Тема. Узагальнення і тематичний контроль за розділом «Матеріальний і духовний світ європейського Середньовіччя».
Мета: повторити, закріпити й узагальнити матеріал розділу, розвивати вміння, навички, які формувалися під час його вивчення; виховувати в учнів почуття патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого.
Тип уроку: перевірка й оцінювання знань учнів.
Обладнання: підручник, стінна карта, атлас.
Структура уроку
I. Організація навчальної діяльності
II. Узагальнення й оцінювання знань
III. Підсумки уроку
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель оголошує учням тему і завдання уроку, інформує про основні форми роботи.
II. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ
Запитання і завдання
1. Якими були причини та наслідки християнізації Європи?
2. Визначте хронологічну послідовність ключових подій історії християнської церкви у Європі.
3. Поясніть значення понять і термінів: єретик, інквізиція, Відродження, гуманізм, теологія, схоластика, алхімія.
4. Складіть історичний портрет одного з діячів: Алкуїн, Абеляр, Фома Аквінський, Дайте, Гутенберг, Петрарка, Ботічеллі, Бокаччо.
5. Наведіть приклади могутності католицької церкви у XII—ХIIІ ст.
6. Виконайте завдання за історичною картою.
1) Проведіть межу поділу християнського світу між католиками й православними.
2) Покажіть землі, за які велася боротьба між християнами та мусульманами в Середні віки.
3) Покажіть регіони Європи, що були уражені масовими єретичними рухами.
7. Складіть докладний опис однієї з пам’яток середньовічної культури.
8. Заповніть таблицю «Культура Середньовіччя».
Галузь |
Основні досягнення |
Освіта |
|
Література, літописання |
|
Архітектура |
|
Мистецтво |
|
9. Між Східною та Західною церквами від самого початку існували відмінності. Чому в 1054 р. вони призвели до розколу?
10. Поясніть, для чого папі римському потрібна була власна держава, якщо він уже був главою всіх християн-католиків.
11. Поясніть, чому колони для храму в Ахені, який будувався за часів Карла Великого, довелося вести з Італії.
Тестові завдання
1. Назвіть регіон, який став центром катарської єресі.
А Північна Німеччина
Б Східна Англія
В Південна Франція
Г Південна Італія
2. Влада папи римського сягнула вершини своєї могутності...
А у V—IX ст.
Б у X—XII ст.
В у XII—XIII ст.
Г у XIV—XV ст.
3. Якою мовою велося богослужіння у католицьких храмах?
А старогрецькою Б латиною
В національними мовами Г арабською
4. Зображений винахід пов’язують із діяльністю...
А П’єра Абеляра
Б Роджера Бекона
В Йогана Гутенберга
Г Льва Математика
5. Що найбільшою мірою вплинуло на розвиток середньовічної культури у Західній Європі?
А християнська церква
Б світська влада
В народна культура
Г культурні впливи зі Сходу
6. Як називають відродження античної культури при дворі франкських королів?
А Меровінгське
Б Каролінгське
В Капетингське
Г Вельфське
7. Хто займався пошуками «філософського каменя» в Середні віки?
А алхіміки
Б інквізитори
В схоласти
Г жонглери
8. Як називали мандрівних студентів, які блукали Європою в пошуках знань і створили окремий прошарок середньовічної культури?
А трубадури
Б мінезингери
В ваганти
Г скальди
9. Як називалася середньовічна філософія, що ставила за мету науково обґрунтувати релігійний світогляд?
А алхімія
Б інвеститура
В схоластика
Г індульгенція
10. Який із зображених храмів збудовано в готичному стилі?
11. Головними прикрасами готичних храмів були:
А вітражі та скульптури
Б картини та ідоли
В ікони і фрески
Г орнаменти і в’язь
12. Зображену репродукцію доцільно використати як ілюстрацію до твору:
А «Декамерон» Дж. Бокаччо
Б «Божественна комедія» Данте Аліг’єрі
В «Вступ у теологію» П’єра Абеляра
Г «Книга пісень» Франческо Петрарки
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель підбиває підсумки роботи учнів на уроці, оголошує і обґрунтовує оцінки.