Українська мова 8 клас
Тема: Написання прикладок. Тренувальні вправи
Мета: закріпити знання про прикладку як різновид означення, її функцію в реченні, навчити учнів правильно вживати лапки і дефіс при прикладках; повторити частини мови; формувати практичні вміння, орфографічні навички; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, естетичні смаки; збагачувати словниковий запас, коригувати мовленнєві недоліки; виховувати любов до рідного слова, культуру поведінки. Обладнання: ІКТ, презентація, мовна газета, ілюстративний матеріал, наочність, картки, продукти харчування, оформлення класу
Хід уроку
І. Організаційний момент.
"Криголам" (Яке ти правило української мови?)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бліц - опитування:
- Який розділ мовознавства ми зараз вивчаємо? - Що таке синтаксис? - Як називається розділ мовознавства, що вивчає розділові знаки? - Назвіть найменшу одиницю людського спілкування. - Які є речення за метою висловлювання? - Які є речення за емоційним забарвленням? - Які є речення за наявністю другорядних членів речення? - Які є речення за кількістю граматичних основ? - Назвіть , що таке граматична основа? - Назвіть другорядні члени речення.
ІІІ. Перевірка д/з
Учні розповідають за виготовленою заздалегідь мовною газетою про прикладку
ІV. Повідомлення теми та мети
V. Очікувані результати
- Чого ви очікуєте від уроку? (навчитися писати прикладки, вивчити нові слова...)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Мовне кафе (Презентація)
Запрошую вас до мовного кафе. Знайомтеся: я - шеф-кухар. Я приготувала вам багато цікавих "страв" (завдань).
1. Повторимо правила поведінки за столом
2. Меню
Гарячі страви: смажена риба карась у сметані, фаршировані гриби шампіньйони, запечений заєць-русак, суп-розсольник, риба фугу.
(Читаємо та пояснюємо правопис слів, ознайомлюю з новою стравою).
Обираємо страву, яка сподобалась і записуємо в зошит.
Десерт: шоколад "Світоч", печиво "Наполеон", велетень кавун, цукерки "Ромашка", морозиво-лід, торт "Київський", каша-бабка із гарбуза.
(Читаємо та пояснюємо правопис слів)
Обираємо страву, яка сподобалась і записуємо в зошит.
Напої: сік "Добрий ранок", кава "Галка", мінеральна вода "Моршинська", чай (суміш сушених трав та квітів): трава звіробій, калина-ягода, сон-трава, квітка троянда.
(Читаємо та пояснюємо правопис слів)
Обираємо страву, яка сподобалась і записуємо в зошит.
3. Есе-хвилинка
Моя улюблена страва - це ..., бо ...
4.Музична пауза ("Ой у лузі червона калина...")
5. Сенкан (чай )
1- Чай
2- Смачний, теплий.
3 - Зігріває, оздоровлює, заспокоює.
4 - Чай з бергамотом продається в магазині. Я люблю зелений чай.(записат., підкреслити)
5 - Напій.
6. Орфоепічний тренажер
ПіцЕрія, лАте, соломИнка, нАчинка,чорнОслив, горошИна, фартУх.
7. Орфографічний словник
апетит, піца, чипси, котлета, спагеті, чизкейк (пояснюю слово)
8. Гра "Попади сніжкою в ціль"
Ми відвідали кафе, поговорили про страви, а зараз ідемо на уявну прогулянку на свіже повітря і трошки пограємо. Завдання: визначити частину мови на сніжці й прикріпити до відповідного відерця.
VІІ. Підсумок
"Незакінчене речення.." На уроці я навчився ... Я дізнався про нові ... Мені було цікаво ...
VІІІ. Домашнє завдання Завдання у вордволі "Написання прикладок"
ІX. Рефлексія Обери смайлик, який відповідає твоєму настрою в кінці уроку
І завершити урок я хочу словами із поезії Василя Симоненка, де кожен рядок пересипаний прикладками:
Вигаптуй на небі райдугу-доріжку.
Простели до сонця вишивку-маніжку.
Щоб по тій доріжці з лебедями-снами
Плавати до щастя білими човнами.