Урок.Тема "Зображення місцевості на плані, умовні знаки. Практична робота: читання плану місцевості."

Про матеріал

Тема. Зображення місцевості на плані, умовні знаки. Практична робота: читання

плану місцевості.

Мета: сформувати в учнів поняття «план місцевості», «умовний знак»; розвивати

вміння читати простий план місцевості, використовуючи умовні позначки; виховувати пізнавальну активність.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних

навичок дослідження;

- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження

природних явищ і процесів та їхніх наслідків;

-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння текстів

природничого змісту;

-Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації в різних

джерелах.

Перегляд файлу

Дата __________      Номер  уроку ___________            Природознавство  4  клас

 

Тема. Зображення місцевості на плані, умовні знаки. Практична робота: читання

плану місцевості.

Мета: сформувати в учнів поняття «план місцевості», «умовний знак»; розвивати

вміння читати простий план місцевості, використовуючи умовні позначки; виховувати пізнавальну активність.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних

навичок дослідження;

- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження

природних явищ і процесів та їхніх наслідків;

-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння текстів

природничого змісту;

-Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації в різних

джерелах.

Обладнання: підручники, зошити, роздатковий та ілюстративний матеріал,

відеоматеріали, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

Хід уроку

Картинки по запросу облако рисунок для детейI. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок.

В країну природи, в країну погоди,

В країну незвичної пригоди.

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вправа «Погода»

Яка  зараз  пора року?

Який місяць?

Яке число?

Тепло чи холодно надворі?

Який стан неба?

Яка температура повітря?

Чи були сьогодні протягом дня опади?

Вступна бесіда

Відгадайте загадку.

Щоб ніде не заблукати

І дорогу не шукати,

Має кожен мандрівник

Паперовий путівник.

Де у полі є криниця,

Як пройти до залізниці,

Де є сад, а де є лан,

Нам усе покаже... (план).

— Чи знаєте ви, що означає слово план?

— На яких уроках ви зустрічаєтесь з цим словом? (Читання, українська мова)

— Чи може бути слово план у тому значенні, що нам відоме, відгадкою до загадки?

— Згадайте, як накреслити план предмета.

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся...

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

— Для будівництва залізниці або шосейної дороги, фабрики або заводу, електростанції або зрошувального каналу спочатку розробляють план місцевості. Проте, щоб правильно ним користуватися, потрібно спочатку з’ясувати, що таке план, як його складають і користуються ним, навчитися читати план, тобто знати, що позначають умовні знаки на плані.

— Що ж таке план? (Учні висловлюють свої припущення.)

— Перевіримо ваші припущення за допомогою практичної роботи.

Розгляньте предмети на парті: чашка, сірникова коробка, прямокутна коробка від скріпок, ластик.

Подивіться на предмети збоку, згори.

Візьміть сірникову коробку. Обведіть її олівцем на аркуші.

Зробіть це саме із ластиком, чашкою.

Порівняйте свою роботу з малюнками цих предметів, які ви бачите на дошці, зробіть висновок, що таке план. (План — це точне креслення вигляду предметів згори.)

— Тепер ви знаєте, що таке план. Ми креслили план різноманітних предметів. Можна накреслити і план місцевості. А що ж таке план місцевості? (Якщо учні не можуть самостійно дійти висновку, то висновок робить учитель.)

Картинки по запросу масштаб це Картинки по запросу масштаб це

— Пригадайте, чи є у вас малюнки, фотознімки місцевості, у якій ви живете? Чи добре видно на них усі природні та рукотворні об’єкти?

— Щоб досліджувати природу, вести господарство, добувати корисні копалини, будувати дороги й будинки, потрібно мати точні зображення ділянок земної поверхні.

Поміркуйте, чи можна за малюнком або фотознімком визначити розміри певної ділянки місцевості та розміщення на ній об’єктів відносно сторін горизонту?

— Чи можна за малюнком чи фотознімком визначити розміри предметів і відстані між ними, дізнатися, як розташовані предмети відносно сторін горизонту?

— Чи доводилося вам бачити коли-небудь план своєї місцевості?

— Чи доводилося вам коли-небудь пояснювати дорогу за допомогою намальованої схеми? Чи було це складно?

— Предмети, які є на даній місцевості, позначають на плані умовними позначками, які ви бачите на таблиці.

Картинки по запросу умовні позначення на плані місцевості

Ознайомлення з умовними позначками на плані місцевості

Учитель читає загадки, учні відгадують їх, учитель демонструє умовне позначення предмета.


• Не кінь, а біжить,

Не ліс, а шумить. (Річка)

• Така я велика,

Що й кінця не маю,

Лежу собі тихо,

Нікого не займаю.

Тільки мені добрі люди

День і ніч топчуть груди. (Дорога)

• Із-за гірки, з-під крутої,

Прокрадається норою,

Та й до моря утіка,

Через лози по ярах. (Джерело)

• Всі пани скинули жупани,

А один пан не скинув жупан.

(Мішаний ліс)

• Стоїть корито,

Повно води налито. (Ставок)

• Суцвіттям пахучим цвіте навесні,

А осінню стиглі плоди медяні

Дарує нам щедро тобі і мені. (Сад)

• Йде від хати і до хати,

А з місця не зрушить. (Стежка)

• Весною веселить,

Літом холодить,

А взимку гріє. (Ліс)

• Умита вранці росою,

Раз на рік поголена косою.

Тут всі ростуть, як кажуть,

душа в душу. (Лука)

• Над глибокою рікою

Вигнув спину він дугою.

Всі по ньому їдуть,

Всі по ньому йдуть,

А з собою не беруть. (Міст)

• Нитка кам’яна

Підперезала міста й села. (Шосе)

• Хоч не море він, не річка,

Але в ньому теж водичка.

Він біжить через лісок.

Називається... (струмок).

• Зап - п + лід - д + зна - а + иця = (залізниця).


Робота за підручником

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».

Робота в парах

Учитель пропонує учням розглянути малюнки на с. 50 та пояснити, як можна накреслити плани невеликих предметів.

— Як виглядають предмети на планах?

— Чи можна намалювати плани великих споруд, план певної місцевості?

— Прочитайте визначення слова «план»?

— Що таке план місцевості?

Робота в парах

Учитель пропонує учням розглянути, порівняти умовні знаки та поміркувати, які з них можна застосувати при складанні планів міст, а які — сільської місцевості?

— Яким чином на кожному плані місцевості позначають сторони горизонту?

— Люди яких професій користуються планами місцевості?

Фізкультхвилинка

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Робота в групах

Гра «Уявна подорож»

Учитель читає оповідання про подорож дітей, а учні мають на столах за допомогою умовних позначок викласти їх шлях.

— Одного чудового осіннього ранку учні нашого класу вирішили піти в похід. Свій шлях ми почали зі школи. Спочатку ми пройшли 1 км по шосе. Далі по стежці обігнули фруктовий сад і дісталися озера. Біля озера ми перепочили і вирушили далі. На шляху нам зустрічалися поодинокі дерева, струмок. І нарешті ми дійшли до залізниці, яка перетинала луки. Далі ми звернули на ґрунтову дорогу, якою дісталися річки. Ми перейшли через міст і потрапили у ліс. Далі стежкою дійшли до свого села і повернулися до школи. Ось така чудова подорож була у нас!

Гра «Так чи ні?»

• Плани місцевості завжди кресляться, не змінюючи їхніх розмірів. Так чи ні? (Ні)

• У плані місцевості об’єкти позначено особливими умовними знаками. Так чи ні? (Так)

• За планом предмета можна визначити розмір усіх його частин. Так чи ні? (Ні)

• На плані місцевості ставиться стрілка Пн. Пд. Так чи ні? (Так)

• Місцевість у плані — невелика ділянка земної поверхні. Так чи ні? (Так)

Робота в групах

— Прочитайте «Лист юних мандрівників».

«Дорогі друзі! Коли ми вийшли з  та пройшли декілька кілометрів, то потрапили до  Ліворуч від села простягалися  На екскурсію до лісу спочатку ми йшли по  потім по  У лісі ми йшли по  і дійшли до  Повертаючись, заглянули у  та попрямували через  А, переходячи річку, побачили 

Робота в парах

— Складіть план місцевості.

Уявна місцевість — прямокутник зі сторонами 10 і 4 см. Посередині розташовані будівлі села. На північ від села шосейна дорога веде до залізниці, яка розміщена із заходу на схід.

На північному заході від села плодовий сад, а від нього на південь простягаються поля і городи. На південь від села веде стежка до озера, з якого витікає річка на північний захід.

Від річки на південь росте мішаний ліс.

 

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що таке план місцевості? (План місцевості — це креслення вигляду згори невеликої ділянки земної поверхні.)

— Як зображують предмети на плані місцевості?

— Як визначити сторони горизонту на плані місцевості?

— Як указують напрямок Пн — Пд на плані?

— Як розрізняють Пн і Пд, якщо стрілка відсутня?

— Для чого люди складають план місцевості?

— Хто користується таким планом? (Геологи, будівельники, агрономи, туристи)

— Чи потрібно вам вміти читати план?

— Де в житті стануть у пригоді такі вміння?

— Чим малюнок відрізняється від плану? (На плані певні предмети позначають за допомогою умовних позначок.)

— Чому більшість об’єктів на плані зображено за допомогою умовних позначок?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитайте матеріал підручника. Складіть план своєї місцевості.

 

1

 

doc
Додано
13 листопада 2018
Переглядів
13965
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку