and put the points to your classmates ( look at the correct answers are on the blackboard)

Keys:

1. g) silent films

2. f) in 1894

3. h) children

4. a) cin­ema­tog­ra­phy

5. e) Europe

6. d) of sound films

7. c) documentaries

8. b) nowadays

11. Робота з текстом підручника.

А) Підготовка до читання.

Ex. 2 a) p 99 Read the parts of the text (A-D) and put them in the correct order to make a story.

B) Робота з текстом. Аналіз та співставлення частин тексту в певній логічній послідовності.

C) Перевірка результатів виконання

Keys

1 C 2 A 3 B 4 D

11. Work in groups. Match the genre of the film with its definition.

1

a comedy

a)

a film with a lot of singing and dancing

2

a science fiction film

b)

a film about people and events in the past

3

a horror film

c)

a funny humorous film

4

a thriller

d)

a film about the events in the future

5

a cartoon

e)

a frightening film, about vampires for example

6

a historical film

f)

an exciting film about crime and violence

7

a musical

g)

a film with a lot of exciting events and advetures

8

An action film

h)

a film made by photographing some series of drawings

12. Change the cards round the table and put the points to your classmates (correct answers are on the blackboard)

Keys: 1 c) ; 2 d); 3 e); 4 f); 5 h); 6 h); 7 a); 8 g)

III. Підведення підсумків уроку.

1. Рефлексія. Використання карток.

HELPFUL HINTS.

Write a letter to your English pen-friend about our today's demonstration lesson.

Start like this:

Dear, …

I'd like to tell you about our English demonstration lesson which we had …

It was unusual because there were some guests at the lesson that's why we were ……

The topic of the lesson was …

We had a lot of interesting tasks …

… was the easiest.

… was the most interesting.

… was the most difficult.

I liked (didn't like) … because

And what about you? … …. ….

With best wishes

….

You may

take the photo of the promt for your hometask on your mobile phones.

Or find the information on my blog: nataliyaleo.blogspot.com

2. Оцінювання вчителем результатів уроку.

So, what prize do good films get in Ukraine?

Good films get The Dovzhenko prize in Ukraine as you have learned it from the text.

For good acting the best actors and actresses get Oscars. And pupils for their work during the lesson get good marks. At the end of this lesson I'd like to put your marks into your day books.

3. Оцінювання уроку учнями.

What is your mood at the end of the lesson? “Click" the smile.

Thank you for the work!

Перегляд файлу

Розробка уроку з англійської мови у 7 класі вчителя МЗОШ №42 за підручником А. Несвіт

Волощенко Наталії Леонідівни

Тема: Кіно. Олександр Довженко – видатний  український режисер. 

Мета:

Закріпити  навички вживання тематичної лексики в процесі усного мовлення,  аудіювання  та читання. Під час аудіювання  тренувати в розпізнаванні  необхідної  інформації. В процесі читання  ровивати  уміння аналізувати  та співпідставляти частини тексту, знаходити логічні  звязки  між частинами тексту.                              

Розвивати уміння  спілкуватися про кіно в межах тематики, використовуючи загальновживані вирази та демонструючи загальноприйнятні норми комунікативної поведінки; виражати простими засобами свої погляди  та ставлення. Демонструвати розуміння цінності  національного культурного розмаїття в історії розвитку кіномистецтва.

Очікувані результати: Підготувати учнів до написання листа другові про урок англійської мови з теми «Кіно».  Під час уроку учні закріплять уміння повідомляти та пояснювати про свої уподобання стосовно жанрів фільмів, вести діалог про відвідування кіно;  отримають практику в аудіюванні та читанні  тематичних текстів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: Презентація з використанням ІКТ, аудіозапис тексту, роздатковий матеріал, зошити,  підручники, дошка.

                                                      Хід уроку

І.Орієнтація, мотивація діяльності.

Greeting.

1.Повідомлення теми, мети, завдань уроку .

We are going to have a demonstration lesson today. That’s why there are some guests  at our lesson.  

  What’s the topic of our lesson? Right!  “Cinema”.

Look at the portrait.

 This is OLEKSANDR DOVZHENKO.

OLEKSANDR DOVZHENKO -  the famous  Ukrainian  film director.

So, today we’ll speak about cinema. You’ll show your  lexical and grammar skills during doing exercises in  listening,  speaking , writing and reading the text

OLEKSANDR DOVZHENKO  FILM  STUDIOS.

2. Інформування про домашнє завдання.

     We often want to know the end of the film from its beginning. Let’s look at the end of our lesson script and write down the hometask.

- 9-points -  Write a letter to your English pen-friend  about our today’s demonstration lesson.

-10-12 points - + prepare a sound letter.

3. Мотивація навчальної діяльності.

 If  you work hard, you’ll do your hometask easily; you’ll be able to communicate in English on the topic successfully .

II. Основна частина уроку.

1.Warming-up.

Actors and actresses use tongue twisters to train  to speak perfectly.

 We  use  the words: Nowadays people can’t just imagine their life without the art of cinema.

2  Активізація вживання тематичної лексики.

Cinematography develops rapidly and the number of its genres increases.

 Do you know them well?

Guessing game. Look at the  envelop. There is the advertisemet of the film there.Guess the genre of the film.

3.  The game: Strong chain.

Make a  chain  asking and answering the question.

What kind of films do you like to watch?

I like to watch … because they are … . And what about you?

4. Перевірка  виконання домашнього завдання.

It’s time for checking  your hometask. Let’s listen to your dialogues about visiting the cinema.

Ex 3 p 83  Act out the dialogue.

 5. Відпочинок. Музикальна пауза.

It’s time for refreshment.

Let’s have a rest and sing the song “Yellow Submarine”

( Thanks )

6. Піготовка до аудіювання та читання тексту про О. Довженка.

Who knows,  maybe among you there are future producers and you will use songs, special effects  and what not in your films.

And  now we are going to learn some facts about OLEKSANDR DOVZHENKO -  the famous  Ukrainian  film  director of the silent cinema.

Take your exercise books, write down the date and be ready to do some tasks

7. Читання  висловлювань О. Довженка та знаходження їх еквівалентів рідною мовою.

Let’s read some  quotations by Alexandr Dovzhenko  and find Russian or Ukrainian equevalents.

Motherland – it’s all!

Wrong time while people are the same.

Aren’t there anywhere in the world such fields, wheat, orchards and   the sky ? Two are watching the ground. One of them sees the puddle, another – the stars.

What to whom?

 Батьківщина - все!  Олександр Довженко «Україна в огні»

Час інший, а народ той же.  Олександр Довженко «Україна у вогні» 
Чи є на світі ще такі поля, такі пшениці, сади, таке небо?  «Україна в огні» 

Двое смотрят вниз. Один видит лужу, другой звёзды. Что кому.

8. Аудіювання

a)  Підготовка до аудіювання

Listen to the sory about  A.  Dovzhenko and  fill in the gaps  in the sentences with necessary  words:

a) cin­ema­tog­ra­phy  b) nowadays   c) documentaries d) of sound films e)  Europe  

f) in 1894  g) silent films  h) children

b)  аудіювання тексту

A.  Dovzhenko  is the famous Ukrainian writer, the  director of  silent films. He is  one of the founders of  Ukrainian cinematography.  He   is considered by many to have been one of the world's greatest film directors.  

 He was born    in 1894  in Chernigivskaya region.  His parents had many children--fourteen in all,  two survived,  Alexandr and his  sister Polina, who became a doctor. The other children died at different times, hardly any of them reaching working age.  

   Because of political problems, he was able to complete only seven feature-length films;  these include his major works, "Zvenihora, Arsenal, " and "Earth."  They were about   contemporary life, with the common man at its centre.  They were named among the best films of all times.   He travelled around Europe showing his best films to Europeans.

He also visited Great Britain once. He studied the possibilities of sound films there.

He was a correspondent in World War II and sketched for films, stories, plays, and novels.  

He worked for the Odesa and Kyiv studios. Apart from a number of feature films he made documentaries. Besides he wrote script-like stories and plays. Since 1946 he stayed to work at the Mos­film Studio. He died in Moscow in 1956.

  O. Dovzhenko became an important figure­ in national and world cin­ema­tog­ra­phy.   

The Kyiv Studio bears his name nowadays.  The Dovzhenko prize was instituted in 1983.

9. Виконання завдань учнями. (Використання  карток)

The task for pupils.

Listen to the sory about  A.  Dovzhenko and  fill in the gaps  in the sentences with necessary  words:

a) cin­ema­tog­ra­phy  b) nowadays   c) documentaries d) of sound films e)  Europe  

f) in 1894  g) silent films  h) children

1. A.  Dovzhenko  is the famous Ukrainian writer, the  director of ….

2. He was born      in Chernigivskaya region.

3. There  were  fourteen  … in the Dovzhenkos family.  

4. O. Dovzhenko became  an important figure­ in national and world.  

5.  He travelled around    showing his best films to Europeans .

 6. He studied the possibilities ….  in Great Britain.

7. He made  feature films and …. .

 8. The Kyiv Studio bears his name … .

10.  Взаємоперевірка результатів виконання завдань.

Change the  exercise-books  and put the  points to your classmates ( look at the correct answers are on the blackboard)

Keys:

1. g) silent films

2.  f) in 1894

3. h) children

4.  a) cin­ema­tog­ra­phy  

5. e) Europe  

6.  d) of sound films

7.  c) documentaries

8. b) nowadays

11.  Робота з текстом підручника.

А)  Підготовка  до читання.

Ex. 2 a) p 99  Read the parts of the text (A-D) and put them in the correct order to make a story.

B)  Робота з текстом. Аналіз та співставлення частин тексту в певній логічній послідовності.

 C) Перевірка результатів виконання

Keys

1 C 2 A 3 B 4 D

11. Work in groups. Match the genre of the film with its definition.

1

a comedy

a)

a film with a lot of singing and dancing

2

a science fiction film

b)

a film about people and events in the past

 

3

a horror  film 

c)

a funny humorous film

 

4

  a thriller

d)

a  film about the events in the future

 

5

a cartoon 

e)

a frightening film, about vampires for example

 

6

a historical  film 

f)

an exciting film about crime and violence

 

7

a musical  

g)

a film with a lot of exciting events and advetures

 

8

An action film 

h)

a film made by photographing some series of drawings

 

12. Change the  cards  round the table and put the  points to your classmates (correct answers are on the blackboard)

Keys: 1 c) ;  2 d);  3 e);  4 f);  5 h);  6 h); 7 a);  8  g)

 

III.  Підведення підсумків уроку.

 

1. Рефлексія. Використання карток.

HELPFUL  HINTS.

Write a letter to your English pen-friend  about our today’s demonstration lesson.

Start like this:

 

Dear, …

I’d like to  tell you about our  English demonstration  lesson which we had 

 It was unusual because there were some guests at the lesson that’s why we were …… 

The topic of the lesson  was …

We had a lot of interesting tasks …

   was the easiest.

… was the most interesting.

… was the most difficult.

I liked (didn’t like) …  because

And what   about you? … …. ….

With best wishes

….

 You may

take the  photo of  the promt for your hometask on your mobile phones.

Or find the information on my blog: nataliyaleo.blogspot.com

 

2. Оцінювання вчителем результатів уроку.

So, what  prize do good films get in Ukraine?

Good films get  The Dovzhenko prize   in Ukraine as you have learned it from the text.

 

For good acting the best actors and actresses get Oscars. And pupils for their work during the lesson get good marks.  At the end of this lesson I’d like to  put your marks into your day books.

3.  Оцінювання уроку учнями.

 What is your mood at the end of the lesson? “Click” the smile.

Thank you for the work!

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ніколаєва Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Несвіт А.М.)
Додано
11 серпня 2018
Переглядів
1694
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку