Урок Тема : " Масштаб "

Про матеріал

Тема. Масштаб.

Мета: дати учням поняття «масштаб»; формувати вміння читати простий план і

карту місцевості, використовуючи масштаб; виховувати пізнавальну активність.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних

навичок дослідження;

- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження

природних явищ і процесів та їхніх наслідків;

-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння текстів

природничого змісту;

-Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації в різних

джерелах
Перегляд файлу

Дата __________      Номер  уроку ___________            Природознавство  4  клас

 

Тема. Масштаб.

Мета: дати учням поняття «масштаб»; формувати вміння читати простий план і

карту місцевості, використовуючи масштаб; виховувати пізнавальну активність.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних

навичок дослідження;

- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження

природних явищ і процесів та їхніх наслідків;

-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння текстів

природничого змісту;

-Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації в різних

джерелах.

Обладнання: підручники, зошити, роздатковий та ілюстративний матеріал,

відеоматеріали, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок формування компетентностей.

 

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Картинки по запросу облако рисунок для детей

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вправа «Погода»

Яка  зараз  пора року?

Який місяць?

Яке число?

Тепло чи холодно надворі?

Який стан неба?

Яка температура повітря?

Чи були сьогодні протягом дня опади?

Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 35).

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке масштаб.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Практична робота

— Спробуйте накреслити план прямокутної коробки з-під скріпок. Виміряйте її довжину і ширину. Накресліть прямокутник із визначеними сторонами.

— Спробуйте накреслити план великого предмета, наприклад, парти. Чи можна зробити так само, як ви тільки-но робили з малими предметами? Учні дивляться на парту згори. Доходять висновку, що кришка парти є прямокутником.

— Як розмістити такий прямокутник на аркуші паперу? (Учні висловлюють свої думки.)

— Для цього користуються поняттям «масштаб». Масштаб указує, у скільки разів збільшено або зменшено розміри предметів і відстані між ними.

Виміряйте довжину і ширину кришки парти. (Довжина — 120 см і ширина — 80 см.)

Виміряні розміри зменшіть у 40 разів. Тепер кришка парти у вигляді прямокутника буде завдовжки 3 см і завширшки 2 см. Накресліть план парти у зошити.

— Даний масштаб записують так: 1 см — 40 см. Це означає, що 1 см на плані відповідає 40 см дійсних розмірів.

На планах масштаб може бути різним. Наприклад: 1 см — 15 см, 1 см — 20 см, 1 см — 200 м тощо.

— Що потрібно зробити, щоб на невеликому аркуші паперу розмістити план місцевості?

— Щоб накреслити план місцевості села чи якоїсь іншої місцевості, потрібно виміряти відстані між будівлями, деревами тощо і зменшити їх. Для цього використовують масштаб, який показує, у скільки разів зменшили реальні розміри. Масштаб записують унизу аркуша. Люди користуються масштабом не тільки тоді, коли креслять план. Маючи перед собою план і знаючи масштаб, можна обчислити відстані між предметами. А на малюнку виміряти відстань неможливо, адже він намальований не за масштабом.

Робота за підручником (с. 36–38)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання на с. 36.

— Коли користуються масштабом?

— Яким буває масштаб і як ним користуватися?

— Поясніть за малюнком 26, як визначити відстань від школи до хатинки лісника.

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 38.

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

Фізкультхвилинка

Раз! Два! Всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три, чотири — нахилились,

Із струмочка дружно вмились.

П’ять, шість — всі веселі

Крутимось на каруселі.

Сім, вісім — в потяг сіли

Ніжками затупотіли.

Дев’ять, десять — відпочили

Й за навчання дружно сіли

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Виконання практичного завдання

Масштаб: 1 см — 200 м. Сад має довжину 1000 м, ширину — 600 м. Якої форми цей сад? Тягнеться він із заходу на схід. Які розміри цього саду? Накресліть план саду в зошитах.

Виміряйте довжину і ширину класу. Накресліть план класу в зошитах. Запишіть масштаб. (Один учень працює біля дошки.)

Робота в парах

1) Використовуючи масштаб, накресліть план ділянки завдовжки 900 м, завширшки 300 м. Для чого використовують умовні позначення? Намалюйте кілька умовних знаків.

2) Намалюйте свій підручник і накресліть його план. Що таке план? Чим відрізняється малюнок від плану?

3) Користуючись умовними знаками, намалюйте план описаної місцевості. У центрі населеного пункту розташована школа. Довжина шкільного приміщення 80 м, ширина — 60 м. На північ від школи на відстані 100 м проходить шосейна дорога, на південь, на відстані 80 м, знаходиться сад. На схід, на відстані 100 м, простяглися луки. На захід, на відстані 60 м,— шкільні ділянки. Масштаб: 1 см — 20 м.

Тестування

1. Що називають кресленням вигляду предмета згори?

 Малюнок;

 карта;

 план.

2. Як накреслити план великого предмета?

 Зменшити справжні розміри;

 збільшити справжні розміри;

 накреслити на весь аркуш.

3. Що вказує, у скільки разів зменшено (або збільшено) справжні розміри предметів і відстань між ними?

 Ширина і довжина;

 розміри плану;

 масштаб.

4. Що називають кресленням вигляду згори невеликої ділянки земної поверхні?

 Карту;

 план місцевості;

 глобус.

5. За допомогою чого на плані зображують зображення?

 Малюнків;

 умовних знаків;

 підписують словами.

6. Де позначають масштаб на плані?

 По центру вертикально;

 внизу;

 угорі.

7. Що можна визначити за допомогою масштабу?

 Відстань між предметами на місцевості;

 відстань від Сонця до предмета.

8. Як розміщені предмети на місцевості?

 Населені пункти виділені іншим кольором;

 відповідно до розміру;

 відповідно до сторін горизонту.

9. Які сторони горизонту вказані стрілкою?

 Пн — Пд;

 Зх — Сх;

 Пн — Зх;

 Пд — Сх.

10. Хто користується планом місцевості?

 Геологи, будівельники, агрономи;

 будівельники, вчителі, агрономи;

 агрономи, геологи, продавці.

11. Що таке план?

 Вигляд великих предметів, будівель, невеликих ділянок земної поверхні згори;

 креслення у певному масштабі великих предметів, будівель, невеликих ділянок земної поверхні такими, якими їх бачимо згори;

 зображення окремих об’єктів на папері за допомогою умовних позначень.

12. Що таке масштаб?

 Число, яке показує, у скільки разів зменшено або збільшено реальні відстані на плані чи карті;

 збільшене або зменшене зображення земної поверхні на папері;

 число, яке використовують під час складання плану чи карти.

Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

 

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що показує масштаб? (Масштаб показує, у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предмета.)

— Який масштаб можна використати на плані місцевості?

— Як позначаються сторони горизонту на плані?

— Що можна зобразити на плані місцевості?

— Чи можна зобразити людей, будинки?

— Як слід учинити, коли потрібно зобразити велику територію?

— Прочитайте масштаб: 1 см — 50 м; 1 см — 50 км. Що означають ці записи?

— Що потрібно зробити, щоб накреслити план предмета? (Потрібно виміряти довжину і ширину предмета, вибрати масштаб.)

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 36–38).

 

1

 

doc
Додано
13 листопада 2018
Переглядів
980
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку