Урок Тема "Мішані ліси"

Про матеріал
Різноманітності природи України; поняття про природні зони; причини зміни тайги мішаними лісами; рослинний і тваринний світ, багатства і надра України.
Перегляд файлу

Тема: Природні зони України: мішані ліси. Розташування кожної природної зони на території України, її природні умови, рослинний і тваринний світ, взаємозв'язки між ними. Практична робота. Розпізнавання найпоширеніших рослин природної зони за їх особливими ознаками; моделювання ланцюгів живлення .

Мета: розкрити причину різноманітності природи України; сформувати поняття про природні зони; пояснити причину зміни тайги мішаними лісами; ознайомити з рослинним і тваринним світом, багатством надр; розвивати спостережливість, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи України, її багатств.

Обладнання: ППЗ, плакати , гербарій, карта природних зон.

ХІД УРОКУ:

I. Організація класу

II. Повторення вивченого матеріалу

2. 1. Фронтальне опитування за допомогою тестів.

1) Які ви знаєте водойми в Україні?

а) Ріки, джерела, озера, моря, ставки, болота, сховища;

б) океани, ріки, озера;

в) озера і моря.

2) Де утворюється джерело?

а) На горбі;

б) у річці;

в) на дні ярів, балок, схилах горбів, крутих берегів річок.

3) Як правильно показати річку на карті?

а) Від гирла до її витоку;

б) від середини до її кінця;

в )із витоку до її гирла.

4) Назвати знамениті озера України.

а) Сиваш, Дніпро, Дунай;

б) Світязь, Сиваш, Чорне;

в) Світязь, Сине вір, Ялпуг, Кагул, Сиваш.

5) В якій частині України є найбільше боліт?

а) У Криму;

б) на Поділлі;

в) на Поліській низовині.

6) Назвати моря України.

а) Біле, Охотське;

б) Чорне, Каспійське;

в) Чорне, Азовське.

2. 2. Індивідуальне опитування.

Чому джерельна вода є холодною і чистою?

Яку будову має річка?

Що таке озеро?

Як утворюється болото?

Назвати найбільші річки України.

— Що таке море?

III. Актуалізація опорних знань

3. 1. Створення проблемної ситуації. Учитель зачитує вірш Миколи Федоровича Сингаївського.

ПІСНЯ РІДНОГО КРАЮ 

З краплі струмок починається завше,

Крапля до краплі море води.

Вчасно засіємо поле наше,

Земле, роди.

Світ неосяжний. Земля велика.

Кожному сонцю — в його стороні.

Краю мій, доля моя сонцелика,

Ти при мені.

Є хліб, а до хліба — зоряна пісня,

Та ген понад ставом — калини жар.

Земле моя, синьооке Полісся,

Мій перший буквар.

Я трави твої на смак відчуваю,

Як воду з цілющих живих криниць.

Знаю мелодії отчого краю

З голосу Птиць.

Гілка до гілки — вквітчайся, краю,

Більше у світі цвіту стає.

Вийду у сад і серцем пізнаю

Древо своє.

3. 2. Відповіді на запитання.

— Поміркуйте, про який край йдеться у вірші? (Полісся)

В якій зоні знаходиться Полісся? (Природна зона. Мішані ліси)

— Як ви розумієте вислів «мішаний ліс»? (Ліс, в якому ростуть хвойні та листяні дерева.)

IV. Фізкультхвилинка

V. Повідомлення теми та завдань уроку

— Мабуть, ви вже здогадалися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці. Тим, хто ще не здогадався, допоможе ось це завдання. Дайте відповідь на запитання — і по вертикалі перші букви кожної відгадки складуть тему нашого уроку.

1) Одна із складових частин ґрунту. (Пісок)

2) Тече, тече, не витече. Біжить, біжить, не вибіжить. (Річка)

3) Буква, з якої не починаються слова. (И)

4) Як називається заглиблення, по якому тече річка? (Русло)

5) Яка рослина зображена на малюнку? (Очерет)

6) Яка тварина зображена на малюнку? (Дельфін)

7) Масляниста рідина темно-бурого кольору з рідким запахом, що є легшою за воду. (Нафта)

8) Назва пташки. (Іволга)

9) Яка пора року запорошена білими снігами? (Зима)

10) Хто цей звір рогатий, що рогами багатий? (Олень)

11) Планета Сонячної системи на букву Н. (Нептун)

12) Буква, з якої не починаються слова. (И)

13) Маленьке, сіреньке, а хвостик — як шило. (Миша)

14) Назва української річки, що починається з букви І. (Ірпінь)

15) Назва пташки, що починається з букви Ш. (Шишкар)

16) Хижа риба. (Акула)

17) Українське місто, назва якого починається з букви Н. (Ніжин)

18) Ім'я хлопчика. (Іван)

19) Відлітають за моря, у краї далекі, на будинках гнізда в'ють, звуть же їх... (Лелеки).

20) Ім'я дівчинки. (Ірина)

21) Із неба диво золоте і світить нам, і гріє. (Сонце)

22) Буква, з якої не починаються слова. (И)

1) Пісок

13) Миша

2) Річка

3) И

4) Русло

5) Очерет

14) Ірпінь

15) Шишкар

16) Акула

17) Ніжин

6) Дельфін

18) Іван

7) Нафта

19) Лелеки

8) Іволга

9) Зима

10) Олень

20) Ірина

21) Сонце

22) И

11) Нептун

 

12) И

 

— Отже, перед нами постало завдання — з'ясувати причину різноманітності природи в Україні, а також розглянути, як змінюються природні зони з півночі на південь, і більше дізнатися про таку природну зону як мішані ліси.

VI. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

6. 1. Пояснення матеріалу за ППЗ.

Україна займає вигідне географічне положення для господарювання і життя людей. Природа України багата і різноманітна. Територія України знаходиться в межах географічного поясу, в якому виділяються природні зони мішаних лісів та степові зони. Частина території , а саме південно-східний берег Криму належить до зони субтропіків. На території України є також два гірських райони – Карпати і Кримські гори.

Кожна природна зона поступово переходить одна в одну, має свої кліматичні умови і природні ресурси, грунти, рослинний і тваринний світ.

Господарська діяльність людей зумовлена погодними умовами кожної природної зони, її корисними копалинами.

Зона мішаних лісів розташована в Україні на півночі, займає близько 15 % її території. Простягається з півночі на південь на 150-200 км. В неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей…

VІI. Фізкультхвилинка

Раз-два – всі присіли,

Три-чотири – нахилились,

Зі струмочка гарно вмились.

П’ять-шість – всі веселі,

Крутимось на каруселі.

Сім-вісім – в поїзд сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев’ять-десять – відпочили,

Всі за парти дружно сіли.

VІІI. Осмислення учнями знань

8. 1. Робота з підручником.

Опрацювати статті підручника «Природні зони України і «Мішані ліси».

8.2. Оберіть правильну відповідь за ППЗ (тести).

1. Географічне положення України:

А. Зовсім вигідне

Б. Майже вигідне

В. Вигідне

2. Природа України:

А. Бідна і нерізноманітна

Б. Багата і різноманітна

В. Багата але нерізноманітна

3. Зона мішаних лісів України розташована:

А. На півдні

Б. На сході

В. На півночі

4. Рельєф у зоні мішаних лісів:

А. Низовинний, рівнинний

Б. Низовинний, гористий

В. Високогірний, гористий

5. Клімат Полісся:

А. Тропічний

Б. Помірно-континентальний

В. Субтропічний

6. Середня тривалість безморозного періоду:

А. 90-100 днів

Б. 240-250 днів

В. 160-180 днів

7. Бори – це

А. Соснові ліси

Б. Березові ліси

В. Букові ліси

8. Для фауни зони мішаних лісів характерні тварини:

А. Пустелі

Б. Лісу

В. Степу

9. Полісся вкрито лісами:

А. На третину

Б. На дві третини

В. Повністю

10. На Поліссі добре розвинуті такі галузі народного господарства:

А. Добування кам’яного вугілля

Б. Деревообробна те целюлозно-паперова галузь

В. Добування солі та марганцю

8.3. Гра «Побудуй ланцюг живлення, що склався в зоні мішаних лісів». (Групи озвучують свої роботи)

8.4. Робота з гербарієм. Розпізнавання найпоширеніших рослин природної зони за їх ознаками.

8.5. Робота в зошитах із друкованою основою.

ІХ. Узагальнення та систематизація знань учнів

  • Про що йшлося на сьогоднішньому уроці?
  • Що нового ви дізналися?
  • Що вам сподобалося?
  • Що вам найбільше запам’яталося?
  • Покажіть на карті зону мішаних лісів.

Х. Домашнє завдання

Прочитати статті «Природні зони України», «Мішані ліси». (с. 116-123)

Творче завдання: намалювати рослину або тварину зони мішаних лісів і розповісти про неї за планом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок з предмету

«Я і Україна. Природознавство»

4 клас

на тему:

 «Природні зони України. Мішані ліси».

 

 

Виконала: вчитель початкових класів

Нововасилівської

ЗОШ І-ІІ ступенів

 

Філенко Марина Григорівна

 

docx
До підручника
Природознавство 4 клас (Андрусенко І.В.)
Додано
14 січня 2020
Переглядів
1841
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку