Урок. Тема: "Презентація проєкту "Літературно-музична композиція до Міжнародного дня рідної мови"

Про матеріал

Урок мовленнєвого розвитку. Застосовано проєктну технологію, міжпредметні та внутрішньопредметні зв'язки.

Перегляд файлу

Українська мова, 7 клас

Урок мовленнєвого розвитку

Тема.      Презентація проєкту «Літературно-музична композиція

до Міжнародного дня рідної мови»

Мета проєкту:

          -   дослідити історію виникнення Міжнародного дня рідної мови;

          -    дослідити історію розвитку української мови;

  • формувати вміння пошукової роботи;
  • розвивати інформаційно-комунікаційну, мовленнєву, мовну, соціокультурну, комунікативну, діяльнісну компетентності;
  • виховувати патріотичні почуття,  шанобливе ставлення до рідної мови;
  • виховувати толерантне ставлення до розмаїття мов на земній кулі;
  • виховувати позитивне ставлення до вивчення інших мов.

Мета уроку:

  • познайомити учнів з історію виникнення Міжнародного дня рідної мови;
  • розширити відомості семикласників з історії української мови;
  • формувати компетентності в освітній галузі «Мови і літератури» у відповідності до вимог Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти за двома напрямками:

а) ключові компетентності: уміння вчитися, інформаційно-комунікаційну, соціальну, громадянську, комунікативну, загальнокультурну;

б) предметні компетентності: мовну, мовленнєву, соціокультурну, діяльнісну, проектно-технологічну,   здоров’язбережувальну;

        -    розвивати словниковий запас і граматичну будову  мовлення учнів, застосовуючи міжпредметні та внутрішньопредметні зв’язки;

         -    удосконалювати навички віршування та виразного читання;

  • виховувати патріотичні почуття, шанобливе ставлення до рідної мови;
  • виховувати толерантне ставлення до розмаїття мов на земній кулі;
  • виховувати позитивне ставлення до вивчення інших мов.

Тип уроку:  урок-презентація проєкту (закріплення знань, умінь, навичок)

Обладнання: мультимедійна презентація, картки для Поетичної хвилинки, проєкти учнів, підручник. Кабінет оформлено в українському сучасному стилі. Учні вдягнені у вишиванки.

Перебіг уроку

І. Організація класу.

Учні вітаються з гостями словами:

На нашому уроці Вас вітаємо

І доброго дня усім бажаємо!

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 Сьогодні на уроці ми презентуємо проєкт «Літературно-музична композиція до Міжнародного дня рідної мови».

Отже, на уроці ви представите результати вашої пошукової роботи, і

  • ми познайомимося з  історією виникнення Міжнародного дня рідної мови та етапами становлення української мови;
  • це спілкування стане черговою сходинкою на шляху формування ваших компетентностей, а саме мовної та мовленнєвої;
  • а найголовніше, що ця зустріч є доброю нагодою для кожного відчути себе справжніми патріотами нашої країни й толерантними поціновувачами інших мов і культур.

* Оформлення записів у робочому зошиті.

ІІІ. Основна частина.

1) Епіграф уроку (виступ 1-ї пари учнів).

1) Мова – душа кожної національності, її найцінніший скарб.

Іван Огієнко

2) Мово! Пресвята Богородице мого народу! З чорнозему, рясту, любистку, м’яти, з роси, з дніпровської води, від зорі й місяця народжена!..

Мово моя! Мудра берегине мого народу!  Ти зцілювала втомлених духом, давала силу, здоровя, довгий вік і навіть безсмертя тим, що пили Тебе, цілющу джерелицю!.. Воскресни! Повернися! Возродися! Забуяй!

Катерина Мотрич

* Діти пояснюють значення висловів.

* Учні списують вислови з дошки, пояснюють орфограми та пунктограми.

2) Історія виникнення традиції відзначати 21 лютого Міжнародний день рідної мови (виступ 2-ї пари учнів).

Учень: 21 лютого 1952 року в республіці Бангладеш, що у північній Азії, влада жорстоко придушила демонстрацію протесту, спричинену урядовою забороною на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став Днем полеглих за рідну мову.

Учениця: Минуло багато років. У жовтні 1999 року на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в Парижі було запроваджено Міжнародний день рідної мови. Починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

Учень: Право на рідну мову - одне з головних прав людини, тому розмаїття мов на земній кулі потребує уваги й захисту.

Учениця: Оскільки з 6000 мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

Учень: Українці поважають право кожного народу мати свою мову. І саме мова вирізняє націю. Ми – українці, тому сьогодні віддаємо шану нашій  рідній українській мові.

Учениця: В Україні статус української мови визначено статтею десятою Конституції України, прийнятої 28 червня 1996 року.

Учень: Стаття десята. Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української  мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.

* Фронтальна бесіда: обговорення почутого.

* Записати зміст 10 статті в зошит, визначити частини мови.

3) Поетична хвилинка: відновити уривки, підібравши з довідки слова (робота в парах)

Учитель:

Щоб багатшу мову мати,
Треба слово добирати.
Величезний слів запас
Буде в кожного із нас.
Тож давайте, починаймо,
Слово в риму підбираймо!
І варіант

Мова наша українська
Щира, рідна, МАТЕРИНСЬКА.
Дуже гарна і чудова,
Чиста, мила, СВІТАНКОВА.
В цілім світі найсвятіша,
Українцям НАЙРІДНІША.

І співа вона в джерельці
Та живе у нашім СЕРЦІ.
Довідка: СВІТАНКОВА, НАЙРІДНІША, СЕРЦІ, МАТЕРИНСЬКА.
 

ІІ варіант   

І весела, і завзята,
Ти дотепна і КРИЛАТА.
Лагідна і терпелива,
То сумна, то ЖАРТІВЛИВА.
Іскрометна і лірична,
І пісенна, й ПОЕТИЧНА.
Дорога, а ще пречиста,
То звичайна, то ВРОЧИСТА.

Довідка: ПОЕТИЧНА, ЖАРТІВЛИВА, ВРОЧИСТА, КРИЛАТА.

* Уривок записати в зошит, назвати епітети.

 

4) Цікавинки про мову (виступ 3-ї пари учнів).

Учень: А чи знаєте ви, що українська мова входить до трійки найкрасивіших мов у світі? На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу після італійської.

Учениця: На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі в 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою у світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, будова речення.

Учень: Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до літературної мови після виходу в 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є Іван Котляревський. Саме його вважають засновником нової української літературної мови.

Учениця: Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 році у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання й короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 року. Зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США).

Учень: Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера “пе”. Цією літерою починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є “еф”. В українській мові слова, що починаються цією літерою, в більшості випадків запозичені з інших мов.

 Учениця: Найбільшу кількість синонімів має слово «бити». Згідно з «Коротким словником синонімів української мови» їх  нараховується 45.

Учень: Найпоширеніше прізвище в Україні, як стверджує статистика, — Шевченко. Лише в Києві налічується близько тисячі однопрізвищників великого Кобзаря.

Учениця: Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір «Заповіт» Тараса Григоровича Шевченка: ста сорока сімома мовами народів світу.

* Діти читають «Заповіт» Т. Шевченка українською, словацькою та  англійською мовами.

 

5) З історії української мови (виступ 4-ї групи учнів).

Учитель:  Діти, не завжди наша мова могла вільно звучати й розвиватися. Про це наступна історія.

Інсценізація

(Вибігають дівчата, стають   біля дошки)

1 дівчина  Подружки, відпочинемо трохи.

Всі: Гаразд!

2 дівчина Добре тобі, Марійко, батько й до школи віддав, і книжки купує. А я хочу, та немає за що вчитися.

3 дівчина Не сумуй. Не одна ти не вмієш читати й писати. Та що вдієш, коли  батьки наші бідні. Ледь хліба та каші вистачає.

4 дівчина  А в мене не те, що книг, чобіт немає. Буду сидіти в хаті, бо як же босій по снігу ходити…

5 дівчина Давайте краще заведемо нашої - української, доки наглядач не побачив, що ми без роботи сидимо, а сонце ще не сіло.

 Ф _______________ дівчата співають Веснянку

Наглядач (перериває пісню) А шо ето ви здесь бєздельнічаєте? А ну бистро работать, а то не защітаю день. Разоралісь своімі холопскімі пєснямі. Лучше би наш, благородний, язик учілі – панскій.

(Дівчата тікають від наглядача)

 

6) Скорботні сторінки календаря української мови (виступ 5-ї пари учнів).

Учень: На долю України випали великі поневіряння: турецько-татарські орди, польські феодали, царський уряд хотіли поневолити наш народ.

Учениця: Забороняли мати власну історію, культуру, мову. Ось кілька сторінок «Скорботного календаря української мови».

Учень: 1720-й рік – цар Петро І заборонив друкувати книги українською мовою.

Учениця: 1863-й - видано Валуєвський циркуляр - розпорядження про заборону   публікації релігійних, навчальних та освітніх книг.

Учень: 1876-й – вийшов Емський указ царя Олександра ІІ, спрямований  на витіснення української мови з культурної сфери й обмеження її побутовим вжитком. Заборонено: друкувати будь-які книги українською мовою,  друкувати ноти українських пісень;  влаштовувати концерти з українськими піснями;  викладати українською мовою в початкових школах.

Учениця: 1884-й – закрито всі українські театри.

Учень: 1908-й – уся культурна й освітня діяльність в Україні визнана царським урядом шкідливою.

Учениця:  1914-й  – цар Микола ІІ ліквідовує українську пресу.

Учень: Але наша мова жива. Жодні заборони не змогли її знищити.  

Учениця: Вона звучить у школі, вдома, з екранів телевізорів, на хвилях радіо тощо.   

* Записати речення під диктовку, підкреслити члени речення: Я працюю над збагаченням свого словникового запасу, удосконалюю мовлення.

 

7) Робота з підручником: вправа 373.

* Пригадаймо: які мовні стилі й типи мовлення ви знаєте?

* Прочитати текст.

* Визначити тему, основну думку, стиль, тип мовлення.

* Виписати речення, у яких авторка висловлює своє ставлення до української мови.

* Пояснити орфограми та пунктограми.

 

8) «Учні про мову…» (виступ 4 групи учнів).

Учитель Ваші однокласники збирали висловлення: що говорять про українську мову учні школи?  

* Коментоване письмо.

1 учениця: Я люблю українську мову, бо вона милозвучна, чудова, захоплююча!

2 учениця: Наша мова неповторна, лірична, вона надихає!

3 учениця: Для мене рідна мова – це безцінний дар, який треба шанувати, як тата й маму, родину й Батьківщину!

4 учениця: Наша мова багата, мелодійна та щира, як і душа українського народу!

5 учениця: Для нас рідна мова – це дорога спадщина, яка зберігає народну мудрість.

6 учень: Наша мова обєднала українців! Ми повинні захищати, плекати рідну мову!

Учитель Ось яка чудова українська мова!

 

ІV.  Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

* Продовжити фрази «Сьогодні на уроці я дізнався (дізналась)…»,

«Мені запамяталося…», «Мені сподобалося…».

V. Домашнє завдання

* Пропоную вам скласти власне висловлення  «Що для мене рідна мова?»

VІ. Оцінки за урок і роботу в проєкті

Учитель  Діти! Сьогодні на уроці нас об’єднала рідна мова! Тож, давайте разом заспіваємо про нас, про мову та про Батьківщину!

Ф__________    Тіна Кароль і «Голос-діти» «Україна – це ти»

 

Завантаження...
docx
Додано
29 липня 2020
Переглядів
502
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку