Урок. Тема. Неозначена форма дієслова.

Про матеріал

Мета : ознайомити учнів з граматичними ознаками неозначеної форми дієслова; формувати вміння розпізнавати ці дієслова серед інших

часових форм; розвивати увагу, спостережливість; виховувати почуття гордості за свою школу і бажання добре вчитися.

Перегляд файлу

Тема. Неозначена форма дієслова.

Мета : ознайомити учнів з граматичними ознаками неозначеної форми дієслова; формувати вміння розпізнавати ці дієслова серед інших

часових форм; розвивати увагу, спостережливість; виховувати почуття гордості за свою школу і  бажання добре вчитися.

Обладнання :  мовний матеріал, картки  для роботи за темою, прислів'я,

компютер.

Методи та прийоми : робота в парах, вправа «Мікрофон»

Тип уроку : комбінований

Форма роботи : інтегрована ( розвиток мовлення, читання )

 

                                                    Хід уроку

I.Організація класу.

Слайд 1 ( Презентація )

Сьогодні ми зробимо ще один крок в країну відому,

В країну чудову, що нас так чекає й збагачує мову.

Тож сядьте рівненько і будьте уважні,

Щоб працювати нам було неважко.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Запитання вчителя

  •      Яке завдання ви отримали на минулому уроці  ? (с.164, в. 343 А І,  ІІ)
  •      Яким було завдання ?

Треба було прочитати і відгадати загадки. Списати,  вставляючи пропущені букви. Назвати слова, ужиті   переносному значенні .

Робота з сигнальними картками  

ІII. Каліграфічна хвилинка.

1.Робота з прислів’ям

Прочитайте прислів’я    (Презентація  ).    Слайд № 2( Презентація )

Більше робити, а менше — говорити

 Як ви розумієте зміст  цього прислів'я ? ( Відповіді учнів .)

 Хто  може дати вам таку пораду?

Запишіть прислів’я в зошит

Назвіть першу літеру у слові більше.

Запишіть велику та маленьку літери  Бб і перший склад у слові більше

Бб * бі 

 Знайдіть дієслова у прислів'ї.  Поставте до них запитання? 

-   Спробуйте визначити час, особу дієслів ? ( Відповіді учнів )

     -  Діти, ці дієслова, в яких неможна визначити час, особу. Вони стоять у неозначеній формі. То ж сьогодні ми познайомимось з такими дієсловами.

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Виділення істотних ознак, повідомлення терміна.

Вправа «Поміркуйте»

- Спостерігаємо за  дієсловами  Слайд №  3 ( Презентація )

Робота з текстом

Завдання. 1 Прочитайте текст.

Я бережу своє здоровя. Уранці я роблю зарядку. Щодня чищу зуби.

Перед їжею мию руки. Лежачи  я не  читаю. Перед сном провітрюю кімнату..

Завдання. 2 Перебудуйте текст так, щоб він відповідав назві « Поради

лікаря» і стосувався всіх. Уживайте слова треба, слід. Запишіть свій текст.

( Розібрати разом із класом перше речення )

Треба берегти своє здоровя.

Перевірка Слайд №  4( Презентація )

 

 Поради лікаря

Треба берегти  своє здоровя. Уранці  слід  робити  зарядку. Щодня треба  чистити  зуби. Перед їжею слід  мити  руки. Лежачи   не треба  читати.

Перед сном  слід провітрювати кімнату

Робота проводиться фронтально.

Перевірка відбувається  із використанням роботи в парах.

Питання вчителя

        Визначіть час виділених  дієслів .

  Поставте  їх  у минулому  і  майбутньому часі.

  Чи можна визначити час дієслів правого запису?

Висновок. Дієслова відповідають на питання що робити що зробити? Вони не вказують, хто виконує ДІЮ і коли вона відбувається. Час їх визначити не можна. Тому ця форма називається неозначеною формою дієслова. Такі дієслова закінчуються на -ти.

 

2. Ознайомлення з правилом  (с. 166).

( Хорове читання правила )

Перевірка прочитаного

 

3.Опрацювання вивченого матеріалу

 

Робота з фразеологізмами      Слайд № 6 ( Презентація )

Завдання

Замініть фразеологічні вислови дієсловами - синонімами в неозначеній формі, використовуючи  слова для довідок. Поставити питання, виділити закінчення.

Узяти верх -  …. Тримати язика за зубами - Викинути з голови - Зарубати на носі —...

Слова для довідок : перемогти, мовчати, забути, запам’ятати

 

Перевірка відбувається за допомогою презентації

 

V. ФІЗХВИЛИНКА

 

VI. Закріплення вивченого матеріалу . Тренувальні вправи.

 

1. Робота з підручником с. 165, в.344

Завдання .

Списати прислів’я . Пояснити їх значення. Визначити дієслова і пояснити

У якій формі вони вживаються.

( Коментоване письмо )

2. Робота з підручником с. 166, в.346

Завдання

Списати українські словосполучення. Скласти з ними речення.

 

3.Словникова  робота : допомагати

( Запис речення біля дошки )

Діти повинні  допомагати  своїм  батькам.

 

4.Робота з підручником . Самостійна робота.

Виконання вправи 348, с. 166

Завдання

Списати, підкреслити дієслова, вжиті в неозначеній формі.

Перевірка ( читання речень ланцюжком )

 

VII. Підсумок уроку . Рефлексія   Слайд 7 ( Презентація )

Вправа « Мікрофон»

 

  • Отже, з якою формою дієслова ми познайомились ?
  • На які питання відповідає ?
  • У яких завдання  виникали труднощі ?
  • Наведіть приклади неозначеної форми дієслова.

 

 

VIII. Домашнє завдання

( Диференційне )

1 варіант с.167, 350  ( А )

2 – варіант с. 167 , 350 ( Б )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель початкових класів

СШ № 3

Вербіна

Олена Володимирівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
28 серпня 2018
Переглядів
1649
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку